PRZYCZEPYMARTER//BLOG

Przyczepa Kempingowa: O czym pamiętać przed wyjazdem?

Marcin Jankowski  •  14/Luty/2018 (12:55), aktualizacja 20/Luty/2018 (23:28)
Caravaning to pewien styl podróżowania, który sprawia wielką frajdę i przyjemność ale wyjazd z przyczepą kempingową za granicę wiąże się również ze spełnieniem kilku formalności. Warto o nich pamiętać, ze względów bezpieczeństwa swojego a także aby w trakcie nie pojawiły się żadne komplikacje, które zepsują zaplanowany czas urlopu. W dalszej części artykułu zwróciłem uwagę na kilka najważniejszych elementów planowania podróży, które mogą nam umknąć w ferworze długo wyczekiwanego wyjazdu.

Jadę z Przyczepą Kempingową w Podróż: O Czym Należy Pamiętać?!


Nie chcę powielać tematu uprawnień do kierowania pojazdem samochodowym z przyczepą, dlatego odsyłam Cię do mojego wcześniejszego artykułu Jaką Przyczepę Samochodową Można Ciągnąć na Kategorię B? Wydaje mi się, że temat ten opisałem jasno i wyczerpująco. Oczywiście mile wskazane każde spostrzeżenia.

Jeśli jesteśmy przy uprawnieniach do kierowania zestawem pojazdów wspomnę o jednej rzeczy, która nie została opisana. Przed wyjazdem warto sprawdzić jeszcze, przyczepę z jakim DMC możemy ciągnąć naszym samochodem. Informację tę znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym samochodu w polu O.1 i O.2. W tym pierwszym mamy wpisane DMC przyczepy z hamulcem najazdowym a w drugim DMC przyczepy bez hamulca najazdowego. Oczywiście są to wartości maksymalne w jakich musimy się zmieścić.

Opłaty drogowe, których raczej nie uda nam się ominąć, niezależnie gdzie wyjeżdżasz (pomijając Szwecję, gdzie przejazd wszystkimi drogami publicznymi jest darmowy).

Tak samo jak w Polsce, również w wielu państwach europejskich, wprowadzone zostały opłaty za autostrady lub inne odcinki dróg ekspresowych oraz krajowych. Przykładowo na Słowacji wprowadzono płatność za winietę tylko elektronicznie. We Włoszech, Francji czy Hiszpanii opłaty za płatne odcinki dróg dokonamy w bramkach ustawionych przed i na końcu autostrady. W Austrii musimy posiadać odpowiednią nalepkę na szybę, którą kupić można w Polsce w oddziałach PZMot lub na stacjach benzynowych już w Austrii. Każdy kraj ma własne zasady więc planując swoją podróż zapoznaj się z zasadami jakie panują w państwach, które odwiedzisz. Wiele z nich wprowadza własne odpowiedniki naszego ViaTolla. Jadąc nawet zestawem poniżej 3.5 tony, wyposażeni w takie urządzenie możemy przejeżdżać przez bramkę do opłat a ta zostanie nam naliczona i pobrana automatycznie.

Nie wiele osób wie, że holując przyczepę kempingową bądź samochodową należy posiadać na wyposażeniu dwa trójkąty ostrzegawcze. Jeden jest przypisany do samochodu a drugi dla przyczepy, na wszelki przypadek, kiedy trzeba będzie ją odczepić od pojazdu i zostawić na poboczu. W niektórych państwach jak Słowacja czy Austria wymagane są również ze względów bezpieczeństwa żółte koszulki odblaskowe dla kierowcy a także dla wszystkich pasażerów podróżujących samochodem. Nie zapomnij także o gaśnicy i zestawie pierwszej pomocy wraz z parą rękawiczek.

Na wszelki wypadek, przed każdym wyjazdem, warto także wykupić jeszcze w Polsce ubezpieczenie turystyczne. Dzięki niemu, w razie jakichkolwiek problemów będziemy mogli bez przeszkód skorzystać na miejscu z pomocy medycznej lub pomocy drogowej oraz jeśli będzie taka potrzeba z pomocy prawnej. Cena takiego ubezpieczenia uzależniona jest od ilości osób podróżujących i okresu na jaki jest wykupione ubezpieczenie.

Na sam koniec przypomnę Wam o jeszcze jednej i na dodatek praktycznej rzeczy. Jadąc samochodem z przyczepą kempingową zabierzcie ze sobą dodatkowy zestaw lusterek, które sprawdzają się na drodze podczas wyprzedzania.

Niezależnie w jaki region Europy się wybierasz i jakie obowiązują tam przepisy, warto mieć na uwadze każdą ze wspomnianych uwag aby nic Was potem nie zaskoczyło w podróży. Jeśli macie własne doświadczenia związane z planowaniem wyjazdów turystycznych, podzielcie się z nimi dla innych globtroterów...

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych z przyczepami kempingowymi


Zwróć uwagę również na ograniczenia prędkości jakie obowiązują w poszczególnych krajach w Europie jeśli podróżujesz zestawem samochodu wraz z przyczepą. W większości z nich, tak samo jak w Polsce, limity są bardzo podobne do siebie i różnią się nie znacznie. W naszym kraju, w terenie zabudowanym maksymalna prędkość wynosi 50 km/h a po zanim 80 km/h bez różnicy czy jedziesz drogą poza miastem, ekspresówką czy autostradą. W innych państwach Europy, prędkość w terenie zabudowanym również została ograniczona do 50 km/h. Poza terenem zabudowanym oscyluje wokół 70 km/h a 80 km/h. Natomiast pewne różnice występują w kategorii dróg ekspresowych i autostrad. Tam limity mogą być zwiększone ale warto takie informacje sprawdzić zawczasu.

Uwaga praktyczna. Na wjeździe do każdego z państw, na granicy lub zaraz za nią, ustawione są tablice informacyjne z limitami prędkości jakie obowiązują dla kierowców.

W praktyce i tak zobaczysz, że jadąc z przyczepą najlepiej utrzymywać prędkość na poziomie 80 km/h a 90 km/h. Przy szybszej jeździe może dojść do nieprzyjemnego efektu rzucania przyczepy na boki - od lewej do prawej krawędzi drogi, co w konsekwencji może skończyć się nawet wypadkiem. Tak jak już pisałem w jednym z wcześniejszych artykułów, w takiej sytuacji aby wyprowadzić przyczepę na prostą, musisz dodać lekko gazu a następnie delikatnie hamować. Nigdy nie naciskaj od razu hamulca ponieważ tylko zwiększysz niestabilność swojej przyczepy.

***Wypadek Przyczepy Kempingowej przy Dużej Prędkości. Film na samej górze strony.***

Film znaleziony w internecie, prezentujący realny przypadek wypadku z przyczepą kempingową. Jak zauważycie na filmiku, kierowca w momencie największego efektu pływania przyczepy po drodze, zamiast zwiększyć prędkość, nacisnął hamulec. To spowodowało, że przyczepa wpadła w jeszcze większe turbulencje i w ostateczności pociągnęła samochód ze sobą. Zadziało się to, o czym pisałem wcześniej.

Poniżej znajduje się szczegółowe zestawienie limitów prędkości dla podróżujących samochodem osobowym z przyczepą kempingową po Europie.

Polska

50 km/h - teren zabudowany (5 - 23)
60 km/h - teren zabudowany (23 - 5)

70 km/h - poza terenem zabudowanym

80 km/h - autostrady i drogi ekspresowe

Austria

50 km/h - teren zabudowany

80 km/h - poza terenem zabudowanym (przyczepy ciężkie DMC powyżej 750 kg)
100 km/h - poza terenem zabudowanym (przyczepy lekkie DMC do 750 kg)

80 km/h - autostrady i drogi ekspresowe (przyczepy ciężkie DMC powyżej 750 kg)
100 km/h - autostrady i drogi ekspresowe (przyczepy lekkie DMC do 750 kg)

Niemcy

50 km/h - teren zabudowany

80 km/h - poza terenem zabudowanym

80 km/h - autostrady i drogi ekspresowe

Słowacja

50 km/h - teren zabudowany
90 km/h - poza terenem zabudowanym

90 km/h - autostrady i drogi ekspresowe w terenie zabudowanym
130 km/h - autostrady i drogi ekspresowe

Włochy

50 km/h - teren zabudowany
70 km/h - poza terenem zabudowanym

80 km/h - autostrady i drogi ekspresowe

Portugalia: Wyjazd Przyczepą Kempingową i Wrażenia z Podróży


Z punktu widzenia Polaków, Portugalia położona jest na samym krańcu Europy... Wyjazd przyczepą kempingową na Półwysep Iberyjski wiąże się z wielogodzinną podróżą przez Niemcy, Francję i Hiszpanię. Łącznie jest to około 40 godzin samej tylko jazdy. Docierając do Portugalii, widok z za okna samochodu bardzo przypomina krajobraz południowych Włoch czy Cypru przejeżdżając jej środkową część ze wschodu na zachód. W okresie letnim wysokie temperatury sprawiają, że dookoła widoczna jest spalona gleba z wysuszoną roślinnością, która odżywa w okresie jesiennym... a w oddali natomiast znajdują się niewielkie gospodarstwa domowe wymalowane na biało.

Z praktycznych porad dla podróżnych w Portugalii. Pewnym problemem, który od razu można odczuć przy pierwszym kontakcie z mieszkańcami Portugalii, to trudności w komunikacji. Większość Portugalczyków posługuje się językiem francuskim a nie angielskim w kontaktach z turystami. Trochę łatwiej będą miały osoby, które posiadają już podstawy języka hiszpańskiego bądź włoskiego. Wyłapanie poszczególnych słów pozwala zrozumieć cały tok wypowiedzi.

Jeśli planujecie pokonywać duże odległości z przyczepą kempingową od razu musicie zdecydować się na jazdę autostradami. Zjeżdżając z dróg szybkiego ruchu do miejscowości położonych wzdłuż nich, spora ich część ulokowana jest na wzgórzach z siecią wąskich i krętych dróg lokalnych. Komfort jazdy autostradami jest tym większy, że panuje na nich bardzo mały ruch nawet w ciągu godzin szczytu.

Zawsze powtarzam, że najdroższe z wyjazdów za granicę są opłaty autostradowe i benzyna. W samej Portugalii są one trochę mniejsze bądź zbliżone jak w Hiszpanii. Pod tym względem jednak przejazd przez Francję autostradami jest najmniej opłacalny, za to umożliwia nam pokonanie dużych dystansów w szybkim czasie.

Opłaty autostradowe w Portugalii realizujemy na kilka sposobów. Można wykupić wcześniej specjalną kartę prepaid z urządzeniem przypominającym polski ViaToll. Innym praktycznym rozwiązaniem jest rejestracja numeru samochodu osobowego wraz z kartą kredytową na pierwszej bramce autostradowej oznaczonej znakami Foreigners (Dla obcokrajowców). Następnie, przy przekraczaniu kolejnych punktów opłat, odpowiednia stawka za przejazd naliczana i pobierana jest automatycznie przez system rozpoznający dany samochód osobowy.

W samej Hiszpanii pewnym utrudnieniem dla turystów z przyczepami kempingowymi będą parkingi z małą przestrzenią. Trzeba dobrze się naszukać aby znaleźć wygodne miejsce do postoju z wieloma miejscami ponieważ spora ich część zajęta jest przez samochody ciężarowe.

Cennik noclegów w Portugalii i Francji: Nocowanie z Przyczepą Kempingową


W zależności od standardu noclegu, w Portugalii trzeba liczyć około 5 - 6 Euro na osobę za noc pobytu na polu kempingowym w okresie jesienno - zimowym (samochód + przyczepa kempingowa + dostęp do elektryczności). Na podobne ceny natrafimy we Francji w mniej uczęszczanych ośrodkach wypoczynkowych. Mimo późnego okresu temperatura w tych krajach oscyluje w ciągu dnia pomiędzy 16 a 25 stopni.

Cena Diesel (ceny poglądowe ze stacji benzynowych wzdłuż autostrady):

- Francja: około 1.30 - 1.40 Euro/litr
- Hiszpania: około 1.12 Euro/litr
- Portugalia: około 1.30 - 1.40 Euro/litr

Na sam koniec zachęcam wszystkich czytelników, którzy zainteresowani są kupnem nowej przyczepki samochodowej, do sprawdzenia dostępnych produktów w sklepie stacjonarmym PrzyczepyMarter.
PrzyczepyMarter.pl Przyczepa Kempingowa: O czym pamiętać przed wyjazdem?
TAGI
przyczepa kempingowa olx przyczepa kempingowa allegro przyczepa kempingowa hobby przyczepa kempingowa wynajem przyczepa kempingowa lekka przyczepa kempingowa niewiadów przyczepa kempingowa nowa przyczepa kempingowa knaus przyczepa kempingowa adria przyczepa kempingowa dwuosiowa przyczepa kempingowa przyczepa kempingowa angielska przyczepa kempingowa airstream przyczepa kempingowa abbey przyczepa kempingowa adria 380 przyczepa kempingowa amerykańska przyczepa kempingowa anglia przyczepa kempingowa anglik przyczepa kempingowa angielski viatoll a przyczepa kempingowa prawo jazdy a przyczepa kempingowa przyczepa kempingowa a oc europa francja hiszpania kempingowe podroze podróż poradnik portugalia przyczepa turystyka
OPINIE
Napisz Opinię:*
Opinię dodajesz jako anonimowy użytkownik! Możesz Założyć Konto oraz Zalogować się
POPULARNE
›  Jak zarejestrować przyczepę samochodową w Wydziale Komunikacji?
›  Prawo jazdy B, B96, B+E: Holowanie przyczepy samochodowej 2018
›  Przyczepa lekka na resorach z amortyzatorem do samochodu osobowego
›  Przyczepki Samochodowe: Instrukcja użytkowania i konserwacji
›  Przyczepa z hamulcem najazdowym przepisy i oferta sklepu dla Ciebie!
›  Ubezpieczenia OC/AC przyczep i samochodów. Porównywarka na PrzyczepyMarter!
›  Przyczepy dwuosiowe (tandem) do DMC 750 KG marki Neptun w sprzedaży
›  Łask - Pabianice: Wypożyczalnia przyczep i lawety samochodowej
›  Części do przyczep samochodowych Neptun. Hamulec najazdowy AL-KO
›  Samochody osobowe, Zloty motocyklowe, Targi motoryzacyjne na blogu
›  Sklep Przyczepy Neptun: Wyprzedaż rocznika 2017 oraz nowa dostawa
›  Przyczepa Kempingowa: O czym pamiętać przed wyjazdem?
›  Zadbaj o swój ogród na wiosnę! Wypożyczalnia narzędzi na Przygoniu.
›  Jaki układ wnętrza w przyczepach kempingowych jest najlepszy?
›  Zapłać kartą w sklepie PrzyczepyMarter. Płać zbliżeniowo!
OPINIE
›  Ubezpieczenia OC/AC przyczep i samochodów. Porównywarka na PrzyczepyMarter! przez anonimowy
O serwisie Polityka prywatności Regulamin serwisu YouTube Facebook Twitter Łask
Polski English
© 2018 PrzyczepyMarter.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
PrzyczepyMar
ter