PRZYCZEPYMARTER//BLOG

Program Święto Niepodległości Polski: Sieradz - Pabianice - Łódź 2019

Marcin Jankowski  •  14/Październik/2019 (14:51), aktualizacja 1/Luty/2020 (13:08)
Po 123 latach zaborów Polska odzyskała w 1918 roku niepodległość i z tej okazji corocznie obchodzone jest 11 listopada 2019 roku Narodowe Święto Niepodległości. Dzień ten jest dobrem narodowym wszystkich Polaków bez względu na wszelkiego rodzaju podziały. 11 listopada 2019 jest najlepszą okazją do świętowania i budowania przyszłej Polski. Z tej okazji organizowane są liczne imprezy plenerowe, w tym biegi, marsze niepodległościowe oraz imprezy kulturalne dla mieszkańców. Wydarzenia sprzed stu lat miały charakter wyjątkowy. Wspólnym wysiłkiem militarnym, politycznym, kulturalnym, gospodarczym i społecznym Polacy nie tylko odzyskali utraconą ponad wiek wcześniej niepodległość, ale również stworzyli podwaliny nowoczesnego państwa, obronili jego granice, rozwijali gospodarkę, prawodawstwo i oświatę, a przez literaturę, sztukę, wzornictwo przemysłowe, architekturę czy muzykę – znaleźli drogi w głównym nurcie światowej kultury. Szacunek do przeszłości nie stał się obciążeniem, ale zachętą do tworzenia, planowania i rozwoju.
PrzyczepyMarter.pl Program Święto Niepodległości Polski: Sieradz - Pabianice - Łódź 2019

Program Niepodległa 2019: Sieradz - Pabianice - Łódź Wydarzenia i koncerty z okazji Święta Niepodległości Polski 2019


Cała Polska 11 listopada 2019 będzie świętować niepodległość odzyskaną po 123 latach zaborów. Tego dnia w każdym mieście Polski organizowane są różne patriotyczne wydarzenia. Poniżej znajdziesz listę tego co wydarzy się w największych miastach województwa łódzkiego - Sieradzu, Pabianicach i Łodzi. Ponadto zachęcam wszystkich do komentowania tego artykułu i dodawania własnych wydarzeń w swoim regionie.

Harmonogram (program) obchodów Narodowego Święta Niepodległości Łódź w dniu 11 listopada 2019 roku
Tysiące kokard narodowych na święto niepodległości z takich hasłem będzie obchodziła Łódź Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada 2019 roku. Od przemarszu ulicą Piotrkowską po wspólny piknik patriotyczny na rynku Manufaktury w Łodzi.

godzina 1300 Prezentacje rekonstruktorów. Wydawanie kokard narodowych (Pasaż Schillera/ul. Piotrkowska 104)

godzina 1345 Złożenie kwiatów przy tablicy łodzian walczących o Niepodległość (ul. Piotrkowska 104)

godzina 1400 Początek przemarszu z ul. Piotrkowskiej 104 do Manufaktury

godzina 1100 - 1800 Piknik patriotyczny w Manufakturze

Główny punktem obchodów Święta Niepodległości Polski w Łodzi będzie przemarsz ulicą Piotrkowską na rynek Manufaktury, gdzie wszyscy będą przyozdobieni w patriotyczne kokardy. Partnerem Miasta Łódź w organizacji marszu jest Chorągiew Łódzka ZHP. Wspólnie przygotowały program historyczny, w którym znajdą się także motywy ściśle związane z wydarzeniami, sprzed równo 100 lat – z roku 1919. W marszu wezmą udział grupy rekonstrukcji historycznej, których zobaczymy również podczas pikniku patriotycznego w Manufakturze. Duże zainteresowanie z pewnością wzbudzi Błękitna Armia gen Józefa Hallera. Po raz pierwszy zobaczymy w Łodzi żołnierzy w błękitnych mundurach, takich samych jak w roku 1919, gdy do Łodzi wkroczył I Pułk Czołgów Błękitnej Armii . W latach 1919 – 1921 jego garnizonem była Łódź. W Łodzi zobaczymy też m.in. strzelców Józefa Piłsudskiego oraz żołnierzy polskich z 1939 r. Tę ostatnią formację rekonstruować będzie Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty z Łowicza.

Miasto przygotowało też atrakcje na piknik w Manufakturze. W jednym z namiotów pojawi się rekonstrukcja klasy szkolnej z lat 20. To nawiązanie do historii prezydenta Aleksego Rżewskiego, który w 1919 r. wprowadził na terenie Łodzi powszechny obowiązek edukacyjny. W Manufakturze czekać będzie wiele innych atrakcji. - W Pikniku Niepodległościowym wezmą udział 25. Brygada Kawalerii Powietrznej i 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Wystąpią harcerze z ZHR z programem Śpiewanki Łódzkie. Do Manufaktury przyjedzie marszałek Józef Piłsudski w asyście jeźdźców z łódzkiej Straży Miejskiej. Piknik kończy pokazem sztucznych ogni – opowiadała Agnieszka Danowska – Tomczyk z 3PR.

Łódzianie dla Niepodległej to unikalna wystawa, na której prezentowane są sylwetki łodzian mających swoje zasługi w odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Obecnie prezentowana jest ona w Senacie RP, a oficjalna premiera dla mieszkańców Łodzi będzie miała miejsce w Manufakturze 11 listopada 2019 roku. Wystawa po raz pierwszy w takim zakresie opowiada historię Łodzi niepodległościowej od wybuchu powstania styczniowego po wojnę polsko-bolszewicką 1920 roku. Galerię sylwetek otwiera Maria Piotrowiczowa bohaterska kosynierska, która poległa w bitwie pod Dobrą w 1863 r. Będzie można również poznać związki Józefa Piłsudskiego z Łodzią i ocenić wkład wydarzeń 1905 w budowę polskiego szkolnictwa. Czyn niepodległościowy to także łódzcy harcerze: Wacław Lipiński, Jerzy Szletyński i Edward Pfeiffer, którzy w październiku 1914 roku wymaszerowali z miasta, by wziąć udział w epopei legionowej. Dwie plansze na wystawie poświęcono genialnemu kryptologowi, łodzianinowi porucznikowi Janowi Kowalewskiemu, który potrafił dosłownie w kilka minut odczytywać zaszyfrowane rosyjskie meldunki podczas wojny polsko-bolszewickiej. Zdjęcia tam prezentowane mają charakter unikatowy i pochodzą ze zbiorów wnuka porucznika Hogo Kowalewskiego-Ferreiry. Osobne miejsce znalazły dzieje 28 pułku Strzelców Kaniowskich z porucznikiem Stefanem Pogonowskim, który poprowadził swój batalion do zwycięskiego ataku pod Radzyminem 15 sierpnia 1920 roku. Przez dziesięciolecia wkład mieszkańców Łodzi w odzyskanie niepodległości był nieznany i niedoceniany. Wystawa przygotowana przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w ramach projektu Urzędu Miasta Łodzi Łódzkie Drogi do Niepodległości i przy współpracy z Biurem Komunikacji Społecznej i Dziedzictwa Łodzi UMŁ, prezentowana w Senacie z inicjatywy senatora Ryszarda Bonisławskiego stara się wypełnić tę lukę, ale jest również inspiracją do dalszych badań.

Obchody odzyskania niepodległości przez Polskę w Sieradzu - 11 listopad 2019: wydarzenia lokalne dla mieszkańców
...

Pabianice i obchodzy Święta Odzyskania Niepodległości 2019: Program Niepodległa w Pabianicach
...

Niepodległa Polska po Zakończeniu I Wojny Światowej w 1918 roku. Obchody 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Całej Polsce


Święto Niepodległości obchodzone w dniu 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL ustawą z 15 lutego 1989 pod nazwą Narodowe Święto Niepodległości. W kilka lat później Sejm podjął uchwałę głoszącą m.in. Ta uroczysta rocznica skłania także do refleksji nad półwieczem, w którym wolnościowe i demokratyczne aspiracje Polaków były dławione przez hitlerowskich i sowieckich okupantów, a następnie – obcą naszej tradycji – podporządkowaną Związkowi Radzieckiemu komunistyczną władzę.

Główne obchody Święta Niepodległości 2019, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Inne formy obchodów 101. rocznicę niepodległości Polski to m. in. Bieg Niepodległości organizowany od 1989 roku w Warszawie, Koncert Niepodległości organizowany od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego, wykłady i inscenizacje historyczne, koncerty patriotyczne czy parady ulicami miast, np. Marsz Niepodległości w Warszawie, Marsz Patriotów i Radosna Parada Niepodległości we Wrocławiu, Parada niepodległości w Gdańsku.

W 1918 roku dobiegła końca I wojna światowa dzięki klęsce państw centralnych. Dzięki tym okolicznościom, nasz kraj Polska mogła odzyskać niepodległość po 123 latach zaborów Niemiec, Rosji i Austro-Węgier. 10 listopada 1918 roku do Polski przyjechał Józef Piłsudski, który został zwolniony z niemieckiego więzienia. Dla całego społeczeństwa stał się on symbolem i to właśnie w nim widziano osobę gwarantującą stabilność rządów. Już następnego dnia, 11 listopada 1918 roku wszystkie dotychczasowe władze polityczno-wojskowe podporządkowały się Piłsudskiemu i z czasem data ta została uznana za pierwszy dzień niepodległej Polski, a na pamiątkę tych wydarzeń ustanowiono Święto Niepodległości.

W regionie łaskim za rozbrajanie okupanta odpowiedzialne była Polska Organizacja Wojskowa, która powstała już w 1915 roku. Z biegiem lata rozrosła się liczebnie i w październiku 1918 roku na fali zbliżających się wydarzeń została zmobilizowana. Praktycznie od samych pierwszych dni listopada 1918 roku oddziały POW rozpoczęły rozbrajać okupanta niemieckiego i austryjackiego, ponadto usuwano także urzędników z państw zaborczych. W zasadzie na całym obszarze powiatu łaskiego proces zmian władzy przebiegł szybko i spokojnie. Jedynym wydarzeniem, które zaniepokoiło lokalnych działaczy była spora grupa Niemców, która pojawiła się 11 listopada i maszerowała od strony Łodzi w kierunku Sieradza. Na szczęście w pełni uzbrojony oddział niemiecki liczący około 1 000 żołnierzy został przepuszczony i spokojnie przeszedł na drugą stronę granicy.

Droga Polski do niepodległości - I wojna światowa 1914 - 1918


To właśnie największa burza nad Europą - I wojna światowa - doprowadziła do odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Polacy od razu przewidzieli swoje szanse w tych katastroficznych wydarzeniach dla Europy, akurat nam przywróciła upragnioną wolność po 123 latach zaborów. Wielu rodaków chciało wielkich przemian, a jednym z nich był Józef Piłsudski. Iskrą, która spowodowała wybuch I wojny światowej na kontynencie europejskim, było zastrzelenie w Sarajewie austro-węgierskiego następcy tronu, arcyksięcia Ferdynanda. Nie potrzeba było dużo czasu, bo już w sierpniu 1914 roku powstały dwa bloki - państwa centralne i państwa sprzymierzone, które prowadziły pomiędzy sobą wojnę.

Co gorsza, po obu stronach znajdowali się Polacy, wcześniej podzieleni rozbiorami. W zamian za udział w wojnie naszych rodaków, car rosyjski obiecywał swobody a cesarze Niemiec i Austrii przypominali nam Sobieskiego, Batorego czy Wazów, którzy wsławili się polach różnych bitew. Jako pierwsze polskie jednostki powstały Legiony Piłsudskiego, który był ich komendantem. Były to dobrze zorganizowane i zarazem waleczne oddziały, które prowadziły walkę po stronie państw centralnych przeciwko Rosji. Po stronie rosyjskiej powstały oddziały Dowborczyków, a nieco później we Francji powstała niebieska armia dowodzona przez generała Hallera. Co najważniejsze nigdy się nie zdarzyło, aby te polskie oddziały walczyły przeciwko sobie. Zawsze miały przeciwko, któryś z żołnierzy państw zaborczych.

Cztery lata trwała I wojna światowa, zwana początkowo Wielką wojną. Pod koniec do wojny dołączyły również wojska amerykańskie, które biły się we Francji po stronie państw sprzymierzonych z wojskami Niemiec. Kiedy w końcu w listopadzie 1918 roku pokonano Niemcy i Austro-Węgry, okazało się że Rosja również jest osłabiona rewolucją przez co żadne z państw zaborczych nie było wstanie wpływać na dalsze losy Polski. Dzięki temu, po niewoli z Magdeburga powrócił do Polski Józef Piłsudski, który ogłosił natychmiast niepodległość Polski w dniu 11 listopada 1918 roku - jednocześnie w dniu zakończenia wielkiej wojny w Europie. To nie był jednak koniec walki o niepodległość, ponieważ jeszcze kilka lat trwała Polska walka o odzyskanie utraconych ziem, wyrywając siłą kawałek po kawałku.

Sztandar powstańców i walki Polskiej Organizacji Wojskowej 1914 - 1918 w województwie łódzkim


Rozbrzmiewa pieśń z ust młodych, przepojonych radością powstańców dnia 28 sierpnia 1863 roku. Zwycięskie oddziały opuszczają Sędziejowice, gdzie przed paru godzinami stoczyli zwycięską bitwę z rosyjskimi żołnierzami. Gwardia carska, kniazie i reszta legła na pobojowisku. Nieśmiertelną chwałą okrywa się zwycięski hufiec polski, wiedziony przez Edmunda Taczanowskiego. Młodzież dziarska udaje się na południe kraju. Przy wodzu jedzie chorąży z rozwiniętym zielonym sztandarem.

Pod Kruszyną oddział rozprasza się, ulegając większym siłom wroga. Wszelkie nadzieje na zwycięstwo w powstaniu styczniowym 1863 roku legły w gruzach. Pomoc zachodnich państw Europy zawiodła. Powstanie chyli się ku upadkowi i wreszcie zanika. Młodzież powstańcza uchodzi za granicę lub co gorsza zostaje zesłana na Syberię. Nie wielka ilość umiała ukryć się i uniknąć zemsty wroga.

Tymczasem na ziemiach polskich panuje coraz większy mrok. Wróg rozproszył się wszędzie. W Sędziejowicach, w Łasku zbudowane zostały rusyfikatorskie cerkwie. Co raz mniej mówi się o sprawie polskiej. Nazwę Królestwa Polskiego zmieniono na Kraj Nadwiślański. Lata idą, uczestnicy powstania, w pracach szarych codziennego życia, nie zapomnieli jednak ani na chwilę, o ideałach swej młodości, za które krew przelewali. W każdej miejscowości jest ich paru, związanych tajnymi nićmi... wzniosłych wspomnień.

Nadchodzi 5 listopada 1905 roku. Kolos moskiewski, pobity przez Japończyków, zadrżał w swych posadach. Na ulicach miast ukazały się sztandary z Orłem Białym. Naród coraz śmielej zaczyna dopominać się swych praw. Powstaje szkoła, tworzy się i rozwija Polska Macierz Szkolna, wreszcie ukazuje się mundur sokolski. Nieco później, po lasach, po polach, młodziutkie chłopaczki i dziewczęta zbierają się, przeprowadzają musztrę i ćwiczenia wojskowe.

Wojna! Niemcy wkraczają do Kalisza i innych miast. Rozbiorcze krwawe tyrany poczynają wieść bój zażarty na ziemiach naszych. Posoki krwi wyżartej wsiąkają w nasze łany. 6 sierpnia 1914 roku ruszają szare drużyny strzeleckie, z polską pieśnią na ustach, z polskim orłem na czapce, wyruszają z Krakowa, z Wawelu i idą do Kongresówki obalać słupy graniczne, zbrodniczo rozdartej Polski. Idą w 50 lat po upadku powstania styczniowego. W ciągu bojów żołnierze okrywają się sławą. W dniu 3 maja 1916 roku w miastach odbyły się pochody narodowe. W pochodach narodowych uczestniczyli sami powstańcy ze stycznia 1963 roku. Nawet okupanci Niemcy i Austriacy składają im należny.

W tym samym czasie po lasach i polach dzieją się jakieś dziwne rzeczy. Większe i mniejsze gromadki młodzieży w granatowych czapkach, zwanych maciejówkami, odbywają jakieś zebrania. Wiedzą o tym starcy, radują się, udzielają wskazówek, rad i uczą zapomnianych słów dawnej komendy. Pamiętny w dziejach narodu jest dzień 11 listopada 1918 roku, gdy na gruzach trzech tronów, powstaje do nowego życia Polska. Spełniają się proroctwa wieszczów narodu i marzenia powstańców. Granatowe maciejówki tworzą zaczątek Wojska Polskiego i rozbrarają okupantów. Dnia 21 stycznia 1919 roku Naczelnik Państwa i Naczelny Wódz Józef Piłsudski, rozkazem do Armii, mianuje wszystkich powstańców członkami czynnymi Wojska Polskiego. Starcom zaś przyznano rentę.

Polska Organizacja Wojskowa łączy się nierozerwalnie z Legionami Polskimi ze Związkami Strzeleckimi, a więc z imieniem Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, który tych organizacji był Komendantem Głównym. Gdy jedna część jego żołnierzy rozpoczęła walkę z potęgą moskiewską w mundurach i szeregach polskich, druga otrzymała rozkaz pozostawania na miejscu do walki konspiracyjnej. Wielu legionistów było peowiakami, wielu też peowiaków służyło w legionach. Z działalności tych dwóch formacji rozwijał się nadal ruch, który określamy niepodległościowym.

Zapamiętajmy przede wszystkim co powiedział o Polskiej Organizacji Wojskowej jej twórca, Komendant Józef Piłsudski: Założyłem Polską Organizację Wojskową, wysyłając śp. T. Żulińskiego w początku wojny 1914 roku do Warszawy dla zorganizowania tak odpowiednika tego, co w historii było ruchem Pierwszej Brygady. Rozszeżyłem ją i z nowymi instrukcjami zostawiłem w 1915 roku, gdym w sierpniu był w Warszawie osobiście i zatrzymał rekrutację do Legionów. Organizacja ta była przedmiotem targów i przetargów, prowadzonych ze mną w wyższych sztabach austryjackich i niemieckich w 1916 roku i 1917 roku. Dyskutowano o mnie często w Radzie Stanu, utworzonej po manifeście listopadowym... Wreszcie, gdy przy uwięzieniu moim i moich kolegów legionowych - znikły właściwe Legiony z powierzchni ziemi polskiej, Polska Organizacja Wojskowa zastąpiła w zupełności Legiony, stając się ośrodkiem wszystkiego, co pokory w stosunku do "jednego pana i jednego bata" uznawać nie chciało.

Stąd też w historii Polskiej Organizacji Wojskowej rozróżnić należy cztery etapy jej działalności. Pierwszy to zakonspirowana współpraca z Legionami Polskimi, jako silny i sprawnie działający wywiad i propaganda na rzecz Legionów, a cel - dywersyjna walka z Rosją do 1915 roku. Drugi etap to rozkonspirowana działalność Polskiej Organizacji Wojskowej na terenie Kongresówki, rozwijająca się w kierunku zasilenie Legionów w dążeniu do stworzenia Armii Polskiej, walczącej o Polskę od 1915 roku do marca 1917 roku. Trzeci okres - to okres konspiracyjnego szkolenia kadr wojskowych i do walki dywersyjnej z Niemcami i Austriakami, zakończony rozbrojeniem oby okupantów do marca 1917 roku do listopada 1918 roku. Czarty okres to działalność Polskiej Organizacji Wojskowej w niepodległej Polsce: tworzenie kadr wojska polskiego, walka dywersyjna i powstanie w Wielkopolsce, na Górnym Śląsku i Suwalszczyźnie, na Ukrainie i dalej w Rosji do 1923 roku. Rozległe były działania Polskiej Organizacji Wojskowej w każdym z tych okresów, niemożliwe więc jest przedstawienie ich wszystkich całkowicie w jednym artykule.

1

Jak Józef Piłsudski ogłosił niepodległość Polski w 1918 roku?!!

Jak Józef Piłsudski ogłosił niepodległość Polski w 1918 roku?!!© Józef Piłsudski podczas przeglądu wojska przed 1935 rokiemPierwszy naczelnik odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej i były wódz naczelny, marszałek Józef Klemens Piłsudski, urodził się 5 grudnia 1867 roku w Żułowie, małej wiosce w powiecie święciańskim na Litwie, jako czwarte dziecko, a drugi syn Józefa i Marii z Billewiczów, starego senatorskiego rodu litewskiego. Józef Piłsudski został przez Niemców porwany i wywieziony do Gdańska, a następnie do twierdzy w Magdeburgu 22 lipca 1917 roku, po tym jak nie chciał się ślepo podporządkować państwom centralnym.

Po załamaniu się Bułgarii i porażce Niemiec 31 października 1918 roku, Polska Organizacja Wojskowa wraz z byłymi legionistami rozbrajają wojska austriackie w Galicji i na Śląsku Cieszyńskim, opanowują twierdze, zabierają składy wojskowe, co daje podstawy do tworzenia armii polskiej. W pierwszych dniach listopada to samo uczyniło POW w Lublinie, oraz innych miastach, zajętych przez Austriaków. 6 listopada powstaje w Lublinie pierwszy rząd Niepodległej Republiki Ludowej. Ale w Warszawie i na lewym brzegu Wisły jeszcze panują Niemcy. Śmigły Rydz, następca Komendanta Piłsudskiego po jego uwięzieniu, były dowódca 1 pułku piechoty a wówczas Komendant Naczelny POW, wysyła z Lublina pełnomocników z rozkazem wszczęcia walki orężnej z Niemcami na ulicach Warszawy. W całym kraju panuje wtedy niesłychane wzburzenie i rozprzężenie, jedni chcą zaraz walczyć z Niemcami, inni radzą czekać na Francuzów.

Pojawienie się 10 listopada 1918 roku w Warszawie Piłsudskiego, którego uwolniła z więzienia rewolucja niemiecka, uśmierza wrzenie. Wszystkie oczy i wszystkie serca zwracają się ku niemu z nadzieją i wiarą. Rada Regencyjna przelewa na niego władzę. Uznany jest przez wszystkich za Naczelnika Państwa z władzą dyktatorską. Natychmiast wysyła do wszystkich państw Europy i Ameryki zawiadomienie o powstaniu Niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej i prosi o uszanowanie jej granic i niezależności. Wstrzymuje to wysłanie do Polski okupacyjnej armii francuskiej, angielskiej i włoskiej, co by Polskę ogromnie drogo kosztowało, bo za utrzymanie cudzoziemskiego wojska trzeba by następnie płacić. Polska zostałaby bardzo okrojona, według wskazówek lorda Curzona. Nie mielibyśmy też długo własnego wojska, a tysiące bezrobotnych nie miałyby się gdzie podziać i co robić, gdyż wszystko przywożono by z zagranicy.

Piłsudski przy pomocy POW rozbroił 50 000 Niemców, zabrał im magazyny pełne mundurów, obuwia, broni, amunicji, co pozwoliło uzbroić wojsko polskie i otworzyć niektóre fabryki, oraz warsztaty dla zaopatrzenia armii i zubożałej ludności. Praca zawrzała. Piłsudski mógł samowolnie rozkazywać, chciał jednak naród polski, tak dawno pozbawiony przez zaborców samorządności, na powrót do własnych rządów przyuczyć. W lutym 1919 roku zwołuje pierwszy Sejm polski i w jego ręce składa swą władzę. Jest obrany jednogłośnie na Naczelnika Państwa, a wojsko polskie ofiaruje mu marszałkowską buławę.

Kraj, trzykrotnie spalony i zrabowany przez walczących na obszarze Polski najeźdźców, z trudem dźwiga się do wolnego życia. Znaczna część fabryk stoi, pozbawiona maszyn i surowców; setki tysięcy bezdomnych i bezrobotnych umiera z głodu... Wioski i miasta w zgliszczach... Choroby grasują nagminnie... W obiegu obcy pieniądz, bo swego jeszcze nie ma... W skarbie pustki...
2

Rada Regencyjna do Narodu polskiego!

Rada Regencyjna do Narodu polskiego!© Domena publicznaWobec grożącego niebezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, dla ujednostajnienia wszelkich zarządzeń wojskowych i utrzymania porządku w kraju, Rada regencyjna przekazuje władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich, jej podległych, brygadyerowi Józefowi Piłsudskiemu

Po utworzeniu Rządu narodowego, w którego ręce Rada regencyjna - zgodnie ze swojemi poprzedniemi oświadczeniami - zwierzchnią władzę państwową złoży, brygadyer Józef Piłsudski władzę wojskową, będącą częścią zwierzchniej władzy państwowej, temuż narodowemu Rządowi obowiązuje się złożyć, co stwierdza podpisaniem tej odezwy.

Warszawa, 11 listopada 1918 roku
3

Obywatele i Obywatelki: Józef Piłsudski w Warszawie 1918

Obywatele i Obywatelki: Józef Piłsudski w Warszawie 1918© Domena publicznaObywatele i Obywatelki: Nadeszła radosna wieść! Ukochany Komendant wojsk polskich, wódz narodu, twórca jego siły bojowej - Józef Piłsudski powraca! Wraca z obcej niewoli - Niezłomny i niepokonany, wraca by wydrzeć Niepodległość z rąk okupantów, by ją ogrodzić murem bagnetów przed zakusami wrogów i zdrajców.

Cała Warszawa winna uczcić powrót Komendanta. Niech w tej radosnej chwili nikogo z nas nie zabraknie!

Przed dworcem Wiedeńskim o godzinie 12 w niedzielę, 10 listopada 1918, spotkamy wszyscy Józefa Piłsudskiego!
WIADOMOŚCI
Serwis specjalny z okazji 600-lecia nadania praw miejskich dla Łasku 1422 - 2022. W najbliższym czasie przygotowane zostaną specjalne publikacje o historii Łasku oraz różnych ciekawych wydarzeniach lokalnych w regionie.
TAGI
Blog Biznes Przyczepy niepodległa polska pow polska organizacja wojskowa łódź sieradz pabianice niepodległa 2018 program niepodległa 2019 niepodległa logo niepodległa gov pl niepodległa film niepodległa 2019 wyniki niepodległa aktualności niepodległa fundusze niepodległość polski niepodległość definicja niepodległość film jak polska odzyskała niepodległość niepodległość piosenka niepodległość cda kiedy polska odzyskała niepodległość niepodległość rok odzyskanie niepodległości przez polskę krótko odzyskanie niepodległości przez polskę referat jak polska odzyskała niepodległość jak polska odzyskała niepodległość w skrócie święto niepodległości 2019 odzyskanie niepodległości najważniejsze daty odzyskanie niepodległości 1918 bohaterowie odzyskanie niepodległości najważniejsze informacje piknik rodzinny manufaktura niepodległa odzyskanie niepodległości ciekawostki odzyskanie niepodległości 1918 józef piłsudski i niepodległa polska klasa 4 odzyskanie niepodległości przez polskę krótko jaka była rola józefa piłsudskiego w walce o wolną polskę jak polska odzyskała niepodległość odzyskanie niepodległości najważniejsze informacje jak józef piłsudski przyczynił się do odzyskania niepodległości kuratorium oświaty łódź kontakt kuratorium oświaty łódź praca kuratorium łódź rekrutacja kuratorium oświaty w łodzi delegatura sieradz kuratorium oświaty łódź rekrutacja kuratorium łódź konkursy
OPINIE
Napisz opinię do artykułu tylko jako zalogowany użytkownik!
Wcześniej możesz Założyć konto i Zalogować się
POPULARNE
›  Jarmark Łaski 2020 Program Dni Łasku i Kto Wystąpi na Scenie?
›  Zlot motocyklowy Gwiaździsty Częstochowa 2020: termin i program
›  Gdzie kupić viaTOLL do przyczep samochodowych i kempingowych?
›  Jak zarejestrować przyczepę samochodową i tanio ubezpieczyć?
›  Targi motoryzacyjne Poznań Motor Show 2020 i elektromobilność
›  Przyczepa samochodowa resorowana z amortyzatorem czy osi skrętnej?
›  VI Krajowe Święto Truskawki Buczek 2020: kto wystąpi, program!
›  Czy można ciągnąć przyczepę dwuosiową na kat. B prawa jazdy?
›  Czym odtworzyć plik filmowy DAV? Jak przerobić konwerter na AVI?
›  Dni Pabianic 2020 i Dni Powiatu Pabianickiego 2020 info dnia
›  Turystyczne targi caravaningowe Camper Caravan Show Warszawa 2020
›  Urodziny Łodzi 2020: Program koncerty i rozrywka na Dni Łodzi
›  Tunel średnicowy Łódź: Budowa i przebieg pod centrum miasta
›  Finał Mistrzostw Świata SuperEnduro 2020 w Łodzi Atlas Arena
›  Tema: Przyczepy Samochodowe ze Świdnika i Wasze Opinie o Modelach
›   Holowanie przyczepki samochodowej 2020: Prawo jazdy B, B96, B+E
›  Przyczepy do samochodów osobowych: gdzie kupić i jak konserwować?
›  Dni Bełchatowa 2020, MCK PGE Giganci Mocy i Dzień Energetyka 2020
›  Przyczepy Niewiadów: Kultowa przyczepa kempingowa z Polski
›  Piknik Lotniczy w Łasku 2020: Dzień Otwarty i Święto 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego
›  Zachodnia obwodnica Łodzi S-14: przebieg i realizacja ekspresówki
›  Motocykle Harley - Davidson na targach Poznań Motory Show 2020
›  Łask wiadomości lokalne onlej budżet kredyty gotówkowe i pożyczki
›  Jak kupić tanio przyczepę kempingową? Podróżowanie przyczepą
›  Przyczepa platforma niskopodwoziowa pod ule quady mini samochody
›  Na rynek trafia pierwszy inteligentny zegarek dla cukrzyków
›  Dni Sieradza 2020 kiedy: Program i plakat z koncertami wydarzenia
›  Pasy transportowe rodzaje, gdzie kupić? Sprawdź teraz ofertę
›  Lidl w Łasku: Kiedy otwarcie sklepu spożywczego w Vendo Park?
›  Wypożyczalnia Sklep Przyczep Samochodowych do 750 KG w Łasku
›  Przyczepy podłodziowe Neptun do transportu łodzi i skuterów wodnych
›  Przyczepa kempingowa Adria Astella: nowa luksusowa linia sezon 2020
›  Banki przechodzą na podpisy elektroniczne
›  Sztuczna inteligencja poinformowała o rozprzestrzenianiu się koronawirusa przed władzami
›  Ponad 9 tys elektrycznych aut na drogach
›  Przyczepki samochodowe skrzyniowe lekkie Neptun N7-263 rt
›  Gdzie na wakacje w 2020 roku kamperem lub przyczepą kempingową?
›  Szpitale potrzebują 100 mld zł na znaczącą poprawę jakości leczenia
›  Święto Truskawki Buczek 2019: kto wystąpi, program, atrakcje!
›  Jaka przyczepa na budowę? Prace budowlane dla początkujących
›  Program Mój Prąd zapoczątkował boom w fotowoltaice
›  Nowe technologie coraz szerzej wchodzą do teatru
›  Polskie start-upy mają dostać lepsze warunki do rozwoju
›  Nadmierna biurokracja utrudnia organizacjom pozarządowym dostęp do unijnych funduszy
›  Pracownicy z Ukrainy mogą liczyć na coraz większe zarobki i benefity
›  Rynek taksówkowy czeka konsolidacja
›  Polacy powinni zacząć oszczędzać
›  Wojska Obrony Terytorialnej: jak się dostać, wymagania, wyposażenie...
›  Wbrew panującym mitom pieczywo powinny jeść także osoby na diecie
›  Coraz większe wydatki na reklamę w kinach
ŁódźŁaskZduńska WolaZelów Widawa SzadekSieradzPiotrków TrybunalskiTomaszów Mazowiecki

PabianiceBiałystok Bydgoszcz Gdańsk Gorzów Wielkopolski Katowice Kielce Kraków Lublin Olsztyn

Opole Poznań Rzeszów Szczecin Toruń Warszawa Wrocław Zielona Góra

Przyczepy Ranking przyczep Ubezpieczenia OC/AC Wydarzenia Prawo jazdy Sklep budowlany Blog

Polityka prywatności Regulamin serwisu Mapa serwisu Kontakt

YouTube Facebook UniMarter

© 2020 PrzyczepyMarter.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone!

Sklep PrzyczepyMarter.pl
95-082 Przygoń, Łąkowa 3, gmina Dobroń, Łódzkie
Telefon: +48 696 426 746  •  E-mail: blog@przyczepymarter.pl
PrzyczepyMart
er
Konto @  Menu ☈