Ubezpieczenia OC/AutoCasco/NNW online porównywarka PrzyczepyMarter

W Polsce ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych należą do obowiązkowych. Przez pojazd mechaniczny podlegający ubezpieczeniu OC rozumie się samochód, ciągnik rolniczy, motorower i przyczepę szczegółowo określone w oddzielnych przepisach, a dokładnie w prawie o ruchu drogowym. Również właściciele samochodów historycznych czyli mających co najmniej 40 lat lub 25 lat jeśli jest on unikalny, są zobowiązani do wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia. Poniżej znajdziesz kalkulator ofert ubezpieczeń oc i autocasco dla samochodów, a także szczegółowy poradnik o ubezpieczeniach odpowiedzialności cywilnej dla właścicieli samochodów, motocykli czy przyczep samochodowych.
KALKULATOR

Kalkulator ubezpieczeń OC / AutoCasco / NNW: Porównywarka ofert ubezpieczeń komunikacyjnych online na PrzyczepyMarterPorównaj do 76 ofert ubezpieczeń komunikacyjnych OC/AutoCasco w polecanym kalkulatorze online na stronie informacyjnej PrzyczepyMarter. Wybierz najlepszą ofertę i kup polisę ubezpieczeniową przez internet bez wychodzenia z domu, oszczędzając przy tym do 580 zł!
KORZYŚCI

Korzyści z zakupu ubezpieczeń OC / AutoCasco online w kalkulatorach polis komunikacyjnych!


Portal informacyjny PrzyczepyMarter został stworzony dla osób ceniących sobie sprawdzone i wartościowe informacje, które zgodnie z oczekiwania pozwolą rozwiązać problemy. Oprócz regularnie publikowanych poradników o zdrowiu rozpoczęty został cykl wiadomości o ubezpieczeniach dostępnych na rynku. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom i korzystając z najnowszych rozwiązań technologicznych, chcemy zaoferować naszym czytelnikom wartość dodatnią, w postaci kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych. Jest to jednocześnie kolejna gama wiadomości, które będą się regularnie pojawiały na stronach portalu informacyjnego PrzyczepyMarter, zaczynając od obowiązkowych ubezpieczeń dla samochodów osobowych, przez ubezpieczenia turystyczne a kończąc na wszelkiego rodzaju ubezpieczeniach chorobych, wypadkowych oraz powszechnych ubezpieczeniach społecznych.

Dzisiaj większość właścicieli samochodów osobowych przywiązana jest do stacjonarnych punktów gdzie mogą wykupić dowolną polisę komunikacyjną. Jednak czasy się zmieniają, a na specyficznych rynku finansowym jakim są ubezpieczenia, pojawią się nowe technologie, które umożliwiają zakup dowolnej polisy ubezpieczenia OC / AutoCasco / NNW przez internet bez wychodzenia z domu. W naszej opinii jest to wartość dodatnia naszego portalu informacyjnego, ponieważ dzięki polecanej porównywarce marki Punkta możesz bezpiecznie porównać do 76 ofert i oszczędzić blisko 600 zł kupując najlepsze ubezpieczenie OC.

Z każdym dniem co raz więcej właścicieli samochodów osobowych przekonuje się do kalkulatorów OC! Ich działanie jest bardzo proste i sprowadza się do wypełnienia wszystkich pól formularza, czyli tego samego co podajemy w stacjonarnym punkcie dowolnej agencji ubezpieczeniowej. W efekcie otrzymujemy kalkadziesiąt ofert wprost od ubezpieczycieli, a następnie online możemy kupić daną polisę. Wszystkie formalności odbywają się w tle, a na naszą skrzynkę email trafia potwierdzenie zakupu polisy komunikacyjnej.

W dalszej części tego poradnika znajdziesz szczegółowe wiadomości ubezpieczeniowe jak działają zakłady ubezpieczeń w Polsce i na jakich warunkach możesz podpisać dowolną umowę obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Wiele zasad, terminów, wysokości składek i form odszkodowania jest uregulowanych odgórnie. Akurat w tym zakresie nic nie funkcjonuje przypadkowo!
POMOC

Jak oblicza się składkę ubezpieczenia OC i AutoCasco dla samochodu osobowego online?


Każde Towarzystwo ubezpieczeniowe posiada własny taryfikator stawek, który określa wysokość opłat za dany rodzaj ubezpieczenia, co jest kontrolowane przez organy nadzorcze. Do wyliczenia wysokości składki ubezpieczenia OC samochodu osobowego brane są pod uwagę różne kryteria. Ubezpieczyciel kalkuluje cenę polisy komunikacyjnej w zależności od regionu, wieku kierowcy, wartości pojazdu, ryzyka wystąpienia szkód oraz kilku innych czynników. To wszystko wpływa, że ostateczna cena ubezpieczenia OC dla auta może być różna dla każdego zapytania wprowadzonego do kalkulatora OC i AutoCasco. Polecany kalkulator ubezpieczeń OC i AC to seria pytań, dzięki którym przekazujesz dalej szczegółowe dane, które są brane pod uwagę podczas wyliczania indywidualnej ceny polisy komunikacyjnej. W efekcie otrzymujesz spersonalizowane zestawienie wszystkich dostępnym ofert wraz z aktualnymi cenami, które możesz porównać. Podane ceny są specjalnie obliczone dla Ciebie i ceny te są w 99% przypadków ostateczne. Wystarczy wybrać najlepszą ofertę i kupić ją od razu po dokonaniu płatności internetowej bez wychodzenia z domu.

Jak działa polecany kalkulator OC i AutoCasco na stronie PrzyczepyMarter?


Wyspecjalizowany kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych - polecany na stronach PrzyczepyMarter oznaczony marką Punkta - pozwala obliczyć dokładną cenę ubezpieczenia dla większości samochodów osobowych (czytaj. obliczanie składki ubezpieczeniowej). Przed rozpoczęciem obliczania kalkulacji dla danego pojazdu mechanicznego, najlepiej przygotuj dowód rejestracyjny samochodu oraz swoje prawo jazdy. Dzięki temu proces wypełniania formularza będzie szybki i okaże się to bardzo pomocne w dalszej pracy nad kalkulacją. Po udzieleniu wszystkich odpowiedzi na niezbędne pytania w formularzu (oparte na ustawie o obowiązkowych ubezpieczeniach), możesz od razu sprawdzić, jaka firma będzie miała dla Ciebie tanie ubezpieczenie OC i dobre AutoCasco!

Czy muszę odpowiadać na wszystkie pytania w kalkulatorze ubezpieczeń online?


Dla wygody osób obliczających cenę ubezpieczenia samochodu, liczba pytań w kalkulatorze OC i AutoCasco online została ograniczona do minimum. Jednak wszystkie dane, które są podawane w formularzu, są wymagane przez towarzystwa ubezpieczeniowe do wyliczenia dokładnej ceny ubezpieczenia dla każdego samochodu osobowego podlegającego obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej.

Jakie ubezpieczenia dla samochodów dostępne są do kupienia online w kalkulatorze na stronie PrzyczepyMarter?


Polecany kalkulator zewnętrznej firmy na portalu informacyjnym PrzyczepyMarter umożliwia kalkulację ceny polisy oraz umożliwia zakup przez internet ubezpieczenia OC (ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej). Ten rodzaj ubezpieczenia zapewnia ochronę przed finansowymi konsekwencjami w przypadku spowodowanej przez Ciebie szkody w mieniu i zdrowiu osób trzecich. Zgodnie z Polskimi przepisami prawa jest to rodzaj ubezpieczenia obowiązkowego dla właścicieli wszystkich zarejestrowanych samochodów osobowych oraz innych pojazdów mechanicznych szczegółowo określonych w Prawie o ruchu drogowym. Ponadto po przejściu pełnej kalkulacji otrzymasz także oferty popularnych ubezpieczeń AC (AutoCasco), które działają jeśli to Ty uszkodzisz swoje auto i tylko Ty będziesz odpowiedzialny za tą szkodę. Dodatkowo ubezpieczenia AutoCasco pozwalają dochodzić odszkodowania od ubezpieczyciela jeśli Twój samochód zostanie skradziony bądź uszkodzony w wyniku żywiołów. Reklamowany kalkulator umożliwia także zakup ubezpieczenia NNW (ubezpieczenia od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, które zapewnia dodatkowe środki finansowe na leczenie lub rehabilitację osób, które odniosły obrażenia w wyniku wypadku drogowego. Kolajnym rodzajem porównywanego ubezpieczenia jest Assistance, które przydaje się szczególnie podczas podróży. W razie problemów na drodze (np. awaria pojazdu), dzięki Assistance uzyskasz pomoc mechanika na miejscu lub zostaną pokryte koszty odholowania samochodu osobowego do najbliższego warsztatu mechanicznego.

Jak kupić tanie ubezpieczenie przez internet na stronie PrzyczepyMarter?


Na portalu informacyjnym znajdziesz polecany kalkulator ubezpieczeń online naszego partnera, odpowiedzialnego za przygotowanie ofert z różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Skorzystanie z kalkulatora jest dobrowolne i nie zobowiązuje Cię do wykupienia ubezpieczenia. Po kliknięciu przycisku Oblicz składkę OC/AC zostaniesz przekierowany do dedykowanego formularza i w 3 szybkich krokach zostaniesz poproszony o wypełnie wszystkich danych. Po jego uzupełnieniu otrzymasz ofertę wszystkich ubezpieczeń. Następnie po wybraniu najkorzystniejszej oferty zostaniesz przekierowany do formularza płatności. Te kilka kroków dzieli Cię od wykupienia ubezpieczenia przez internet bez wychodzenia z domu i tracenia czasu na zbędne szukanie dowolnej placówki ubezpieczeniowej w Twoim mieście.

Jakie pojazdy samochodowe można ubezpieczyć online dzięki porównywarce na stronie PrzyczepyMarter?


W chwili obecnej polecany kalkulator ubezpieczeń OC AutoCasco NNW umożliwia porównanie ofert i tym samym cen polis komunikacyjnych dla całej gamy samochodów osobowych, które są własnością prywatną i użytkowane prywatnie i służbowo.

Które obowiązkowe ubezpieczenie OC jest najlepsze? Jakie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej wybrać?


Przy kupnie obowiązkowego ubezpieczenia OC pamiętaj o tym, że zakres tego ubezpieczenia jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym niezależnie czy jego cena wynosi 400 zł czy 1000 zł. Zakres obowiązkowych ubezpieczeń OC i tym samym wysokość odszkodowania na wypadek szkody jest określona w odpowiednich ustawach.

Czy podawane dane osobowe w formularzach do kalkulacji ubezpieczeń są bezpieczne?


Po pierwsze musisz pamiętać o tym, że podanie danych niezbędnych do kalkulacji wysokości składki ubezpieczenia jest wymagane przez towarzystwa ubezpieczeniowe co potwierdza ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych (szczegółowo zostało to wyjaśnione w dalszej części tego poradnika). Ponadto nasz partner, porównywarka ubezpieczeń Punkta, dba o bezpieczeństwo danych osobowych swoich klientów. Każda renomowana firma postępuje zgodnie ze standardami bezpieczeństwa i nie pozwoli na utratę tej wiarygodności w oczach potencjalnych klientów. Dlatego masz pewność, że Twoje dane osobowe nie zostaną przekazane podmiotom trzecim, chyba że w formularzu podasz numer telefonu i wyrazisz zgodę na to, aby konsultant jednego z towarzystw ubezpieczeniowych, które zaoferuje Ci najniższą stawkę, skontaktował się z Tobą. Wszystkie działania będą ukierunkowane jedynie na to, abyś mógł bez problemów wykupić najtańsze ubezpieczenie, korzystają z polecanej porównywarki ubezpieczeń na portalu informacyjnym PrzyczepyMarter!

Czy strona Punkta.pl/Mfind.pl to wiarygodna firma w zakresie ubezpieczeń?


Firma mfind IT Sp. z o.o. (marki Punkta/Mfind) jest licencjonowanym pośrednikiem i jest wpisana do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych Komisji Nadzoru Finansowego. Zapewnia ona pełną obsługę Klienta na każdym etapie korzystania z kalkulatora OC AC i stosuje odpowiednie rozwiązania techniczne najwyższej jakości gwarantujące sprawne działanie serwisów oraz bezpieczeństwo Twoich danych.
UBEZPIECZENIA

Ubezpieczenia komunikacyjne OC / AutoCasco / NNW: Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu czy motocykla?


Przeglądając szereg artykułów na portalu informacyjnym PrzyczepyMarter mogliście sie dowiedzieć, że wyróżniamy szereg ubezpieczeń, w zależności od ich zakresu oraz ryzyka wystąpienia szkody. Najogólniejszy podział ubezpieczeń to ten na obowiązkowe oraz dobrowolne. Do ubezpieczeń obowiązkowych zaliczamy m. in. ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (samochodów, ciągników, przyczep) za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów na drogach, które nazywamy "ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych".

Zakłada się, że ubezpieczający zawiera umowę ubezpieczenia obowiązkowego z wybranym zakładem ubezpieczeń, wykonującym działalność ubezpieczeniową w zakresie tego ubezpieczenia. Chcąc ubezpieczyć samochód od OC lub AutoCasco, każdy zakład ubezpieczeń posiadający zezwolenie na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w grupach obejmujących ubezpieczenia obowiązkowe nie może odmówić nam zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, jeżeli w ramach prowadzonej działalności ubezpieczeniowej zawiera takie umowy ubezpieczenia. Jeśli w ciągu 14 dni od dnia otrzymania oferty zawarca umowy ubezpieczenia obowiązkowego z dowolnym towarzystwem ubezpieczeniowym nie ma z jego strony żadnej odpowiedzi, uznaje się to, że dana umowa została zawarta. Umowa ubezpieczenia obowiązkowego, przykładowo ubezpieczenia OC dla samochodów osobowych, określa sumę gwarancyjną lub sumę ubezpieczenia stanowiącą górną granicę odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń.

Mimo wszystko taryfy oraz wysokość składek ubezpieczeniowych za ubezpieczenia obowiązkowe ustala zakład ubezpieczeń. W każdym przypadku ustalenia taryfy składek za ubezpieczenia obowiązkowe lub ich zmiany, zakład ubezpieczeń przedstawia organowi nadzoru informacje o tych taryfach oraz o podstawach ich ustalenia, w terminie 14 dni od dnia, w którym najwcześniej możliwe było zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązkowego ze składką obliczoną na ich podstawie. Informacja o wysokości skłądek za ubezpieczenia OC dla samochodów osobowych lub innych pojazdów, powinna zawierać w szczególności analizę szkodowości oraz koszty obsługi ubezpieczenia uzasadniającą wprowadzenie każdorazowej zmiany w taryfie. W przypadku czasowego wycofania pojazdu z ruchu w rozumieniu art. 78a ustawy – Prawo o ruchu drogowym, skutkującego zmniejszeniem prawdopodobieństwa wypadku w okresie ubezpieczenia, zakład ubezpieczeń, na wniosek posiadacza pojazdu mechanicznego, jest obowiązany do proporcjonalnego obniżenia składki ubezpieczeniowej na okres czasowego wycofania pojazdu z ruchu. Składka ubezpieczeniowa OC, dla wycofanego z ruchu pojazdu (samochód, przyczepa czy motocykl), po uwzględnieniu przysługujących posiadaczowi pojazdu mechanicznego zniżek składki, ulega obniżeniu nie mniej niż o 95%. Właściciel pojazdu mechanicznego jest obowiązany do niezwłocznego powiadomienia zakładu ubezpieczeń o ustaniu czasowego wycofania pojazdu z ruchu. W przypadku niedopełnienia przez posiadacza pojazdu mechanicznego (samochodu czy motocykla) obowiązku poinformowania o tym, że pojazd ponownie został dopuszczony do ruchu drogowego, każdy zakład ubezpieczeń może odpowiednio podwyższyć składkę ubezpieczeniową, począwszy od dnia, w którym ustało czasowe wycofanie pojazdu z ruchu.

Jeżeli ubezpieczający nie podał zakładowi ubezpieczeń znanych sobie okoliczności, o które zakład ubezpieczeń zapytywał przed zawarciem umowy ubezpieczenia obowiązkowego OC dla samochodów osobowych lub innych pojazdów mechanicznych i które pociągają za sobą istotną zmianę prawdopodobieństwa wypadku ubezpieczeniowego, zakład ubezpieczeń ma prawo żądać odpowiedniej zmiany wysokości składki ubezpieczeniowej z uwzględnieniem zwiększenia prawdopodobieństwa wypadku ubezpieczeniowego wskutek okoliczności niepodanych do jego wiadomości. W razie zawarcia przez zakład ubezpieczeń umowy ubezpieczenia obowiązkowego mimo braku odpowiedzi na poszczególne pytania, pominięte okoliczności uważa się za nieistotne.

Umowa ubezpieczenia obowiązkowego odpowiedzialności cywilnej obejmuje odpowiedzialność cywilną podmiotu objętego obowiązkiem ubezpieczenia za szkody wyrządzone czynem niedozwolonym oraz wynikłe z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, o ile nie sprzeciwia się to ustawie lub właściwości (naturze) danego rodzaju stosunków. 2. Umowa ubezpieczenia obowiązkowego odpowiedzialności cywilnej, obejmuje również szkody wyrządzone umyślnie lub w wyniku rażącego niedbalstwa ubezpieczającego lub osób, za które ponosi on odpowiedzialność. Każda umowa ubezpieczenia obowiązkowego odpowiedzialności cywilnej (ubezpieczenie OC) obejmuje szkody, wymienione od początku tego akapitu, będące następstwem zdarzenia, które miało miejsce w okresie ubezpieczenia.
Obowiązek ubezpieczenia uważa się za spełniony, jeżeli została zawarta umowa ubezpieczenia, na podstawie której osoba obciążona tym obowiązkiem korzysta z ochrony ubezpieczeniowej, a czas trwania i zakres tej ochrony odpowiadają przepisom obowiązujących ustaw lub umów międzynarodowych wprowadzających obowiązek ubezpieczenia. Umowa ubezpieczenia obowiązkowego (odpowiedzialności cywilnej; OC) nie może obejmować ubezpieczeniem okresu poprzedzającego zawarcie tej umowy. Ustalenia spełnienia lub nieistnienia obowiązku ubezpieczenia można dochodzić przed sądem powszechnym.

Odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń trwa przez okres wskazany w umowie ubezpieczenia OC i kończy się z upływem ostatniego dnia tego okresu, z zastrzeżeniem wyjątków określonych w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. W przypadku opłacania składki ubezpieczeniowej w ratach, niezapłacenie przez ubezpieczonego lub ubezpieczającego raty składki w terminie oznaczonym przez zakład ubezpieczeń nie powoduje ustania odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń.

Zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie lub świadczenie z tytułu ubezpieczenia obowiązkowego na podstawie uznania roszczenia uprawnionego z umowy ubezpieczenia w wyniku ustaleń, zawartej z nim ugody, prawomocnego orzeczenia sądu lub w sposób określony w przepisach ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2017 r. poz. 1318 i 1524). W obowiązkowych ubezpieczeniach odpowiedzialności cywilnej odszkodowanie wypłaca się w granicach odpowiedzialności cywilnej podmiotów objętych ubezpieczeniem, nie wyżej jednak niż do wysokości sumy gwarancyjnej ustalonej w umowie ubezpieczenia OC. W obowiązkowych ubezpieczeniach mienia odszkodowanie wypłaca się w kwocie odpowiadającej wysokości szkody, nie większej jednak od sumy ubezpieczenia ustalonej w umowie.

Każdy zakład ubezpieczeń (towarzystwo ubezpieczeniowe) wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni licząc od dnia złożenia przez poszkodowanego lub uprawnionego zawiadomienia o szkodzie. W przypadku gdyby wyjaśnienie w terminie 30 dni wszystkich okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania okazało się niemożliwe, odszkodowanie wypłaca się w terminie 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe, nie później jednak niż w terminie 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie, chyba że ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania zależy od toczącego się postępowania karnego lub cywilnego. W terminie 30 dni, zakład ubezpieczeń zawiadamia na piśmie uprawnionego o przyczynach niemożności zaspokojenia jego roszczeń w całości lub w części, jak również o przypuszczalnym terminie zajęcia ostatecznego stanowiska względem roszczeń uprawnionego na podstawie umowy ubezpieczenia, a także wypłaca bezsporną część odszkodowania.

Jeżeli odszkodowanie nie przysługuje lub przysługuje w innej wysokości niż określona w zgłoszonym roszczeniu, zakład ubezpieczeń informuje o tym na piśmie osobę występującą z roszczeniem w terminie 30 dni albo 90 dni, wskazując na okoliczności oraz podstawę prawną uzasadniającą całkowitą lub częściową odmowę wypłaty odszkodowania, jak również na przyczyny, dla których odmówił wiarygodności okolicznościom dowodowym podniesionym przez osobę zgłaszającą roszczenie. Pismo zakładu ubezpieczeń powinno zawierać pouczenie o możliwości dochodzenia roszczeń na drodze sądowej.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma obowiązek udostępniać poszkodowanemu lub uprawnionemu informacje i dokumenty gromadzone w celu ustalenia odpowiedzialności Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego lub wysokości świadczenia. Osoby te mogą żądać pisemnego potwierdzenia przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny udostępnionych informacji, a także sporządzenia na swój koszt kserokopii dokumentów i potwierdzenia ich zgodności z oryginałem przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Informacje i dokumenty Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma obowiązek udostępniać poszkodowanym i uprawnionym, na ich żądanie, w postaci elektronicznej. Sposób udostępniania informacji i dokumentów, zapewniania możliwości pisemnego potwierdzania udostępnianych informacji, a także zapewniania możliwości sporządzania kserokopii dokumentów i potwierdzania ich zgodności z oryginałem nie może wiązać się z wykraczającymi ponad uzasadnioną potrzebę utrudnieniami dla tych osób, zaś koszty sporządzenia kserokopii oraz udostępniania informacji i dokumentów w postaci elektronicznej ponoszone przez te osoby nie mogą odbiegać od przyjętych w obrocie zwykłych kosztów wykonywania tego rodzaju usług. W przypadku sporu pomiędzy Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym a zakładem ubezpieczeń dotyczącego ustalenia, który z nich jest obowiązany do wypłaty odszkodowania poszkodowanemu, wypłata jest dokonywana przez zakład ubezpieczeń niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni licząc od dnia otrzymania aktu szkody od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jeżeli po dokonaniu takiej wypłaty zostanie ustalona odpowiedzialność Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w całości lub w części, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest obowiązany do zwrotu zakładowi ubezpieczeń wypłaconego odszkodowania lub jego części i poniesionych kosztów.

W granicach sumy gwarancyjnej ubezpieczenia obowiązkowego odpowiedzialności cywilnej lub w granicach sumy ubezpieczenia obowiązkowego ubezpieczenia mienia zakład ubezpieczeń jest obowiązany zwrócić ubezpieczającemu, uzasadnione okolicznościami zdarzenia, koszty poniesione w celu zapobieżenia zwiększeniu szkody. W granicach sumy gwarancyjnej ubezpieczenia obowiązkowego odpowiedzialności cywilnej zakład ubezpieczeń jest obowiązany zwrócić ubezpieczającemu niezbędne koszty obrony w postępowaniu karnym i koszty zastępstwa prawnego w postępowaniu cywilnym, podjętych na polecenie lub za zgodą zakładu ubezpieczeń.

W razie zaistnienia zdarzenia objętego ubezpieczeniem obowiązkowym OC dla samochodów osobowych lub innych pojazdów mechanicznych (ciągników, motocykli, przyczep samochodowych i przyczep kempingowych), osoba uczestnicząca w szkodzie, jest obowiązana do kilku czynności w trakcie trwania takiego zdarzenia: 1) przedsięwzięcia wszystkich środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu zdarzenia, starania się o złagodzenie skutków zdarzenia oraz zapewnienia pomocy lekarskiej poszkodowanym, jak również w miarę możliwości zabezpieczenia mienia osób poszkodowanych; 2) zapobieżenia, w miarę możliwości, zwiększeniu się szkody; 3) niezwłocznego powiadomienia Policji o zdarzeniu, o ile doszło do wypadku z ofiarami w ludziach lub do wypadku powstałego w okolicznościach nasuwających przypuszczenie, że zostało popełnione przestępstwo.

W przypadku zaistnienia zdarzenia objętego ubezpieczeniem obowiązkowym, uczestnicząca w nim osoba objęta tym ubezpieczeniem jest ponadto obowiązana do: 1) udzielenia pozostałym uczestnikom zdarzenia niezbędnych informacji koniecznych do identyfikacji zakładu ubezpieczeń, łącznie z podaniem danych dotyczących zawartej umowy ubezpieczenia; 2) niezwłocznego powiadomienia o zdarzeniu zakładu ubezpieczeń, udzielając mu niezbędnych wyjaśnień i przekazując posiadane informacje.

Osoba, której odpowiedzialność jest objęta ubezpieczeniem obowiązkowym, a także osoba występująca z roszczeniem, powinny przedstawić zakładowi ubezpieczeń, Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu lub Polskiemu Biuru Ubezpieczycieli Komunikacyjnych posiadane dowody dotyczące zdarzenia i szkody oraz ułatwić im ustalenie okoliczności zdarzenia i rozmiaru szkód, jak również udzielić pomocy w dochodzeniu przez zakład ubezpieczeń, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny lub Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych roszczeń przeciwko sprawcy szkody.

Jeżeli osoba objęta ubezpieczeniem obowiązkowym odpowiedzialności cywilnej lub osoba występująca z roszczeniem, z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa, nie dopełniły wszystkich obowiązków wcześniej wymienionych w podpunktach, a miało to wpływ na ustalenie istnienia lub zakresu ich odpowiedzialności cywilnej bądź też na zwiększenie rozmiarów szkody, zakład ubezpieczeń może dochodzić od tych osób zwrotu części wypłaconego uprawnionemu odszkodowania lub ograniczyć wypłacane tym osobom odszkodowanie. Ciężar udowodnienia faktów, uzasadniających zwrot zakładowi ubezpieczeń części odszkodowania lub ograniczenia odszkodowania, spoczywa na zakładzie ubezpieczeń.

Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego, który wykupił obowiązkowe ubezpieczenie OC w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym, zmienił adres bądź siedzibę i nie zawiadomił o tym zakładu ubezpieczeń, zawiadomienia lub oświadczenia, skierowane przez zakład ubezpieczeń listem poleconym, na ostatni adres bądź siedzibę posiadacza pojazdu mechanicznego, rolnika lub posiadacza budynku, wywierają skutki prawne od chwili, w której doszłyby do niego, gdyby nie zmienił adresu bądź siedziby. W przypadku nadania oświadczenia o wypowiedzeniu lub odstąpieniu od umowy ubezpieczenia obowiązkowego dla pojazdów mechanicznych czyli m. in. samochodów osobowych, przesyłką listową, za chwilę jego złożenia uważa się datę nadania oświadczenia w placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 1481 oraz z 2018 r. poz. 106 i 138).

Poszkodowany w związku ze zdarzeniem objętym umową ubezpieczenia obowiązkowego odpowiedzialności cywilnej może dochodzić roszczeń bezpośrednio od zakładu ubezpieczeń. O zgłoszonym roszczeniu zakład ubezpieczeń powiadamia niezwłocznie ubezpieczonego. W szczególnych przypadkach, o których będzie napisane w kolejnych poradnikach, poszkodowany może dochodzić roszczeń bezpośrednio od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego lub od Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Do umów ubezpieczenia obowiązkowego, w sprawach nieuregulowanych w ustawie, stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.
MOTORYZACJA

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (samochodów osobowych, ciągników, motocykli, przyczep, ciężarówek)


Posiadacz pojazdu mechanicznego (samochodów osobowych, ciągników, motocykli, przyczep, ciężarówek) jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu. Przepisy dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy samochodów osobowych, motocykli czy przyczep (ogólnie pojazdów mechanicznych) stosuje się także do posiadacza lub kierującego pojazdem mechanicznym, przed jego rejestracją oraz do posiadacza lub kierującego pojazdem historycznym albo pojazdem wolnobieżnym, od chwili wprowadzenia tych pojazdów do ruchu.

Poszkodowany z tytułu szkód wyrządzonych przez podmioty, sił zbrojnych państw obcych oraz ich personel cywilny, będący posiadaczami pojazdów mechanicznych sił zbrojnych tych państw i przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach umów międzynarodowych, może dochodzić roszczeń bezpośrednio od komisji do rozpatrywania roszczeń.

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów takich jak samochody, motocykle czy przyczepy samochodowe oraz kempingowe obejmuje zdarzenia powstałe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje, na zasadzie wzajemności, również zdarzenia powstałe na terytoriach państw, których biura narodowe są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego. W przypadku zdarzeń poza granicami Polski, ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zapewnia zakres ochrony ubezpieczeniowej wymagany przez prawo państwa, na terytorium którego doszło do zdarzenia, lub określony w ustawie o obowiązkowych ubezpieczeniach obowiązującej w Polsce, w zależności od tego, który z tych zakresów jest szerszy.

Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zawiera się przeważnie na okres 12 miesięcy z wyjątkami o czym będzie napisane poniżej. Okres 12 miesięcy kończy się z upływem dnia poprzedzającego początkowy dzień okresu ubezpieczenia. Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych na czas krótszy niż 12 miesięcy, zwaną dalej umową ubezpieczenia krótkoterminowego, można zawrzeć, jeżeli pojazd mechaniczny jest: 1) zarejestrowany na stałe; 2) zarejestrowany czasowo; 3) zarejestrowany za granicą, jeżeli państwem członkowskim umiejscowienia ryzyka jest Rzeczpospolita Polska; 4) pojazdem wolnobieżnym; 5) pojazdem historycznym; 6) pojazdem do jazd testowych.

Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego na czas nie krótszy niż 30 dni, w odniesieniu do pojazdów mechanicznych zarejestrowanych na stałe, może zawrzeć podmiot prowadzący działalność gospodarczą polegającą na pośredniczeniu w kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych lub polegającą na kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych, w zakresie pojazdów przeznaczonych do kupna lub sprzedaży. Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego, w odniesieniu do pojazdów mechanicznych zarejestrowanych czasowo, zawiera się na czas nie krótszy niż okres tej rejestracji, określony w decyzji starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania właściciela pojazdu mechanicznego, nie krótszy jednak niż 30 dni. Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego, w odniesieniu do pojazdów wolnobieżnych, można zawrzeć na czas nie krótszy niż 3 miesiące. Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego, w odniesieniu do pojazdów historycznych, można zawrzeć na czas nie krótszy niż 30 dni. Umowę ubezpieczenia granicznego zawiera się przed przekroczeniem przez pojazd mechaniczny granicy oraz w przypadku rozwiązania się tej umowy lub wygaśnięcia okresu ważności Zielonej Karty podczas pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na okres co najmniej 30 dni. Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego może zawrzeć podmiot uprawniony, o którym mowa w art. 80s ust. 2 ustawy – Prawo o ruchu drogowym, na okres ważności profesjonalnego dowodu rejestracyjnego, nie krótszy jednak niż 30 dni, w odniesieniu do pojazdów do jazd testowych, które nie były uprzednio zarejestrowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jeżeli posiadacz samochodu osobowego lub innego pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy. W razie zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC, zakład ubezpieczeń jest obowiązany potwierdzić zawarcie umowy dokumentem ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia jej zawarcia.

Nie później niż 14 dni przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, zakład ubezpieczeń jest obowiązany do wysłania ubezpieczającemu informacji o ubezpieczeniu na kolejny okres ubezpieczenia.
KALKULATOR

Chcesz płacić mniej za ubezpieczenie OC? Skorzystaj z polecanego kalkulatora OC i AC!Porównaj do 76 ofert ubezpieczeń komunikacyjnych OC/AutoCasco w polecanym kalkulatorze online na stronie informacyjnej PrzyczepyMarter. Wybierz najlepszą ofertę i kup polisę ubezpieczeniową przez internet bez wychodzenia z domu, oszczędzając przy tym do 580 zł!
ŁódźŁaskZduńska WolaZelów Widawa SzadekSieradzPiotrków TrybunalskiTomaszów Mazowiecki

PabianiceBiałystok Bydgoszcz Gdańsk Gorzów Wielkopolski Katowice Kielce Kraków Lublin Olsztyn

Opole Poznań Rzeszów Szczecin Toruń Warszawa Wrocław Zielona Góra

Przyczepy Ranking przyczep Ubezpieczenia OC/AC Wydarzenia Prawo jazdy Sklep budowlany Samochody Blog

Polityka prywatności Regulamin serwisu Mapa serwisu Kontakt

YouTube Facebook Twitter Kolumna24

© 2020 PrzyczepyMarter.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone!

Sklep PrzyczepyMarter.pl
95-082 Przygoń, Łąkowa 3, gmina Dobroń, Łódzkie
Telefon: +48 696 426 746  •  E-mail: blog@przyczepymarter.pl
PrzyczepyMart
er
Konto @  Menu ☈