PRZYCZEPY KEMPINGOWE//BLOG

Włochy przyczepą kempingową: Podróżowanie, Koszty, Atrakcje

Marcin Jankowski  •  29/Maj/2018 (15:17)
Południe Europy, w tym i Włochy, to doskonały cel wakacyjnych podróży z przyczepą kempingową. Urokliwe plaże i ogrom zabytków zachowanych w historycznych miastach sprawiają, że Italia jest częstym celem turystycznych wyjazdów dla Polaków. Niemożliwe jest w jednym artykule opowiedzieć o Rzymie - stolicy Włoch i licznych atrakcjach i ciekawych miejscach godnych zobaczenia na Półwyspie Apenińskim. Trudno jest także nakreślić precyzyjną trasę podróży i zaproponować kolejność zwiedzania dla osób, które dotarły do Wiecznego Miasta czy innych nadmorskich miejscowości wypoczynkowych. Zależnie od czasu i środków, każdy musi samemu ułożyć sobie kolejność zwiedzania i dokonać wyboru obiektów. Punktem wyjściowym niech zatem będzie Kapitol w Rzymie. Rozpoczynamy krótkim opisem tej części miasta, w której zachowały się liczne pozostałości Rzymu starożytnego. Wszystkie one zgrupowane są w okolicach dwóch wzgórz - Kapitolu i Palatynu. Ponadto dowiesz się praktycznych porad wybierając się w podróż przyczepą kempingową do Włoch. Dowiedz się wszystkiego o Rzymie i Watykanie w opublikowanym przewodniku dla turystów zwiedzających Włochy. Podziel się wrażeniami z podróży w komentarzach do wybranych artykułów opublikowanych w serwisie informacyjnym. Historia i zabytki Rzymu, stolicy starożytnego imperium, wzbogaconych w czasach papieskich i zachowane do dnia dzisiejszego...
PrzyczepyMarter.pl Włochy przyczepą kempingową: Podróżowanie, Koszty, Atrakcje

Rzym Starożytny z jego zabytkami i atrakcjami dla turystów. Mini przewodnik dla zwiedzających w podróży z przyczepą kempingową.


Według rozpowszechnionej tradycji Rzym założony został 21 kwietnia 753 roku. Data ta oczywiście mimo pozornej ścisłości, nie odpowiada prawdzie historycznej. Osada na Palatynie istniała dużo wcześniej i wskazany termin może co najwyżej zbiegać się z chwilą połączenia się kilku gmin nad Tybrem w jedno miasto. Początkowe dzieje Rzymu (królewskiego do roku 510 i republikańskiego do 44 roku p.n.e.) nie wskazywały na wielką rolę, którą miał on w przyszłości odegrać. Siedziba małego plemienia Latynów rozwijała się dzięki korzystnemu położeniu na drodze handlowej z głębi lądu do ujścia Tybru. Z drugiej strony Rzym był dostatecznie oddalony od brzegu morza, by uniknąć łupieżczych wypraw korsarskich.

Wzgórze Palatyn - miejsce gdzie powstała najstarsza osada Rzymska. Jak wiadomo najstarsza osada Rzymska powstała na Palatynie, wzgórzu dominującym nad rynkiem i połączonym przez Welię z pagórkiem Eskwilińskim. Na Palatynie z najważniejszych budowli wymienić należy dom Liwii, żony pierwszego cesarza Augusta (31 r. p.n.e. - 19 rok) w którym zachowały się ołtarz domowy, jadalnia, tablinum (rodzaj salonu) i dwa inne pokoje. Ściany domu pokryte były pięknymi malowidłami, z których ocalał obraz przedstawiający mitologiczną scenę: Ionę strzeżoną przez smoka Argossa.

W sąsiedztwie domu Liwii znajdują się resztki pałacu Flawiuszów, zbudowanego przez Domicjana (81-96), a składającego się z trzech części. Pierwsza z nich przeznaczona była do przyjęć, drugą stanowiły apartamenty prywatne, w trzeciej znajdował się ogród ozdobiony posągami i fontannami. Dzisiejsze ruiny pozwalają rozpoznać układ wielkiego domu rzymskiego. Wejście do Pałacu znajduje się od strony forum i prowadzi do wielkiej halii przyjęć, szerokiej na 30 metrów zdobionej marmurowymi kolumnami i wielkimi posągami z bazaltu. Oczywiście dziś pozostały z tego jedynie resztki. Dalej przez boczne wejście wchodzi się do Bazyliki gdzie wydawano wyroki sądowe a następnie do prywatnej kaplicy cesarskiej.

Obok Pałacu Flawiuszów zbudowano hippodrom, szeroki na blisko 50 metrów a długi na 160 metrów, na którym odbywały się widowiska i parady wojskowe. W środku budowli są resztki wspaniałej loży cesarskiej.

Kapitol - jako nastarsze centrum Rzymu. Wzgórze kapitolińskie, wysokie na 50 metrów, było z czasem głównym centrum Rzymu, znajdowały się tam bowiem dwie najważniejsze budowle królewskiego i republikańskiego Rzymu tj. świątynia Jowisza i cytadela obronna gdzie wznosiła się świątynia Junony Moneta, budynek mennicy państwowej (stąd do dzisiejszego dnia pieniądz nazywa się monetą). Ze świątyń tych nie zachowały się żadne ruiny, natomiast z archiwum państwowego, jakim było tabularium, wybudowanego w pierwszym wieku przed Chrystusem, możemy dziś oglądać wejście w formie łuku i dwie wysokie ściany. Z Kapitolu zwiedzający mogą oglądać najwspanialszą bodaj panoramę Rzymu.

Rzym Forum Romanum - resztki budowli rynku rzymskiego z okresu republikańskiego. U stóp wzgórz palatyńskiego i kapitolińskiego w wąskiej dolinie znajdują się resztki budowli rynku rzymskiego (Forum), zbudowanego w czasach republikańskich. Z większości tych budowli pozostały jedynie resztki, jak naprzykład trzy kolumny świątyni Wespazjana (cesarza w latach 69 - 79), pozatym posadzka świątyni Zgody, a jedyną budowlą zachowaną w całości jest więzienie Mamertyńskie, zbudowane w IV wieku p.n.e. Niższą kondygnację tego więzienia stanowi Tullianum, znane zarówno z historii Rzymu pogańskiego (zginął tam król Numidów Jugurta, towarzysze Katyliny, przywódcy powstania żydowskiego przeciw Rzymowi), jak i chrześcijańskiego, ponieważ wedle tradycji więziono tam dwóch apostołów, Piotra i Pawła (opis tego więzienia znajdziemy w Quo Vadis Sienkiewicza.

Główne wejście na Forum Romanum znajduje się od strony via dell Impero, gdzie po prawej stronie oglądać można resztki Bazyliki Emila oraz Curia, w której odbywały się zabrania Senatu Rzymskiego. Czarny kamień znajdujący się na przeciwko stanowi wedle tradycji rzymskiej - grób pierwszego króla Romulusa. Nieco dalej wznosi się triumfalny Łuk cesarza Septimusa Sewera z roku 203. Na lewo od łuku znajdowała się trybuna dla mówców na zebraniach ludowych, ozdobiona dziobami zdobytych okrętów, skąd pochodzi jej nazwa "rostra". Niedaleko stoi mały ołtarz boga Wulkana, jedna z najstarszych pozostałości Rzymu.

Wzdłuż Via Sacra znajdują się ruiny bazyliki Giulia, rozpoczętej przez Cezara, a dokończonej przez Augusta. Budowla ta, która przeznaczona była na zebrania polityczne i miejsce sądu, podzielona jest na 5 naw i liczyła 100 metrów długości a 50 metrów szerokości. Z boku wzniosiła się świątynia Saturna, stanowiąca jednocześnie budynek skarbu państwa w czasach rzymskich.

Widoczne z tego miejsca trzy kolumny korynckie, stanowią pozostałość świątyni Kastora i Polluksa. Ze świątyni Juliusza Cezara pozostały bardzo niewielkie resztki. W VI wieku na miejscu budowli cesarskich, kościół św. Marii Starożytnej (Santa Maria Antiqua). Nieco bardziej z tyłu, za świątynią Cezara napotykamy na resztki Regia, budynku, w którym w czasach republiki mieściły się urzędy najwyższego kapłana (pontifex maximus), gdzie przechowywano zapiski historyczne, spisy urzędników, a więc najstarsze pomniki historii Rzymu. Niedaleko od Regii znajdowała się okrągła świątynia Vesty i dom, w którym mieszkały westalki.

Wracając zpowrotem przez Via Sacra napotykamy na sześć wysokich kolumn korynckich, wykutych z jednego kamienia a stanowiących resztki świątyni cesarza Antonina i jego żony - Faustyny (138 - 161). Kościół św. Kosmy i Damiana, założony w 527 roku, obejmuje dziś dwie stare budowle rzymskie, mianowicie świątynię Romulusa, wzniesioną w IV wieku i świątynię miasta Rzymu (Templum saerse Urbis). Dalej wreszcie, przy końcu Via Sacra, wznosi się Łuk Tytusa zbudowany po zdobyciu Jerozolimy w 70 roku. Rzeźby na łuku odnoszą się właśnie do oblężenia Jerozolimy i walki z Żydami.

Centrum Rzymu: Inne rynki cesarskie z resztkami zabudowań. W czasach Rzymu starożytnego powstało kilkanaście rynków, z których najważniejsze są: Juliusza Cezara, Augusta, Wespazjana, Domicjana i Nerwy oraz Trajana. Forum Juliusza Cezara obejmuje przestrzeń 6 tysięcy metrów kwadratowych i otoczone jest resztkami zabudowań. Przy końcu rynku znajdowała się świątynia Venus Rodzicielki, zbudowana w 46 roku p.n.e. Pozostały z niej trzy kolumny. Resztki innych budowli na rynku pochodzą z czasów późniejszych. Między nimi znajduje się bazylika Argentaria, stanowiąca w Rzymie starożytnym kantor wymiany pieniędzy.

Z Forum Juliusza Cezara przechodzi się przez ulicę do Forum Augusta, na którym wznoszą się resztki świątyni Marsa Mściciela (Mars Ultor), zbudowanej przez Augusta po bitwie pod Philippi (42 r. p.n.e.), w której zginęli mordercy Cezara: Cassius i Brutus. Ze świątyni pozostało dziś kilka kolumn. Między świątynią Cezara a Rynkiem Augusta cesarz Wespazjan zbudował świątynię Pokoju (Templum Pacis) na założonym przez siebie rynku.

Zbudowane w latach 111 - 114 Forum Trajana, u którego wejścia wznosi się wspaniały, mający 126 metrów szerokości łuk triumfalny. Bazylika Ulpia dziś jeszcze wskazuje na dawne bogactwo swymi kolumnami i posadzkami. Jedną z największych pamiątek Rzymu Cesarskiego jest kolumna Trajana (98-117), wzniesiona na pamiątkę zwycięstw nad Dakami (plemiona zamieszkujące dzisiejszą Rumunię). Kolumna liczy 36 metrów wysokości i na szczycie jej znajduje się statua św. Piotra, którą umieścił tam papież Sykstus V (1585 - 1590) usunowszy posąg cesarza Trajana. Cała kolumna pokryta jest płaskorzeźbami, ilustrującymi wyprawę przeciw Dakom.

Rozwój Rzymu, zabytkowych budowli i wszelkich atrakcji dla turystów. Historia Rzymu od jego powstania, przez czasy papieskie aż po nowożytność.


Wzrastające państwo rzymskie miało poważnych konkurentów do panowania nad Włochami w plemionach italskich. Jednak doszło zdarzeń losowych, które podważyły siły przeciwników Rzymu, jakkolwiek i sam Rzym nie uniknął wtedy ciężkich ciosów. Mionowicie w roku 390 przed Chrystusem napadli na Włochy Gallowie i nawet zdobyli Rzym. Niemniej z katastrofy tej plemiona italskie już się nie podniosły, natomiast Rzym po krótkim okresie odrodzenia, zdołał podbić wszystkie sąsiednie organizmy polityczne. Po zwycięskiej wojnie z królem Epiru Pyrrusem, którego wezwały na pomoc zagrożone miasta greckie w południowych Włoszech, Rzym stał się panem całego półwyspu (rok 272 p.n.e.).

Wojny punickie i syryjska oddały Rzymowi władzę nad całym basenem Morza Śródziemnego i w I wieku przed Chrystusem cały właściwie znany wówczas świat został zjednoczony jako Państwo Rzymskie. Stan ten utrzymał się przez trzy przeszło wieki cesarstwa. Państwo rzymskie wchłonęło w siebie cały dorobek kulturalny Grecji, a sami Rzymianie nadali światu swoje pojęcia prawne i swoją organizację a więc stworzyli to, co nazywamy kulturą łacińską.

Głęboki kryzys Państwa Rzymskiego, który rozpoczął się w III wieku po Chrystusie obniżył światową rolę Wiecznego Miasta, które zresztą przestało być stolicą Cesarstwa. Niemniej Rzym, z chwilą usunięcia się z tamtąd najwyższej władzy politycznej, stał się ośrodkiem władzy duchownej a później i świeckiej, papieża. Wobec słabości cesarzy, papieże przejmują w swe ręce kierownictwo losów nękanej najazdami barbarzyńców ludności. Samo miasto kilkukrotnie zdobyte i zniszczone w V i VI wieku wyludnia się i przestało na czas dłuższy być jedynym ośrodkiem ówczesnego świata.

Podniesienie swego stanowiska zawdzięczał Rzym znów papieżom. Dzięki umiejętnej polityce zdołali oni w VIII wieku stworzyć państwo świeckie w środkowych Włoszech. Wśród ciągłych walk i zmian politycznych byli papieże jedyną instytucją o charakterze stałym, kultywującym tradycje. Praca misjonarska wzmocniła ich wpływ na Europę. Korzystając początkowo z opieki Cesarstwa nie zapominali wybitniejsi z pośród papieży o prowadzeniu polityki własnej, co doprowadzić musiało prędzej czy później do starcia z najwyższą władzą świecką, jaką był weług poglądów średniowiecznych, Cesarz Rzymski narodu niemieckiego. Ten konflikt, który znamy z historii pod nazwą walki o inwestyturę, toczył się przez dwa wieki. Papiestwo miało w ciągu tego czasu takie chwile świetności, jak pontyfikat Innocentego III (1198 - 1216), gdy cała właściwie Europa uznawała Ojca Świętego nie tylko za głowę religijną ale i polityczną świata. Pełna tragicznych momentów walka o inwestyturę skończyła się kleską Niemiec i dynastii Hohenstaufów, ale podważyła też autorytet papieżą, czego rezultaty okazały się wkrótce, gdy król francuski Filip IV Piękny zdołał przeprowadzić przeniesienie stolicy papieskiej z Rzymu do Avignonu na lat przeszło 70 (1305 - 1377).

W tym okresie wraz z upadkiem prestiżu papieża obniży się też autorytet Rzymu, dotychczasowego ośrodka religijnego dla znacznej części Europy. Gdy z końcem XIV wieku papieże powrócili do Rzymu sytuacja niewiele się zmieniła. Dopiero w wieku XV, dzięki ustaleniom Soboru w Konstancji usunięty został ten gorszący stan rzeczy. Losy Rzymu do tego stopnia związane były z kolejami papiestwa, że wpłynęło to bardzo poważnie na podniesienie znaczenia Wiecznego Miasta. Papieże, rządzący w ostatnich latach średniowiecza i pierwszym okresie czasów nowożytnych, byli przeważnie władcami o poglądach humanistycznych, prowadząc politykę dążącą do rozszeżenia Państwa Kościelnego. Jednocześnie starali się o przyozdobienie i rozszeżenie Wiecznego Miasta i im bodaj najwięcej Rzym w dziedzinie zawdzięcza. Z ciężkich chwil, jakie przeszedł Rzym w okresie reformacji i zniszczenia przez wojska niemiecko - hiszpańskie w 1527 roku papieże wyszli obronną ręką. Szczęśliwie przeprowadzona reforma na Soborze Trydenckim podniosła ich powagę wśród katolickich krajów Europy. Wpływ papiestwa w tym okresie jest nadal ogromny. Papieże organizują krucjaty przeciw Turcji, kierują przez swoich legatów polityką szeregu państw w pewnych okresach czasu. Dość przypomnieć z naszych dziejów rolę wysłanników papieskich w Polsce za Stefana Batorego czy Jana Sobieskiego.

Hasła światłego absolutyzmu, a później rewolucyjne prądy nurtujące Europę, nie sprzyjały rozwojowi wpływu papieża. Rewolucja francuska i zwycięski pochód głoszonych przez nią haseł w Europie jak też bezpośrednie wmieszanie się wojsk francuskich w sprawy włoskie, doprowadziły do utworzenia krótkotrwałej zresztą Rzeczpospolitej Rzymskiej, do wygnania papieża a wkrótce do wcielenia Rzymu w skład Cesarstwa Napoleona I.

Po upadku Napoleona papież powrócił do Rzymu. Opozycja jednak w XIX wieku rosła, koła dążące do zjednoczenia Włoch zyskiwały na sile i doprowadziły w 1848 roku do ogłoszenia drugiej już republiki, zresztą równie krótkotrwałej jak poprzednia. Wreszcie w 1870 roku do szło do wkroczenia wojsk włoskich do Rzymu i po plebiscycie do ogłoszenia Wiecznego Miasta stolicą Włoch. Papież Pius IX na znak protestu wycofał się do Watykanu, w którym jako dobrowolny więzień przebywał do śmierci. Podobną politykę wobec Królestwa Włoch prowadzili jego następcy. Dopiero układ Laterański z 1929 roku unormował tą sprawę, tworząc suwerenne państwo kościelne w Mieście Watykanie.

Najstarszym miastem była wedle tradycji osada na Palatynie tzw. Roma Quadrata. Według tej samej, niepewnej zresztą tradycji, czwarty król rzymski Ancus Martinus (640 - 616 rok p. n. e.), zbudować miał więzienie Mameryńskie, następca jego Tarhuinius Priscus (616 - 578 rok p. n. e.) był twórcą świątyni Jowisza na Kapitolu, a przed ostatni władca Rzymu Serwiusz Tulliusz (578 - 534) otoczył miasto murami, których resztki można dziś oglądać.

W latach republiki (od 509 roku p. n. e.) powstały pod wpływem sztuki greckiej niektóre groby przy Via Appia (jak np. grobowiec Scypionów, Cecylii, Metelii), świątynia Jowisza Zwycięzcy, wielkiej Matki Bogów, bazylika Emilia, świątynia Bogini Szczęścia i szereg budowli z których pozostały skąpe jedynie ruiny lub nawet wiadomość zapisana w kronikach. W ostatnich latach republiki, w pierwszym wieku przed Chrystusem, Juliusz Cezar założył rynek, (forum) które nosi jego nazwę i zbudował Basilica Giulia.

Pierwsze lata Cesarstwa były okresem największego rozwoju Rzymu starożytnego. August był twórcą Forum, wielkiego pałacu na Palatynie, mauzoleum, portyku Oktawii, teatru Marcellusa. Zięć jego Agryppa zbudował Panteon. Następca Augusta, Tyberiusz (14 - 37) zbudował świątynię Kastora i Polluksa oraz Augusta z wielką biblioteką. Inni władcy z pierwszej dynastii cesarskiej stworzyli szereg budowli, jak wielki pałac na Palatynie, wodociąg zaopatrujący Rzym w wodę, Złoty Dom - Domus Aurera (zbudowany przez Nerona). Dynastia Flawiuszów pozostawiła (69 - 96) po sobie ślad w postaci Colosseum, najbardziej może charakterystycznej budowli z czasów Cesarstwa. Z tego samego okresu pochodzą świątynia Wespazjana, łuk Tytusa, wzniesiony na pamiątkę zwycięstwa nad Żydami, pałac Flawiuszów na Palatynie a z nieco późniejszego Bazylika Ulpia, świątynia Wenery i Romy, mauzoleum Hadriana - dzisiejszy zamek św. Anioła. W III wieku rozpoczyna się upadek zarówno polityczny jak i dekadencja artystyczna. Zachowały się z tego okresu ruiny pałacu cesarza Septimiusa Sewera (193 - 211) na Palatynie, ogromne termy Karakalli (211 - 217), łuk boga Janusa, świątynia Minerwy Medica. Z czasów Dioklecjana (284 - 305) pochodzą największe termy rzymskie, a z nieco późniejszego okresu bazylika Massenzia.

Są to właściwie ostatnie zabytki sztuki pogańskiej w Rzymie. Chrzescijaństwo, które edyktem mediolańskim 313 roku uzyskało równouprawnienie i wyszło z katakumb, pozostawia teraz ślady swego istnienia w postaci najstarszych kościołów jak św. Pudencjanny, św. Praksedy, św. Marii na Zatybrzu, św. Aleksego i Priscilli na Awentynie. Do tego też okresu odnoszą się początki kościołów św. Jana na Lateranie, św. Piotra i Pawła i szeregu innych, później często przerabianych.

W V wieku powstały kościoły - św. Sabiny, która do dziś zachowąła charakter bazyliki cechującej najstarsze kościoły chrześcijańskie, okrągły kościół św. Stefana i św. Teodora, Z VI wieku pozostały świątynie św. Kosmy i Damiana oraz Santa Maria Antica na Forum.

Również z późniejszych wieków jedynymi prawie pozostałościami są kościoły dziś częściowo zrujnowane lub też nie do poznania przerobione. Z XII wieku pochodzi rekonstrukcja wielkiego kościoła św. Marii na Zatybrzu, a znastępnego, pierwsze bodaj ślady świeckiego budownictwa chrześcijańskiego tj. wieża dei Conti i wieża delle Milizie. Z kościołów tego okresu należy wymienić bazylikę św. Pawła za murami.

Odrodzenie wywarło swój wpływ na Rzym stosunkowo późno, bo od połowy XV wieku. Z tego okresu pochodzą Pałace - Wenecki i Borgiów, Santa Croce, Kościół św. Augustyna, most Sykstyński, Kaplica Sykstyńska na Watykanie oraz kompletna przeróbka mauzoleum Hadriana tj. zamku św. Anioła.

Wiek XVI był okresem największego rozkwitu budowli Rzymu papieskiego. Papież Juliusz II rozpoczyna budowę nowej bazyliki św. Piotra. Cały dzisiejszy wygląd Watykanu pochodzi z tego okresu, przy czym przy konstrukcji jego zatrudnieni byli trzej wielcy geniusze artystyczni tego okresu - Bramante, Raffael i Michal Anioł. W tym czasie powstaje też kościół św. Marii dell'Anima, Klasztor św. Marii Pokoju, św. Marii z Loreto itd.

Ze świeckich budowli tego okresu należy wymienić - pałac Koloniów, Farnese, zabudowania na Kapitolu, Willa Medici, wille papieży Juliusza II i Piusa IV a z nieco późniejszych czasów pałace na Kwirinale i Borghese.

W wieku XVII zaznaczyła się działalność papieża Pawła V, który dokończył budowę Bazyliki św. Piotra i zbudował nowy wodociąg zaopatrujący miasto w wodę. Urban VIII, u którego pracował Bernini, rozpoczął budowę szeregu pałaców, jak Mattei, Barberini, oraz kościołów. Późniejszy rozwój Rzymu jest może mniej ciekawy i z tego okresu pochodzi wiele wprawdzie budowli, mniej jednak przyciągających uwagę. Wymienić należy Pałac Diorów, część kościoła Trinita dei Monti, fontannę di Trevi, fasadę Santa Maria Maggiore.
TAGI
turystyka przyczepy kempingowe włochy rzym
OPINIE
Napisz Opinię:*
Opinię dodajesz jako anonimowy użytkownik! Możesz Założyć Konto oraz Zalogować się
POPULARNE
›  Jak zarejestrować przyczepę samochodową w Wydziale Komunikacji?
›   Holowanie przyczepki samochodowej 2018: Prawo jazdy B, B96, B+E
›  Łask - Pabianice: Wypożyczalnia przyczep i sprzętu ogrodniczego
›  Przyczepa lekka na resorach z amortyzatorem do samochodu osobowego
›  Części przyczepki samochodowe Neptun. Hamulec najazdowy AL-KO
›  Przyczepy Kempingowe: Jak kupić tanio? Podróżowanie przyczepą
›  Przyczepki Samochodowe: Instrukcja użytkowania i konserwacji
›  Rzym dla Turystów: Kolosseum, Plac Wenecki, Watykan i Zamek Anioła
›  Włochy przyczepą kempingową: Podróżowanie, Koszty, Atrakcje
PRZYCZEPY
Wybierz przyczepki do samochodu osobowego w Łasku - Łodzi - Warszawie?
PrzyczepyMarter Przyczepa Samochodowa Neptun N7-263 rt
NEPTUN PRZYCZEPY RUSTIK//SKLEP

Przyczepa Samochodowa Neptun N7-263 rt [GN158]

  Cena 2630.00 zł z VAT
  4 produkty dostępne
PrzyczepyMarter Przyczepa Samochodowa Neptun N7-263 rtr resor
NEPTUN PRZYCZEPY RUSTIK//SKLEP

Przyczepa Samochodowa Neptun N7-263 rtr resor [GN192]

  Cena 2980.00 zł z VAT
  4 produkty dostępne
PrzyczepyMarter Przyczepa Samochodowa Neptun N7-236 rt
NEPTUN PRZYCZEPY RUSTIK//SKLEP

Przyczepa Samochodowa Neptun N7-236 rt [GN099]

  Cena 2430.00 zł z VAT
  3 produkty dostępne
PrzyczepyMarter Przyczepa Samochodowa Neptun N7-236 2 pro
NEPTUN PRZYCZEPY PRO//SKLEP

Przyczepa Samochodowa Neptun N7-236 2 pro [GN082]

  Cena 3480.00 zł z VAT
  2 produkty dostępne
PrzyczepyMarter Przyczepa Podłodziowa Neptun N7-17 navy
NEPTUN PRZYCZEPY PODŁODZIOWE//SKLEP

Przyczepa Podłodziowa Neptun N7-17 navy [GN034]

  Cena 3280.00 zł z VAT
  2 produkty dostępne
PrzyczepyMarter Przyczepa Motocyklowa Neptun N6-220 pm2
NEPTUN PRZYCZEPY MOTOCYKLOWE//SKLEP

Przyczepa Motocyklowa Neptun N6-220 pm2 [GN064]

  Cena 2030.00 zł z VAT
  2 produkty dostępne
PrzyczepyMarter Przyczepa Samochodowa Neptun N7-236 rtr resor
NEPTUN PRZYCZEPY RUSTIK//SKLEP

Przyczepa Samochodowa Neptun N7-236 rtr resor [GN190]

  Cena 2780.00 zł z VAT
  2 produkty dostępne
PrzyczepyMarter Przyczepa Samochodowa Platforma N13-305 multi
NEPTUN PRZYCZEPY PLATFORMY//SKLEP

Przyczepa Samochodowa Platforma N13-305 multi [GN155]

  Cena 5280.00 zł z VAT
  2 produkty dostępne
OPINIE
O serwisie Polityka prywatności Regulamin serwisu Mapa serwisu YouTube Facebook Twitter Łask
Polski English
© 2018 PrzyczepyMarter.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Sklep PrzyczepyMarter.pl
95-082 Przygoń, Łąkowa 3, gmina Dobroń, Łódzkie
Telefon: +48 696 426 746 • E-mail: blog@przyczepymarter.pl
PrzyczepyMar
ter