PRZYCZEPYMARTER//BLOG

Jak zarejestrować przyczepę samochodową w Wydziale Komunikacji?

Marcin Jankowski  •  14/Luty/2018 (12:38), aktualizacja 20/Luty/2018 (23:27)
Zgodnie z polskimi przepisami o ruchu drogowym, każda nowa przyczepka samochodowa, musi zostać zarejestrowana w Wydziale Komunikacji a także obowiązkowo, jej właściciel, musi wykupić dla niej także ubezpieczenie OC. W zależności od wielkości miejscowości, a co za tym idzie, natężenia petentów w poszczególnych Wydziałach Komunikacji gdzie rejestruje się nowe pojazdy, proces ten może zająć jedynie jeden dzień ale także czas oczekiwania może wynosić nawet kilka dni, aby otrzymać tymczasowy dowód rejestracyjny i tablicę rejestracyjną. Niektóre urzędy nie spieszą się i każą oczekiwać właścicielom na swoją kolejkę... Mimo tego mało optymistycznego wstępu, sam proces rejestracji nowej przyczepy samochodowej przebiega dość sprawnie i nie powinniście się go w ogóle obawiać!

Jakie są Wymagane Dokumenty do Rejestracji i Ile Wynoszą Opłaty za Wydanie Dowodu Rejestracyjnego i Tablicy?


Przechodząc do sedna problemu. Jeśli już zdecydowaliście się na zakup konkretnej przyczepy samochodowej u wybranego przedstawiciela handlowego, przyszedł czas na kilka niezbędnych formalności, aby móc nią przewozić towary w domu czy we własnej firmie.

W momencie kupna nowej przyczepy samochodowej - lekkiej do 750 kg lub ciężkiej - otrzymujemy od sprzedawcy minimum trzy dokumenty, które są wymagane przy rejestracji pojazdu (przyczepy samochodowej, przyczepy kempingowej czy samochodu). Są to: przede wszystkim dokument zakupu jakim jest Faktura VAT (również w przypadku osób nie prowadzących działalności gospodarczej), Świadectwo Zgodności WE (homologacja) oraz Oświadczenie o danych i informacjach o pojeździe niezbędnych do rejestracji i ewidencji pojazdów.

Ważne jest aby na Fakturze VAT, w przypadku osoby cywilnej, znalazły się dane adresowe z dowodu osobistego, w tym PESEL. Ponadto wpisuje się także producenta, numer VIN, model, rok produkcji oraz dopuszczalną masę całkowitą. Ewentualnie można także w uwagach dopisać numer dowodu osobistego, co nie będzie błędem. Bez tak uzupełnionego dokumentu zakupu, nasza przyczepa nie zostanie zarejestrowana! Można się pocieszać, że wszystko zależy na jakiego urzędnika trafimy...

Kolejne dwa dokumenty jak Oświadczenie oraz Świadectwo Zgodności, są już przygotowywane przez producenta przyczepy samochodowej np.: Neptun, Wiola, Tema czy innych. Co do ich poprawności, możemy mieć 100% pewność. Zamieszczone są tam, bardzo szczegółowe dane techniczne naszej przyczepy samochodowej jak rodzaj (np. przyczepa lekka), dopuszczalna masa całkowita, rok produkcji, masa własna, szczegółowe wymiary i itp.

W każdym możliwym artykule, który publikuję na tym blogu, wspominam o ważnej kwestii jakim jest wybór przyczepki z odpowiednim DMC, jaką możemy holować naszym samochodem. W celu sprawdzenia limitów, należy odnaleźć te wartości w dowodzie rejestracyjnym pojazdu z hakiem. W pozycji O.1 mamy wbitą dopuszczalną masę całkowitą pojazdu z hamulcem najazdowym i w O.2 bez hamulca.

Koszty Rejestracji Przyczepy i jej Ubezpieczenia OC (Komunikacyjnego)


Posiadając wyżej wskazane dokumenty, udajemy się następnie do Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym, zgodnie z jego zależnością terytorialną dla naszego adresu zameldowania. Ta zasada obowiązuje także dla właścicieli przyczep samochodowych, które zostały zakupione na firmę (jedno osobową działalność gospodarczą ponieważ i w tym przypadku pojazd rejestrowany jest na osobę prywatną). Koszt rejestracji przyczepy samochodowej z wszystkimi opłatami (wydanie tablicy rejestracyjnej + dowodu) to 121,50 złoty. Początkowo otrzymujemy dowód tymczasowy, z którym możemy bez przeszkód jeździć a po około 30 dniach odbieramy, w tym samym Wydziale, już dowód twardy. Tak jak wspominałem na początku, proces rejestracji przyczepy, może zająć jeden dzień, ale także nawet kilka dni w zależności od Urzędu i zasad jakie w nim panują...

W przypadku przyczep samochodowych lekkich, czyli z dopuszczalną masą całkowitą do 750 kg, nie musimy wykonywać okresowych przeglądów technicznych. Taki przegląd, z urzędu jest wbijany w dowód rejestracyjny pojazdu.

Ostatnią czynnością, którą musimy wykonać po zakończonej rejestracji nowej przyczepki, jest wykupienie dla niej ubezpieczenia komunikacyjnego, ważnego przeważnie rok. Tutaj ceny uzależnione są od konkretnego ubezpieczyciela ale kształtują się na poziomie 50 - 60 złoty.

Zasady Poruszania się z Przyczepą Samochodową po Drogach Publicznych


Jeśli masz za sobą wszystkie formalności czas na poznanie kilku podstawowych zasad jakie obowiązują na drogach. Choć może to się wydawać banałem co teraz napiszę, to jedną z rzeczy z ważnych i bardzo praktycznych, będzie sprawnie działające oświetlenie przyczepki - światła mijania, stopu i światła jazdy. Ich brak może doprowadzić do kolizji, nawet nie z Twojej winy, ale przez innych rozkojarzonych kierowców, którzy nie odczytają Twoich planów. Z własnego doświadczenia wiem, że w wielu przypadkach, zdarza się, że wtyczka na haku samochodowym i przyczepki nie współgrają ze sobą.

Kolejną rzeczą, na którą zwracam uwagę to limity prędkości. Trochę się one różnią, jeśli poruszamy się zestawem pojazdów. I tak w terenie zabudowanych maksymalna prędkość to 50/60 km/h odpowiednio w godzinach od 5:00 do 23:00 i od 23:00 do 5:00. Poza terenem zabudowanym możemy jechać z prędkością maksymalną 70 km/h. Natomiast na drogach dwu jezdniowych, drogach ekspresowych i autostradach, limit prędkości został zwiększony do 80 km/h. Podobne przepisy obowiązuję w innych krajach europejskich, z pewnymi różnicami.

Na pewno Was zaskoczę jedną, acz istotną ciekawostką. Holując przyczepę samochodową, jesteśmy zobowiązani posiadać dwa trójkąty ostrzegawcze. To na wypadek, kiedy okazało by się, że trzeba odpiąć przyczepką od samochodu i zostawić ją nie sprawną, samą na drodze.

Prowadząc przyczepę samochodową z plandeką musimy się liczyć z małym acz wyczuwalnym ograniczeniem. W wielu przypadkach, łączna wysokość przyczepki z plandeką przewyższa wysokość samochodu i podczas jazdy w grę wchodzi opór powietrza, który po części wpływa na spalanie.

Przyczepa Samochodowa: Jak Wybrać Najlepszy Model do Naszych Potrzeb


Rozpoczynając sezon ogrodowy w domu, pracując we własnym gospodarstwie rolnym, czy przewożąc regularnie wielkogabarytowe towary w firmie, z czasem doszedłeś do wniosku, że potrzebujesz kupić nową przyczepę samochodową (naczepkę, przyczepę towarową, przyczepę rolniczą)?! W takim momencie powinieneś wiedzieć na co zwrócić uwagę podczas decyzji kupna, ponieważ na rynku jest wielu producentów, którzy oferują bardzo różne modele przyczepek - małe, duże, skrzyniowe, platformowe, jednoosiowe czy dwuosiowe... Początkowo tak duży wybór może sprawić o nie mały zawrót głowy. Dlatego w dalszej części tego artykułu, postaram się wyjaśnić wszystkie praktyczne aspekty kupowania przyczepki towarowej.

Cena Przyczepy Samochodowej a jej Jakość Wykonania i Wytrzymałość. Każdego dnia dokonujemy zakupów, i z własnego doświadczenia wiem, że w większości przypadków kierujemy się niską ceną, odpowiadającą naszemu budżetowi. Nie zawsze tak to się powinno odbywać, ponieważ potem narzekamy na bezowocny zakup produktu o niskiej wartości i zarazem małej produktywności w pracy. Mając możliwości porównania użyteczności przyczepek, wsłuchania się w opinie osób wypożyczających pojazdy, wiem że więcej uwagi należy poświęcić samej budowie przyczepy towarowej bo to od tego zależy w dużej mierze jej wartość... nie tylko w aspekcie finansowym, ale także funkcjonalnym i wytrzymałościowym (co jest bardzo ważne długofalowo).

Każda przyczepa samochodowa ma bardzo podobną konstrukcję do siebie - nie ważne jakich producentów porównujemy do siebie. Przeważnie mamy jedną bądź dwie osie, na których umocowana jest rama zakończona dyszlem z hakiem holowniczym, a na ramie osadzona jest skrzynia załadunkowa, lub jeśli mamy bardziej specjalistyczną przyczepkę - mogą to być rynny na motocykle albo osprzęt podłodziowy. Do tego wszystkiego możemy doposażyć naszą przyczepkę w różne akcesoria jak koło podporowe, plandekę, koło zapasowe i kilka innych mniej lub bardziej praktycznych dodatków.

Dlaczego od samego początku zwróciłem uwagę na konstrukcję? Ponieważ spora część osób kupuje przyczepy samochodowe w popularnych marketach. Mają one oczywiście niską cenę, w porównaniu do przyczep sprzedawanych u różnych przedstawicieli, a na dodatek, zazwyczaj posiadają już zamontowane akcesoria w postaci plandeki bądź koła podporowego. Ale jak zwykle to bywa w handlu, nie ma nic za darmo. Czyli ta różnica w cenie, musi być gdzieś zaoszczędzona. Mówiąc wprost w przyczepach z marketu nie ma na przykład uchwytów do mocowania wewnątrz skrzyni lub brakuje jednej belki poprzecznej w ramie od spodu. Dodatkowo można jeszcze zaoszczędzić na grubości blachy i profili konstrukcyjnych. Nie mówię, że taka sytuacja zdarza się we wszystkich przypadkach, ale akurat takie sytuacje udało mi się zaobserwować. Oczywiście w tym przypadku przyczepka samochodowa ma niską masę własną i większą ładowność (oczywiście w dokumentach).

Ja osobiście jestem zwolennikiem przyczep samochodowych, które mają dodatkowo zamontowane amortyzatory i resory z odbojami. Dzięki temu jadąc z taką naczepką nawet na pusto nie uświadczymy jej podskakiwania za samochodem. Również podróżując z towarem, pojazd będzie prowadził się płynnie, prawie nie odczuwając że holujemy przyczepę.

Przeglądając różne fora tematyczne można znaleźć narzekania posiadaczy nowych przyczep, którzy skarżą się na sytuację "podskakiwania". Wynika to właśnie z faktu, że pojazd jest na sztywnej osi i w dodatku posiada małą masę własną w okolicach 100 - 150 kg. Dużym dodatkiem w konstrukcji przyczepy będzie wykonanie ramy i dyszla z profili zamkniętych a nie w kształcie C. Przy zastosowaniu takich rozwiązań automatycznie jej masa własna wzrasta a ładowność maleje i w dokumentach będziemy mieli wpisane około 500 KG ale za to rzeczywisty udźwig będzie zbliżony do 1 000 kg.

I przechodzimy już do rzeczy najważniejszej czyli do ceny takiej przyczepy samochodowej. Modele wyposażone we wspomniane rozwiązania to koszt rzędu 3 - 4 000 złotych. To teraz porównajcie sobie cenę przyczepy z "marketu", która kosztuje około 1 800 złotych z plandeką i dodatkami...

Na zamieszczonych zdjęciach macie przyczepę samochodową, która od blisko dwóch lat regularnie jeździ w wypożyczalni dlatego na zdjęciach widać różne wgniecenia i zabrudzenia. Podjąłem decyzję aby artykuł udokumentować takimi zdjęciami a nie nowej przyczepy aby był wiarygodny. Przyczepa ta sprawdza się w 100% ponieważ przez ten okres nie musiałem przy nich prawie nic robić, po za oględzinami a w dodatku klienci oddający pojazd również wypowiadają się pochlebnie o odczuciach z holowania pojazdu.

Przeglądając oferty przyczep samochodowych czy kempingowych, przed ostateczną decyzją zapoznaj się także z artykułem Jaką przyczepę można ciągnąć na kategorię B, gdzie w prosty i jasny sposób opisałem zasady podróżowania z przyczepami kempingowymi i samochodami w oparciu o polskie prawo.

A jakie są Wasze doświadczenia po zakupie nowej przyczepy samochodowej? W miarę szybko zarejestrowaliście nowy pojazd? Czekam na Wasze komentarze! Zachęcam Cię także do obserwowania mojego profilu społecznościowego na Facebooku, Twitter oraz YouTube. Wyszukasz je bardzo łatwo ponieważ wszystkie promowane są marką PrzyczepyMarter. Dzięki temu, jako pierwszy dowiesz się o wszystkich nowościach na tym blogu oraz w sklepie. Na sam koniec zachęcam wszystkich czytelników, którzy zainteresowani są kupnem nowej przyczepki samochodowej, do sprawdzenia dostępnych produktów w sklepie stacjonarmym PrzyczepyMarter.
TAGI
kodeksdrogowy łask łódź oc pabianice policja polska prawo przepisy przyczepa przyczepy samochodowe olx samochodowe ubezpieczenie wydziałkomunikacji zduńskawola przyczepka samochodowa olx przyczepka samochodowa obi przyczepka samochodowa allegro przyczepka samochodowa niewiadów przyczepka samochodowa neptun przyczepka samochodowa castorama przyczepka samochodowa używana przyczepka samochodowa sam przyczepka samochodowa dwuosiowa przyczepka samochodowa wymiary przyczepka samochodowa przyczepka samochodowa a zniżki przyczepka samochodowa amortyzacja przyczepka samochodowa alko przyczepka samochodowa aluminiowa przyczepka samochodowa akcesoria przyczepka samochodowa andrychów przyczepka samochodowa a prawo jazdy przyczepka samochodowa anonse przyczepka samochodowa a odliczenie vat przyczepka samochodowa a ubezpieczenie przyczepka samochodowa 1 tona ładowności przyczepka samochodowa 1 osiowa przyczepka samochodowa brenderup przyczepka samochodowa brico przyczepka samochodowa bez rejestracji przyczepka samochodowa budowa przyczepka samochodowa boro przyczepka samochodowa bricomarche przyczepka samochodowa brak dokumentów przyczepka samochodowa bez oc przyczepka samochodowa cena przyczepka samochodowa ceneo przyczepka samochodowa ceny przyczepka samochodowa czesci przyczepka samochodowa chłodnia przyczepka samochodowa cargo przyczepka samochodowa dwie osie przyczepka samochodowa do remontu przyczepka samochodowa dokumenty przyczepka samochodowa długa przyczepka samochodowa do ls 17 przyczepka samochodowa dla psa przyczepka samochodowa do przewozu psów przyczepka samochodowa duża przyczepka samochodowa elektryka przyczepka samochodowa eco 2011 przyczepka samochodowa eco przyczepka samochodowa english przyczepka samochodowa eco 2612 przyczepa samochodowa eco 263 przyczepa samochodowa eco przyczepka samochodowa 3 metry przyczepka samochodowa 3 5 m przyczepka samochodowa fracht przyczepka samochodowa forum przyczepka samochodowa furgon przyczepka samochodowa neptun forum jaka przyczepka samochodowa forum przyczepka samochodowa hamowana przyczepka samochodowa hamulec najazdowy przyczepka samochodowa homologacja przyczepka samochodowa hp 400 przyczepka samochodowa hamulec przyczepka samochodowa izoterma przyczepka samochodowa ile może wystawać przyczepka samochodowa instalacja elektryczna przyczepka samochodowa instalacja przyczepka samochodowa schemat instalacji elektrycznej przyczepka samochodowa z hamulcem i plandeką
OPINIE
Napisz Opinię:*
Opinię dodajesz jako anonimowy użytkownik! Możesz Założyć Konto oraz Zalogować się
POPULARNE
›  Jak zarejestrować przyczepę samochodową w Wydziale Komunikacji?
›  Prawo jazdy B, B96, B+E: Holowanie przyczepy samochodowej 2018
›  Przyczepa lekka na resorach z amortyzatorem do samochodu osobowego
›  Przyczepki Samochodowe: Instrukcja użytkowania i konserwacji
›  Ubezpieczenia OC/AC przyczep i samochodów. Porównywarka na PrzyczepyMarter!
›  Przyczepa z hamulcem najazdowym przepisy i oferta sklepu dla Ciebie!
›  Przyczepy dwuosiowe (tandem) do DMC 750 KG marki Neptun w sprzedaży
›  Łask - Pabianice: Wypożyczalnia przyczep i lawety samochodowej
›  Części do przyczep samochodowych Neptun. Hamulec najazdowy AL-KO
›  Samochody osobowe, Zloty motocyklowe, Targi motoryzacyjne na blogu
›  Sklep Przyczepy Neptun: Wyprzedaż rocznika 2017 oraz nowa dostawa
›  Przyczepa Kempingowa: O czym pamiętać przed wyjazdem?
›  Zadbaj o swój ogród na wiosnę! Wypożyczalnia narzędzi na Przygoniu.
›  Jaki układ wnętrza w przyczepach kempingowych jest najlepszy?
›  Zapłać kartą w sklepie PrzyczepyMarter. Płać zbliżeniowo!
OPINIE
›  Ubezpieczenia OC/AC przyczep i samochodów. Porównywarka na PrzyczepyMarter! przez anonimowy
O serwisie Polityka prywatności Regulamin serwisu Mapa serwisu YouTube Facebook Twitter Łask
Polski English
© 2018 PrzyczepyMarter.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
PrzyczepyMar
ter