Pożar Łask: Bezpieczeństwo Straż Pożarna PSP i OSP - Łask Pożar Słomy

Lokalne pożary w Łasku z udziałem jednostek Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Łask oraz powiatu łaskiego. Poniżej znajdziesz historie wydarzeń, które miały miejsce w ciągu ostatnich lat. Na bieżąco będą aktualizowane wiadomości z Łasku o bierzących pożarach i działaniach Państwowej Straży Pożarnej w Łasku oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. W ciągu kilku ostatnich lat doszło do dużych pożarów na wysypiskach śmieci oraz stert słomy w najbliższych okolicach miejscowości Łask. Ponadto straż pożarna interweniowała pożarach budynków oraz zagrożeniach miejscowych i wypadkach samochodów osobowych. Na terenie powiatu łaskiego działa kilkanaście jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Państwowa Straż Pożarna w Łasku.
Łask Wiadomości Online Pożary ŁaskWybory Łask 2018Armia Łódź 1939Przyczepy ŁaskZloty motocyklowe ŁaskSamochody Łask
BLOG
Części przyczepki samochodowe Neptun. Hamulec najazdowy AL-KO
PRZYCZEPYMARTER//BLOG

Części przyczepki samochodowe Neptun. Hamulec najazdowy AL-KO

Podstawowy opis akcesoriów do przyczep samochodowych Neptun, które można dokupić do każdego pojazdu. Jak wybrać, co będzie potrzebne do pracy?
Caravaning na wakacje: Jazda z przyczepą kempingową technika!
PRZYCZEPY KEMPINGOWE//BLOG

Caravaning na wakacje: Jazda z przyczepą kempingową technika!

Jak odpowiednio przygotować się na wyjazd wakacyjny z przyczepą kempingową lub kamperem i miło spędzić czas wolny bez niepotrzebnych przygód.
Przyczepki podłodziowe Neptun do transportu łodzi i skuterów wodnych
PRZYCZEPYMARTER//BLOG

Przyczepki podłodziowe Neptun do transportu łodzi i skuterów wodnych

Przyczepy podłodziowe lekkie i ciężkie do przewożenia łodzi, pontonów i skuterów wodnych. Poznaj charakterystyki poszczególnych modeli Neptun.
Jak zarejestrować przyczepę samochodową i tanio ubezpieczyć?
PRZYCZEPYMARTER//BLOG

Jak zarejestrować przyczepę samochodową i tanio ubezpieczyć?

Dowiedz się jak wygląda rejestracja i ubezpieczanie nowej przyczepy samochodowej w Twoim Wydziale Komunikacji zgodnie z przepisami w Polsce 2018 roku.
Jaka przyczepa na budowę? Prace budowlane dla początkujących
PRZYCZEPYMARTER//BLOG

Jaka przyczepa na budowę? Prace budowlane dla początkujących

Szukasz praktycznej i wytrzymałej przyczepki samochodowej na budowę? Poznaj wszystkie zalety przyczepy platformy oraz szerokiej przyczepy dwuosiowej
Jak wypromowałem stronę internetową PrzyczepyMarter.pl w Google?
PRZYCZEPYMARTER//BLOG

Jak wypromowałem stronę internetową PrzyczepyMarter.pl w Google?

Jak wypromować stronę internetową i sklep w wyszukiwarce Google? Dowiedz się na przykładzie mojego serwisu PrzyczepyMarter.pl z poradami dla każdego!
Wszystkie artykuły...
POŻARY

Łask: Pożar budynku przy Sandomierskiej w dzielnicy Kolumna


W czwartek w godzinach wieczornych do akcji gaśniczej na terenie Łask-Kolumny zadysponowane zostały po raz kolejny jednostki straży pożarnej z Łasku, Kolumny oraz Dobronia. Ogniem zajął się niewielki drewniany domek letniskowy usytuowany w środku lasu z wjazdem od ulicy Sandomierskiej, nieopodal dawnego sklepu U króla. Na miejscu okazało się, że pożar w zasadzie objął cały budynek bez zagrożenia dla okolicznych zabudowań, które znajdują się w znacznym oddaleniu.

Całkowitemu spaleniu uległ jeden z drewnianych bydynków usytuowanych w terenie leśnym, jakich wiele na obszaże Łask-Kolumny. W chwili przyjazdu strażaków na miejsce akcji w budynku nikogo nie było, a sam domek pełnił rolę letniskową. Oprócz straży pożarnej na miejscu pojawiła się również policja, która będzie wyjaśniać przyczyny pożaru.

Tuż przed godziną 1800 do straży pożarnej trafiło zgłoszenie od mieszkańców o pożarze na terenie Kolumny przy ulicy Sandomierskiej. Do akcji gaśniczej zadysponowanych zostało kilka jednostek ochrony przeciwpożarowej - Państwowa Straż Pożarna Łask, OSP Kolumna oraz OSP Dobroń (gmina Dobroń). Akcja gaszenia budynku skupiała się głównie na tym, aby ogień nie rosprzestrzenił się na poszycie leśne, a następnie na zdławieniu płomieni łatwo widocznych od strony głównej drogi przelotowej przez Kolumnę - Leśników polskich.

Domek znajdował się w głębi opuszczonej prywatnej posesji i otoczony był gęstym lasem. Możliwe było, że w środku znajdowały się osoby postronne dlatego po zakończonych działaniach gaśniczych przeszukano jeszcze zgliszcza pod tym kątem.Ze względu na brak hydrantów w okolicy pożaru, poszczególne jednostki udawały się na tankowanie do pobliskiej strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Łask-Kolumnie.

Pożar Słomy Przewożonej na Przyczepach Rolniczych w Woli Stryjewskiej


W Woli Stryjewskiej pod Bałuczem, w okolicach Łasku, zapalił się transport słomy przewożonej na dwóch przyczepach rolniczych. Na szczęście wcześniej udało się odpiąć ciągnik, który nie zdążył objąć się ogniem. Na miejsce wezwano kilka jednostek straży pożarnej, które przystąpiły do akcji gaśniczej i ratowania mienia.

Pożary słomy są niewdzięczne do gaszenia i przede wszystkim czasochłonne, ponieważ akcja strażaków polega na rozrzucaniu stogów i dokładnym przelewaniu wszystkiego wodą. Do zdarzenia w Woli Stryjewskiej doszło około godziny 1200 a na miejsce ściągnięto aż pięć zastępów straży pożarnej - dwie PSP Łask oraz OSP Kolumna, OSP Bałucz i OSP Okup. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Strażacy do ugaszenia mają przewożoną słomę na dwóch przyczepach rolniczych pozostawionych na wąskiej polnej drodze w oddaleniu od najbliższych hydrantów. W trakcie gaszenia pojawił się jednak problem z zaopatrzeniem w wodę, ponieważ najbliższy hydrant był nie do końca sprawny i na miejsce musiano wezwać kolejne duże jednostki gaśnicze z wodą. W galerii znajdują się zdjęcia oraz film z prowadzonej akcji gaśniczej przez jednostki straży pożarnej z regionu łaskiego.

Pożar odpadów na wysypisku w Gorczynie koło Łasku


W nocy z piątku na sobotę doszło do potężnego pożaru na terenie prywatnej firmy zajmującej się utylizacją odpadów w Gorczynie koło Łasku w województwie łódzkim. Ze względu na trudny materiał niewiadomego pochodzenia w akcji gaśniczej bierze udział blisko 16 zastępów straży pożarnej z regionu w tym cysterna z Łodzi. Na miejscu pożaru pojawił się również Komendant PSP, który przejął dowodzenie.

Na miejscu pożaru pracuje blisko 16 zastępów Państwowej Straży Pożarnej, jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Wojskowej Straży Pożarnej z pobliskiej jednostki wojskowej na terenie lotniska. Do pomocy w gaszeniu pożaru ściągnięto również cysternę z Łodzi. Jeśli te siły okazałyby się nie wystarczające, dodatkowo w pogotowiu jest jeszcze 6 ciężkich zastępów z wojewódzkiego obwodu. W chwili obecnej w miejscu palącego się wysypiska, na którym składowane są różnego rodzaju odpady nie ma ognia, natomiast unosi się nad nim gęsty słup dymu. Praca strażaków, w chwili obecnej na miejscu zdarzenia, polega na przelewaniu wszystkiego wodą. Oprócz straży pożarnej w akcji gaszenia pożaru bierze udział również ciężki sprzęt budowlany, za pomocą którego odpady przeznaczone do utylizacji są przerzucane warstwa po warstwie aby można było się dostać do źródła ognia. Punkt czerpania znajduje się w samym Łasku, skąd woda jest dowożona samochodami wprost do Gorczyna.

Łask: Pożar na terenie zakładu produkcyjnego w Orchowie. Paliły się materiały poprodukcyjne składowane wokół hal magazynowych.

19 sierpnia 2017 roku, późnym wieczorem, zostały zadysponowane jednostki straży pożarnej do jednego z zakładów produkcyjnych w Orchowie. Na miejscu okazało się, że palą się składowane tuż obok hali magazynowej na skraju posesji, odpady po produkcyjne popakowane w pojemniki. Od samego początku na miejsce ściągane były kolejne zastępy strażaków z ciężkimi samochodami gaśniczymi.

Zgłoszenie o pożarze trafiło do Państwowej Straży Pożarnej po godzinie 2300. Od razu na miejsce w celu rozpoznania zostały zadysponowane pierwsze jednostki. Gdy okazało się, że palą się odpady na terenie jednej z firm, do akcji włączono ciężkie zastępy z wodą i pianą z okolicznych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

W pierwszych minutach ogień objął także halę magazynową wykonaną z blachy trapezowej, która pod wpływem wysokiej temperatury częściowo uległa zniszczeniu. Szybka akcja strażaków zapobiegła rozprzestrzenieniu się ognia na dużej powierzchni, ponieważ spora część placu zastawiona została łatwopalnym materiałem w okolicach źródła ognia. Pierwsze płomienie zostały zdławione po kilkudziesięciu minutach od przyjazdu pierwszych jednostek. Dalsza akcja straży pożarnej na terenie firmy w Orchowie - gmina Łask - polegała na przelewaniu zgromadzonych materiałów wodą i pianą oraz zabezpieczeniu reszty materiałów składowanych w okolicy.

Strażacy z gminy Łask, od czwartkowych wichur w ubiegłym tygodniu, nie mają chwili wytchnienia. Co róż wzywani są do kolejnych zdarzeń związanych albo z usuwaniem miejscowych zagrożeń jak połamane drzewa albo do pożarów czy wypadków.

OSP Kolumna zadysponowana do pożaru budynków w Łasku. W dniu dzisiejszym tj.: 20 grudnia 2015 roku w okolicach godziny 5 rano Ochotnicza Straż Pożarna w Kolumnie została wezwana do pomocy w gaszeniu budynków gospodarczych na terenie Łasku. Ochotnicza Straż Pożarna w Kolumnie, jako jednostka działająca w Krajowym Systemie Ratowniczo Gaśniczym bierze udiał we wszystkich takich akcjach na terenie naszej gminy. Szczegóły akcji gaśniczej z dnia dzisiejszego wraz ze zdjęciami zostały opublikowane na oficjalnym profilu FB jednostkii z KSRG OSP Łask. Należy pamiętać, że pożary powstałe w wyniku braku kontroli nad ogniem, są śmiertelnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi. W przypadku gdy ktokolwiek zauważy podobne zagrożenie jak pożar, zalecamy niezwłoczne zaalarmowanie służb ratunkowych - w tym przypadku Straż Pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 998. W sytuacji gdy nie jesteśmy wstanie określić, który numer z serii 9xx należy wybrać można skorzystać z uniwersalnego numeru alarmowego 112. Rocznie w Polsce dochodzi do 150 000 pożarów w wyniku których średnio ginie 500 osób. Paradoksalnie 80% osób ginie we własnych domostwach, w których przecież czujemy się najbezpieczniej.

Dzisiejszej nocy na odcinku drogi ekspresowej S8 w miejscowości Gorczyn w okolicach Łasku interweniowała w zdarzeniu drogowym Państwowa Straż Pożarna z Łasku. Około godziny 24 w nocy zostali oni wezwani do palącego się samochodu osobowego stojącego na drodze ekspresowej. W wyniku pożaru samochodu osobowego na drodze ekspresowej S8 w miejscowości Gorczyn (powiat łaski), zablokowany był prawy pas w kierunku Wrocławia. Na miejscu zdarzenia w akcji gaszenia pojazdu udział brały dwie jednostki z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Łasku oraz jeden samochód z Ochotniczej Straży Pożarnej w Pruszkowie. W ocenie strażaków przybyłych na miejsce straty szacowane straty wyniosły 8 tysięcy złotych.

Łask: pożar drewnianego pustostanu przy Alejach Niepodległości. Po godzinie 20.00 w niedzielny wieczór doszło do pożaru drewnianego pustostanu na działce przy skrzyżowaniu dróg Batorego oraz Alei Niepodległości w Łasku. Na miejscu zdarzenia pojawiły się dwie jednostki straży pożarnej, które opanowały ogień na drewnianym budynku. Z wstępnych informacji wynika, że budynek na którym wybuchł ogień był wpisany na listę zabytków. Drewniany pustostan nie uległ całkowitemu spaleniu.

Opracowane przez Polaków czujniki podczerwieni wykryją ogień zanim zmieni się w pożar. Urządzenia trafią na rynek w ciągu roku.

Opracowane przez polskich naukowców innowacyjne czujniki podczerwieni pozwolą wcześniej wykrywać pożary. Urządzenia najnowszej generacji mają trafić na rynek w ciągu roku. Dotychczas stosowane czujniki nie mogły być dostępne w powszechnej sprzedaży, ze względu na użycie do ich produkcji szkodliwych substancji. Głównym zastosowaniem czujników jest wykrywanie pożarów, ale sprawdzą się także w medycynie, nauce czy ochronie środowiska.​

– Znaczenie techniki podczerwieni wynika przede wszystkim z powszechności występowania promieniowania podczerwonego. Te niewidzialne dla ludzkiego oka fale elektromagnetyczne niosą wiele informacji o obiektach, ich położeniu w przestrzeni, temperaturze, właściwościach powierzchni, a także informacje o atmosferze, w której się rozchodzą, o składzie chemicznym tej atmosfery – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje kpt. dr inż. Małgorzata Kopytko z Zakładu Fizyki Ciała Stałego Wojskowej Akademii Technicznej.

Jednym z podstawowych zastosowań czujników promieniowania podczerwonego jest wykrywanie pożarów. Specjaliści z WAT rozwijają własne czujniki, immersyjne wysokotemperaturowe detektory. Urządzenia te są zintegrowane z soczewką immersyjną – optyczną soczewką, która skupia promieniowanie i powoduje dodatkowo wzrost czułości tego przyrządu.

– Aby wykryć pożar, detektor reaguje na wyższą temperaturę. Już w pierwszej fazie pożaru reaguje na zmianę temperatury – przekonuje kpt. Małgorzata Kopytko.

Klasyczne detektory podczerwieni, ogólno dostępne na rynku, muszą być chłodzone do niskich temperatur w celu zmniejszenia szumów termicznych. Przyrządy opracowywane w Wojskowej Akademii Technicznej mogą pracować w temperaturach zbliżonych do temperatury otoczenia.

– Poprzednio nasza technologia opierała się na materiale tellurku kadmowo-rtęciowego, lecz niestety ze względu na zawartość rtęci materiał ten jest niestabilny temperaturowo, nie jest odporny na narażenia środowiskowe. Najnowsze detektory są zbudowane w oparciu o arsenek galowo-indowy. To materiał bardziej stabilny, dzięki temu przyrządy te mogą być bardziej odporne na narażenia środowiskowe – zapewnia przedstawicielka WAT.

Urządzenia są wytwarzane metodą epitaksji z wiązek molekularnych. W ten sposób na arsenku galu osadzana jest struktura detekcyjna. Następnie urządzenie poddawane jest całemu szeregowi procesów produkcyjnych, takich jak trawienie, nanoszenie różnych warstw, cięcie. W końcu otrzymujemy gotowy produkt.

Czujniki podczerwieni są stosowanie nie tylko do wykrywania pożarów. Już w temperaturze kilku kelwinów ciała zaczynają emitować promieniowanie podczerwone. Dzięki urządzeniom wykrywającym to promieniowanie możemy wykorzystać je do pomiarów odległości, przesyłania danych, obserwacji kosmosu, badania zabytków czy wykonywania zdjęć satelitarnych.

– Zakres zastosowań tych przyrządów jest szeroki, w cywilnych zastosowaniach służą one do zdalnego pomiaru temperatury. Są także wykorzystywane w medycynie, w nauce i w ochronie środowiska. Zastosowania militarne to główny obszar zastosowań tych przyrządów. Rynek detektorów podczerwieni rozwinął się dzięki zastosowaniom militarnym. Służą one np. do naprowadzania pocisków – wymienia ekspertka.

Naukowcy czy wojskowi używają niezwykle złożonych wykrywaczy podczerwieni, które ze względu zarówno na swoją cenę, jak i inne cechy, na przykład wykorzystanie toksycznych materiałów, nie znajdowały dotychczas szerokiego zastosowania na rynku cywilnym. Jednak dzięki pracy ekspertów z WAT wkrótce może się to zmienić.

– Nowością jest to, że przyrządy te nie zawierają rtęci i kadmu, czyli pierwiastków szkodliwych, co może rozszerzyć szczególnie zastosowania cywilne tych przyrządów. Do tej pory powszechnie stosowane detektory z tellurku kadmowo-rtęciowego nie mogły znajdować powszechnych zastosowań cywilnych, głównie znajdowały zastosowania militarne. Planujemy wprowadzenie tych przyrządów pod koniec przyszłego roku – twierdzi kpt. Małgorzata Kopytko.

Według raportu Markets & Markets pt. „Flame Detectors Market - Global Forecast to 2020” w 2020 roku wartość światowego rynku czujników płomienia ma sięgnąć 3, 2 mld dol., a średnioroczny wzrost w ciągu najbliższych trzech lat będzie wynosił na tym rynku 6 proc.

Drony wykorzystujące termowizję ratują życie ludziom i zwierzętom. Zastosowanie znajdują m.in. w straży pożarnej i rolnictwie


Do 2021 roku na rynek ma trafić 30 milionów dronów. Bezzałogowe, niewielkie statki powietrzne sterowane za pomocą joysticka zyskują zupełnie nowe znaczenie, dzięki umieszczonych w nich kamerom termowizyjnym. Wychwytywanie źródła ciepła pozwala operatorowi maszyny zlokalizować np. człowieka pod gruzami lub gromadę zwierząt na polu, na które za moment może wjechać kombajn. Drony z termowizją mogą być wykorzystywane przez strażaków, rolników i inspektorów budowlanych. Zakres ich zastosowań jest bardzo szeroki.

Termowizja, czyli możliwość zobaczenia w obrazie kamery źródła ciepła, jest coraz częściej wykorzystywana w tandemie z najnowszymi technologiami. Zamontowana w dronie kamera termowizyjna pozwala w zupełnie nowy sposób wykorzystywać latające statki powietrzne, które do tej pory głównie były wykorzystywane w celach rozrywkowych.

– Drony z termowizją to tak naprawdę zwykłe drony, które są wyposażone dodatkowo w kamerę termowizyjną. Kamera zamontowana jest z tyłu drona i w momencie, kiedy podlatujemy do obiektu i wciskamy jeden przycisk, dron obraca się o 180 stopni i przełączamy się na obraz z kamery termowizyjnej. Jesteśmy wówczas w stanie obserwować obraz połączony, zarówno z kamery zwykłej, jak i termowizyjnej, więc widzimy nie tylko krawędzie obiektów, lecz także to, co najważniejsze – temperatury i hotspoty – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Dominik Wójcik, menadżer ds. sprzedaży w firmie Parrot.

Połączenie możliwości dronów i termowizji pozwala łatwo, szybko i tanio zajrzeć w miejsca, do których dotychczas dostęp był utrudniony i kosztowny. Można przeprowadzić dokładną inspekcję budynków i przekonać się, gdzie ucieka ciepło. Można przeprowadzić przegląd farm słonecznych i bardzo szybko sprawdzić, które z ogniw nie działają. Zastosowań dronów z termowizją jest znacznie więcej.

– Termowizja ma szerokie spektrum możliwości, pierwsza rzecz, która przychodzi na myśl, to zastosowanie przez straż pożarną. Urządzenia pomagają im w momencie, kiedy przyjeżdżają na akcję sprawdzić, czy np. do danego obiektu można się już zbliżyć, czy nie ma przypadkiem tak wysokiej temperatury, że jest to niebezpieczne dla pracowników. Wykorzystywane są przy poszukiwaniu ludzi bądź zwierząt – mówi Dominik Wójcik.

Znaczenie dronów dla gospodarki będzie rosło. Zdaniem analityków z Business Insider Intelligence wartość usług i prac wykonanych przez drony w dziale infrastruktury wyniesie w najbliższych latach 45 mld dol., w rolnictwie będzie to 32, 4 mld dol., w transporcie – 13 mld dol., a na rynku bezpieczeństwa wartość tę szacuje się na 10 mld dol. W rolnictwie zastosowanie znajdują także drony z termowizją.

– Mieliśmy niedawno ciekawy przykład rolników w Niemczech, którzy kupowali drony z kamerą termowizyjną, aby przed rozpoczęciem prac dużymi maszynami, kombajnami, móc sprawdzić, czy przypadkiem gdzieś nie przebywają zwierzęta na polu. Oni po prostu sprawdzają, czy nie ma zbiorowiska zwierząt, które należałoby najpierw przegonić, bo duże maszyny potrafią rozgonić i rozdzielić np. rodzinę – opowiada ekspert.

Analitycy z BI Intelligence przewidują, że cywilny rynek dronów będzie rósł w średniorocznym tempie 7, 6 proc., a jego wartość zwiększy się z 8, 5 mld dol. w ubiegłym roku do 12 mld dol. w 2021 roku.

Eksperci przewidują, że do 2021 roku na rynek konsumencki trafi 29 mln dronów, a na rynek przedsiębiorstw zostanie zakupionych 805 tys. takich urządzeń.

PKN Orlen wraz z Fundacją ORLEN - Dar Serca zorganizował w 2016 roku po raz 16. Program Wsparcia Finansowego dla jednostek Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z całej Polski. W 2015 roku w ramach programu pomocy blisko 150 jednostek straży pożarnej - PSP oraz OSP, otrzymało darowizny w wysokości prawie jednego miliona złoych. Podczas dotychczasowej działalności na rzecz poprawy bezpieczeństwa, rozdano darowizny w wysokości 8 milionów złotych. PKN Orlen wspiera jednostki straży pożarnej nie tylko w najbliższej okolicy Płocka, ale także w całej Polsce, wiedząc o ich dużym zaangażowaniu w poprawę lokalnego bezpieczeństwa.

Środki pieniężne otrzymane z programy pomocy dla straży pożarnych można w całości przeznaczyć na sprzęt przeciwpożarowy, sprzęt ratownictwa wodnego i przeciwpowodziowego, sprzęt ratownictwa drogowego i technicznego, sprzęt ratownictwa medycznego, sprzęt ratownictwa chemicznego, sprzęt ratownictwa ekologicznego, sprzęt ratownictwa wysokościowego, sprzęt łączności oraz wyposażenie osobiste strażaków.

W 2016 roku PKN Orlen również uruchomił taki program, w którym każda jednostka Państwowej Straży Pożarnej czy to Ochotniczej Straży Pożarnej może w dniach od 19 stycznia do 7 lipca 2016 roku złożyć wniosek w formie elektronicznej o dofinansowanie bieżących działań. Wyniki zostaną ogłoszone w III kwartale 2016 roku.

Łask: Pożar stogu zrolowanej słomy na Ostrowie 2016


W godzinach wieczornych z środy na czwartek doszło do pożaru zrolowanej słomy ułożonej w długim stogu w Ostrowie koło Łasku. Zgłoszenie do dyżurnego PSK wpłynęło o godzinie 2252. Na miejsce zdarzenia przyjechały jednostki PSP Łask oraz OSP z okolicznych gmin z powiatu łaskiego. Do akcji gaśniczej zadysponowano także samochód Wojskowej Straży Pożarnej z lotniska w Łasku. W przeciwieństwie do pożaru z poprzedniego roku teraz ogniem zajął się jedynie jeden stóg słomy.

Jak powiedział st. kpt Sławomir Wągrowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łasku prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie, jednak dalsze ustalenia w tej sprawie prowadzi Policja. Wypalanie się resztek słomy potrwa prawdopodobnie do dnia jutrzejszego. Według szacunków właściciela w stercie znajdowało się około 500 ton balotów słomy. Z informacji uzyskanych na miejscu zdarzenia, z polecenia właściciela straż pożarna nie używa żadnego sprzętu ciężkiego do gaszenia pożaru. Właściciel ponadto nie wyraził zgody na użycie własnego sprzętu do rozwalenia stogu siana. Ponadto podjął także decyzję o nie wpuszczeniu na miejsce akcji firm zewnętrznych do pomocy z ciężkim sprzętem. W wyniku czego została podjęta decyzja o nie gaszeniu pożaru wodą a pozostawieniu stogów zrolowanej słomy aż do ich wypalenia się. Ten sposób ma ograniczyć koszty prowadzenia akcji gaśniczej.

Godzina 0040: Obecnie strażacy zaprzestali polewać wodą palący się stóg ze zrolowaną słomą a pozostałe na miejscu zdarzenia jednostki PSP, WSP oraz OSP zabezpieczają przed nie rozprzestrzenieniem się ognia na sąsiadujące stogi ustawione na polu nieopodal. Wraz z początkiem akcji ustanowiono kilka punktów czerpań wody - przy wjeździe na S8 koło Ostrowa, przy kościele na Batorego a także na Baryczy oraz w jednostce wojskowej na lotnisku. Z akcji wycofano podnośnik, który pojawił się na początku pożaru. Jest to już drugi pożar w tym samym miejscu. Pierwsze zdarzenie miało miejsce na koniec stycznia 2015 roku. Wtedy ogniem objęte były trzy stogi siana z czego w tamtej akcji podjęto decyzję o ratowaniu dwóch wcześniejszych zważywszy na fakt, że trzeci był całkowicie objęty ogniem. W gaszeniu pożaru w 2015 roku udział wzięły jednostki PSP Łask, Zduńska Wola, Bełchatów oraz Łódź a także jednostki OSP z okolicznych gmin. Akcja trwała wtedy dwa dni i polegała na przewożeniu palącej się słomy w inne miejsce i jej przelewaniu. Słowa kluczowe dla tego artykułu: pożar, ospłask, pspłask, ostrów, słoma, stogi siana, strażpożarna, łódzkie, łask, pożar łask, pożar łódzkie, ostrów k łasku, 997 łask.

Dobroń: gminne zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP


W upalny niedzielny dzień, na terenie strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Ldzaniu odbyły się zawody sportowo-pożarnicze, w których uczestniczyły jednostki OSP z terenu gminy Dobroń. Tytuł najlepszej jednostki z poprzedniego roku broniła drużyna Ochotniczej Straży Pożarnej z Dobronia.

W zawodach wzięły udział drużyny z poszczególnych jednostek z gminy Dobroń - Róża, Orpelów, Markówka, Ldzań, Chechło, Morgi, Mogilno i Dobroń - łącznie osiem zespołów męskich. Oprócz nich wystartowała jedna drużyna kobieca reprezentująca OSP Dobroń oraz dwie drużyny młodzieżowe - dziewcząt i chłopców - również z Dobronia.

Zawody rozpoczęły się od rozegrania pierwszej konkurencji czyli sztafety 7 x 50 m gdzie na każdym odcinku zawodnik miał do wykonania zadanie. W tym ćwiczeniu najlepszą jednostką okazała się drużyna reprezentująca OSP Dobroń z czasem (63,73 sekundy) zaraz za nią z czasem pozwalającym na dalszą walkę o pierwsze miejsce znalazła się jednostka OSP Orpelów (66,50 sekundy). Na dwóch kolejnych miejscach znalazły się jeszcze dwie drużyny z czasami poniżej 70 sekund, były to OSP Róża (69,59 sekund) i OSP Markówka (69,65 sekund). Następne drużyny według uzyskanych czasów - OSP Mogilno (71,48 sekund), OSP Morgi (75,03 sekund), OSP Ldzań (76,73 sekund) i OSP Chechło (81,30 sekund).

Najbardziej widowiskową konkurencję podczas zawodów jest ćwiczenie bojowe, które dla poszczególnych drużyn jest sprawdzianem umiejętności a także konkurencją, która niesie największy prestiż dla drużyny z najlepszym czasem. Najsłabszą drużyną w bojówce oraz całych zawodach okazała się reprezentacja OSP Chechło, która wykonała zadanie bojowe w 60,78 sekund. Czasy powyżej 50 sekund miały drużyny - OSP Mogilno (50,59 sekund), OSP Ldzań (51,13 sekund) i OSP Morgi (51,38 sekund). Czwarty czas ćwiczenia bojowego uzyskała OSP Róża (48,05). Trzeci czas zanotowali druhowie z OSP Orpelowa (45,06 sekund) a drugi drużyna z OSP Markówka (43,60 sekund).

Druhowie z OSP Orpelów do samego końca wierzyli w wygraną, z zapasem czasu po sztafecie i po dobrym rozegraniu ćwiczenia bojowego mimo przyznanych im pięciu punktów karnych nadal mieli szanse na zwycięstwo. Wszystko zależało od tego jak sobie poradzi drużyna z OSP Dobronia. Ta jednak nie dała innym żadnych szans i po bardzo sprawnym i bezbłędnym wykonaniu ćwiczenia bojowego uzyskała czas 38,71 sekund i ostatecznie zajęła w klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce. W zawodach w Ldzaniu wystartowała jedna drużyna kobieca z OSP Dobroń, która w sztafecie uzyskała czas 87,30 sekund a ćwiczenie bojowe wykonała w czasie 69,86 sekund.

Klasyfikacja generalna zawodów sportowo-pożarniczych 2016 Gminy DobrońDo czasów podanych z poszczególnych konkurencji zostały także doliczone punkty karne za nieregulaminowe wykonywanie zadań. Punktacja klasyfikacji generalnej jest łącznym czasem z poszczególnych zadań plus punkty karne.

1. OSP Dobroń 102,44
2. OSP Orpelów 111,56
3. OSP Markówka 113,25
4. OSP Róża 117,64
5. OSP Mogilno 122,07
6. OSP Morgi 126,41
7. OSP Ldzań 127,86
8. OSP Chechło 142,08

W 2015 roku zawody gminne wygrała jednostka z OSP Dobroń, która zdobyła awans na zawody szczebla powiatowego gdzie również odniosła sukces zajmując pierwsze miejsce. Tym samym będzie ona reprezentowała powiat pabianicki na zawodach wojewódzkich, które odbędą się dopiero w 2018 roku. Tegoroczne zawody gminne miały jedynie charakter treningowy, ponieważ zgodnie z regulaminem o możliwość udziału w zawodach powiatowych drużyny będą walczyć za rok. OSP Dobroń jako zwycięzca zawodów powiatowych 2015 ma już zagwarantowany udział w zawodach powiatowych, które odbędą się w 2017 roku.

Zawody sportowo-pożarnicze rozgrywane są w dwóch konkurencjach - sztafecie pożarniczej składającej się z siedmiu przeszkód oraz ćwiczeniu bojowym, na które składa się rozwinięcie linii gaśniczej. Do zadań startujących drużyn reprezentujących poszczególne jednostki straży pożarnych należy jak najszybsze i sprawne wykonanie poszczególnych zadań. Każde błędne wykonanie poszczególnych ćwiczeń skutkuje przyznaniem punktów karnych szczegółowo określonych w regulaminie zawodów. Wygrywa ta drużyna, która uzyska, łącznie z dwóch konkurencji najlepszy czas.

Straż Pożarna: Pożar Pustostanu przy Łódzkiej w Łask-Kolumnie


W piątek, w późnych godzinach wieczornych Państwowa Straż Pożarna w Łasku została zaalarmowana o pożarze w jednym z drewnianych budynków w Łask-Kolumnie przy ulicy Łódzkiej. Na miejsce ściągnięto kilka jednostek straży pożarnej, które w szybkim tempie poradziły sobie z ugaszeniem ognia, którym objęta była konstrukcja. Jest to już kolejny pożar tego obiektu w niedługim czasie. Na miejscu pożaru pracowało 5 zastępów straży pożarnej z PSP Łask, OSP Kolumna oraz OSP Łask. Do pomocy ściągnięto także specjalistyczny wóz straży pożarnej z drabiną. W pierwszych momentach płomienie ognia wydostawały się ponad budynek i były widoczne z okolicznych ulic. Szybko jednak pożar pustostanu został zdławiony a następnie strażacy prowadzili dogaszanie zarzewia ognia wodą aby zabezpieczyć całą konstrukcję. Do tego celu musieli oni zrywać rynny oraz poszycie zewnętrzne, ponieważ po pewnym czasie zaczęły pojawiać się kolejne niekontrolowane ogniska ognia. W momencie przybycia pierwszych jednostek straży pożarnej, nikogo w budynku nie było. Chwilowo, na terenie całej Kolumny, został automatycznie wyłączony prąd przez straż pożarną, co było spowodowane właśnie trwającą akcją gaśniczą. Alarm miał miejsce około godziny 2300 a akcja zakończyła się o godzinie 200. W tym samym budynku drewnianym doszło już do kolejnego pożaru. Pustostan przy ulicy Łódzkiej znajduje się na porośniętej krzakami oraz drzewami działce i jest od dawien dawna nie zamieszkany.

Pożar Samochodu Dostawczego na Drodze Ekspresowej S8


W piątkową noc, po godzinie 22 wystąpiły utrudnienia dla podróżujących drogą ekspresową S8 z Wrocławia do Łodzi. Do palącego się samochodu dostawczego na pasie awaryjnym, zostały zadysponowane dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Łasku. Podczas akcji całkowicie zablokowane były oba pasy jezdni w kierunku z Wrocławia do Łodzi. Dwa zastępy straży pożarnej gasiły samochód dostawczy stojący na pasie awaryjnym tuż przy wyjeździe z MOP Sięganów, który praktycznie w całości uległ spaleniu. W celu zagwarantowania bezpieczeństwa innym podróżującym tą drogą oraz w celu sprawnej akcji gaśniczej, całkowicie został zablokowany ruch z Wrocławia do Łodzi na czas działań strażaków. Po zakończonej akcji gaśniczej, strażacy wraz ze służbami drogowymi zabezpieczyły miejsce zdarzenia i uprzątnęły pozostałości spalonego samochodu. W akcji gaśniczej brały udział dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Łask.

Pożar śmietnika z odpadami na cmentarzu w Łask-Kolumnie


W dniu dzisiejszym tj. 7 stycznia 2016 roku o godzinie 1220 doszło do pożaru śmietnika na cmentarzu prafialnym w Łask-Kolumnie. Prawdopodobną przyczyną było wyrzucenie niedopałka. W akcji gaśniczej brały udział dwie jednostki straży pożarnej - Państwowa Straż Pożarna JRG Łask oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Kolumnie. Pożar został szybko ugaszony i nie wyrządził żadnych szkód. Poniżej dostępna jest galeria zdjęć z tego wydarzenia a w najbliższym czasie opublikujemy materiał video z akcji gaśniczej. Słowa kluczowe dla artykułu o pożarze śmietnika na cmentarzu: ospkolumna, straż pożarna, łask, kolumna, cmentarz, pożar, śmietnik, pspłask, psp, osp.

Statystyka interwencji Straży Pożarnej w województwie łódzkim za luty 2017 roku


W lutym 2017 roku na terenie województwa łódzkiego, poszczególne jednostki straży pożarnej interweniowały w sumie 1 866 razy, z czego w 466 przypadkach były to pożary, 1 251 miejscowych zagrożeń oraz 149 alarmów fałszywych. Najwięcej wyjazdów miały jednostki zlokalizowane na terenie miasta Łodzi bo aż 618. Na drugim miejscu, pod względem ilości interwencji znalazł się powiat zgierski - 143 razy a na trzecim powiat radomszczański - równe 100 interwencji. Ilość interwencji w pożarach i miejscowych zagrożeniach w okresie miesiąca luty 2017 roku przypadająca na poszczególne Komendy Państwowej Straży Pożarnej z terenu województwa łódzkiego.

Straż Pożarna - Łódzkie: - ogółem 1 866 interwencji; Pożary: 466 zgłoszenia Miejscowe zagrożenia: 1 251 zgłoszenia Alarmy fałszywe: 149 zgłoszenia W sumie: 1 866 interwencji

Straż Pożarna - Powiat bełchatowski: Pożary: 18 zgłoszenia Miejscowe zagrożenia: 38 zgłoszenia Alarmy fałszywe: 5 zgłoszenia W sumie: 61 interwencji

Straż Pożarna - Powiat brzeziński:Pożary: 2 zgłoszenia Miejscowe zagrożenia: 42 zgłoszenia Alarmy fałszywe: 7 zgłoszenia W sumie: 51 interwencji

Straż Pożarna - Powiat kutnowski:Pożary: 17 zgłoszenia Miejscowe zagrożenia: 31 zgłoszenia Alarmy fałszywe: 2 zgłoszenia W sumie: 50 interwencji

Straż Pożarna - Powiat łaski:Pożary: 9 zgłoszenia Miejscowe zagrożenia: 33 zgłoszenia Alarmy fałszywe: 1 zgłoszenia W sumie: 43 interwencji

Straż Pożarna - Powiat łęczycki:Pożary: 6 zgłoszenia Miejscowe zagrożenia: 13 zgłoszenia Alarmy fałszywe: 3 zgłoszenia W sumie: 22 interwencji

Straż Pożarna - Powiat łowicki:Pożary: 9 zgłoszenia Miejscowe zagrożenia: 31 zgłoszenia Alarmy fałszywe: 3 zgłoszenia W sumie: 43 interwencji

Straż Pożarna - Powiat łódzki wschodni:Pożary: 8 zgłoszenia Miejscowe zagrożenia: 43 zgłoszenia Alarmy fałszywe: 2 zgłoszenia W sumie: 53 interwencji

Straż Pożarna - Miasto Łódź:Pożary: 154 zgłoszenia Miejscowe zagrożenia: 399 zgłoszenia Alarmy fałszywe: 65 zgłoszenia W sumie: 618 interwencji

Straż Pożarna - Powiat opoczyński:Pożary: 26 zgłoszenia Miejscowe zagrożenia: 37 zgłoszenia Alarmy fałszywe: 2 zgłoszenia W sumie: 65 interwencji

Straż Pożarna - Powiat pabianicki:Pożary: 19 zgłoszenia Miejscowe zagrożenia: 46 zgłoszenia Alarmy fałszywe: 3 zgłoszenia W sumie: 68 interwencji

Straż Pożarna - Powiat pajęczański:Pożary: 9 zgłoszenia Miejscowe zagrożenia: 19 zgłoszenia Alarmy fałszywe: brak W sumie: 28 interwencji

Straż Pożarna - Powiat piotrkowski:Pożary: 15 zgłoszenia Miejscowe zagrożenia: 52 zgłoszenia Alarmy fałszywe: 1 zgłoszenia W sumie: 68 interwencji

Straż Pożarna - Miasto Piotrków Trybunalski:Pożary: 7 zgłoszenia Miejscowe zagrożenia: 18 zgłoszenia Alarmy fałszywe: 4 zgłoszenia W sumie: 29 interwencji

Straż Pożarna - Powiat poddębicki:Pożary: 8 zgłoszenia Miejscowe zagrożenia: 28 zgłoszenia Alarmy fałszywe: 3 zgłoszenia W sumie: 39 interwencji

Straż Pożarna - Powiat radomszczański:Pożary: 20 zgłoszenia Miejscowe zagrożenia: 78 zgłoszenia Alarmy fałszywe: 2 zgłoszenia W sumie: 100 interwencji

Straż Pożarna - Powiat rawski:Pożary: 7 zgłoszenia Miejscowe zagrożenia: 39 zgłoszenia Alarmy fałszywe: 2 zgłoszenia W sumie: 48 interwencji

Straż Pożarna - Powiat sieradzki:Pożary: 18 zgłoszenia Miejscowe zagrożenia: 40 zgłoszenia Alarmy fałszywe: 17 zgłoszenia W sumie: 75 interwencji

Straż Pożarna - Miasto Skierniewice:Pożary: 7 zgłoszenia Miejscowe zagrożenia: 25 zgłoszenia Alarmy fałszywe: 8 zgłoszenia W sumie: 40 interwencji

Straż Pożarna - Powiat skierniewicki:Pożary: 6 zgłoszenia Miejscowe zagrożenia: 20 zgłoszenia Alarmy fałszywe: brak W sumie: 26 interwencji

Straż Pożarna - Powiat tomaszowski:Pożary: 28 zgłoszenia Miejscowe zagrożenia: 43 zgłoszenia Alarmy fałszywe: 3 zgłoszenia W sumie: 74 interwencji

Straż Pożarna - Powiat wieluński:Pożary: 21 zgłoszenia Miejscowe zagrożenia: 20 zgłoszenia Alarmy fałszywe: 4 zgłoszenia W sumie: 45 interwencji

Straż Pożarna - Powiat wieruszowski:Pożary: 11 zgłoszenia Miejscowe zagrożenia: 24 zgłoszenia Alarmy fałszywe: brak W sumie: 35 interwencji

Straż Pożarna - Powiat zduńskowolski: Pożary: 15 zgłoszenia Miejscowe zagrożenia: 25 zgłoszenia Alarmy fałszywe: 2 zgłoszenia W sumie: 42 interwencji

Straż Pożarna - Powiat zgierski:Pożary: 26 zgłoszenia Miejscowe zagrożenia: 107 zgłoszenia Alarmy fałszywe: 10 zgłoszenia W sumie: 143 interwencji

Podobne artykuły o pożarach w Łasku i regionie znajdziesz pod frazami w wyszukiwarce internetowej oraz na stronie informacyjnej PrzyczepyMarter.pl: pożar, łask, kolumna, 998, 998 łask, straż pożarna, ospkolumna, ospdobroń, pspłask, orchów, firma, odpady, magazyn, psp, osp, ogień, domek letniskowy, pustostan, łódzkie, policja, podczerwieni, czujniki, przyrządów, zastosowania, detektory, zastosowań, rynku, dzięki, względu, pożarów, rynek, małgorzata, czujników, promieniowanie, urządzenia, innowacje, technologia, biznes, newseria, praca, polska, firmy, tech, video, gazeta, kolumna24, drony, dronów, dol, mld, rynek, sprawdzić, zastosowanie, wartość, wykorzystywane, pozwala, z termowizją, dominik, z kamery, kamera, polu, fundacja, darserca, pknorlen, płock

Źródło: (c) Newseria Innowacje/Redakcja/Materiały prasowe
O serwisie Polityka prywatności Regulamin serwisu Mapa serwisu Kontakt Ubezpieczenia
YouTube Facebook Twitter
Polski English Deutsch
© 2018 PrzyczepyMarter.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Sklep PrzyczepyMarter.pl
95-082 Przygoń, Łąkowa 3, gmina Dobroń, Łódzkie
Telefon: +48 696 426 746 • E-mail: blog@przyczepymarter.pl
PrzyczepyMar
ter
+