LOKALNE//PRZYCZEPYMARTER

Piknik Lotniczy w Łasku 2020: Dzień Otwarty i Święto 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego

Marcin Jankowski  •  14/Sierpień/2019 (00:16), aktualizacja 4/Kwiecień/2020 (11:04)
Już w marcu 2020 roku zostały udostępnione informacje o tym, w jakim zakresie odbędzie się współpraca poszczególnych jednostek wojskowych ze społeczeństwem. Pojawił się wtedy również plan współpracy z Siłami Powietrznymi RP, a w szczególności harmonogram wydarzeń dla 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. W owym planie na 19 września 2020 roku, przewidziany został Dzień Otwarych Koszar, a na 23 września 2020 roku obchody Święta 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Na chwilę obecną nikt jednak nie potrafi przewidzieć, jak rozwinie się aktualna sytuacja związana z ogólnoświatową pandemią, która zaatakowała również Polskę. Dlatego trudno jest wyrokować dzisiaj czy odbędzie się piknik lotniczy w Łasku 2020 i czy dzień otwarty koszar w Łasku będzie zorganizowany w takiej samej formie jak rok wcześniej i czy wogóle się odbędzie. Każdy z nas ma dużą nadzieję, że wszystko się unormuje i do jesieni wszystko powróci do normy!
PrzyczepyMarter.pl Piknik Lotniczy w Łasku 2020: Dzień Otwarty i Święto 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego

Święto 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku 2020 oraz Dni otwarte lotniska wojskowego


Po długiej przerwie i zakończeniu prac remontowo - budowlanych na lotnisku wojskowym w Łasku (gdzie na co dzień stacjonują m. in. myśliwce F-16) w województwie łódzkim, udało się we wrześniu 2019 roku zorganizować dni otwarte koszar 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego połączone ze Świętem 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Ponownie na lotnisko zjechały się tłumy zwiedzających zainteresowanych obronnością i bezpieczeństwem Polski. Jak będzie w tym roku?

W tym roku, Dzień Otwartych Koszar w Łasku zaplanowano na 19 marca 2020 roku, a Święto 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego na dzień 23 września 2020 roku. Oba wydarzenia skierowane są do społeczeństwa Łasku! Czy ostatecznie uda się zorganizować te wydarzenia i w jakiej formie? Będziemy śledzić rozwój wydarzeń i informować czytelników na bieżąco!

Święto 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku to przede wszystkim możliwość zapoznania się z tradycjami lotniczymi w Polsce oraz ze sprzętem i nowoczesnym wyposażeniem bazy. Ponadto jest to doskonała okazja do promocji Sił Powietrznych wśród społeczeństwa. W dniach otwartych koszar w Łasku udział wezmą m. in. Dowództwo 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 31. Baza Lotnictwa Taktycznego, 16. batalion remontu lotnisk. Piknik lotniczy w Łasku 2020 i tym samym Święto 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego to jedno z tych wydarzeń w powiacie łaskim, które wpisuje się w ramy współpracy pomiędzy resortem obrony narodowej a partnerami społecznymi. Dni otwarte koszar jakim jest piknik lotniczy w Łasku to wydarzenie, nie tylko o charakterze rozrywkowym, ale przede wszystkim niesie walor edukacyjno - promocyjny i rekrutacyjny.

Jak dojechać na lotnisko wojskowe w Łasku? Gdzie odbędzie się piknik lotniczy?


Rodzinny piknik lotniczy w Łasku odbywa się na terenie lotniska wojskowego w województwie łódzkim, które zlokalizowane jest w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego. Baza mieści się na południe od Łasku, centrum miasta powiatowego, przy drodze wojewódzkiej 473 w kierunku na Piotrków Trybunalski. Dla osób, które będą chciały odwiedzić plenerową imprezę rodzinną na lotnisku wojskowym w Łasku zaleca się o przybycie na wyznaczone bramy wjazdowe wcześniej, a nie na ostatnią chwilę. Podczas pamiętnej edycji pikniku lotniczego w Łasku w latach poprzednich, otwartą imprezę na lotnisku wojskowym odwiedziło tylu gości, że dojazd był bardzo utrudniony i wiele osób musiało wyczekiwać w ogromnych kolejkach na drogach dojazdowych od strony Łasku, Piotrkowa Trybunalskiego oraz na węźle Teodory drogi ekspresowej S8. Z relacji świadków wynikało, że korek na wjeździe sięgał 8 kilometrów, a sytuacja nie wyglądała najlepiej. Część z okolicznych dróg dojazdowych na lotnisko wojskowe Łask w pewnym momencie zamknięto i tym samym spora część osób w ogóle nie dostała się na pokazy lotnicze w Łasku.

W okresie poprzedzającym Święto 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku oraz otwarty Dzień Koszar udostępnione zostają szczegółowe wiadomości na temat sposobów dojazdu na piknik rodzinny. Analizując powyższą sytuację warto dojechać swoim prywatnym samochodem do wyznaczonych wcześniej parkingów w okolicach lotniska wojskowego, a następnie odwiedzający mogą skorzystać z komunikacji miejskiej, której kursy realizowane są na bramy wjazdowe.

Przed wejściem na teren lotniska wojskowego w Łasku należy zapoznać się z udostępnionym publicznie regulaminem imprezy.

Czy warto odwiedzić Piknik Lotniczy w Łasku 2020? Jak będzie wyglądało Święto 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego na lotnisku wojskowym?
Piknik lotniczy w Łasku 2020 na pewno będzie ciekawą okazją do zobaczenia jak wygląda najnowocześniejsza baza lotnicza w Polsce, dostosowana do wymogów sojuszu wojskowego NATO. Nie często ma się okazję odwiedzić lotnisko wojskowe, dlatego jeśli ktoś będzie miał okazję może skorzystać z otwartych dni koszar w Łasku. Podczas kilku godzin obcowania z Siłami Powietrznymi RP będzie można zobaczyć na własne oczy aktualne i historyczne samoloty, przyglądać się pokazom lotniczym z płyty lotniska czy z bardzo bliska zobaczyć jak wygląda sprzęt wojskowy wykorzystywany w codziennej pracy lotników z Łasku.

Łask lotnisko wojskowe historia i rozbudowa w strefie podmiejskiej


Chyba największą i jedyną realną szansą na rozwój miasta Łask to istniejące tutaj od lat 50. ubiegłego wieku lotnisko wojskowe, które obecnie jest jedną z najnowocześniejszych baz wojskowych w Polsce wchodzących w struktury NATO. Dotychczasowa polityka władz samorządowych w Łasku, w zasadzie od przemian systemowych po 1989 roku aż do dnia dzisiejszego, nie potrafi wypracować odpowiednich rozwiązań, które napędziły by rozwój miasta w różnych aspektach, a zwłaszcza z przyciągnięciem dużego biznesu na teren gminy, a z którego realne korzyści mieli by sami mieszkańcy. W zasadzie od dobrych kilku lat budżet miejski jest na minusie i gdyby nie zaciągane kredyty sytuacja byłaby bardzo ciężka. Sytuacja ta jest w pewnym sensie analogiczna do lat zaraz po zakończeniu II wojny światowej, kiedy Łask znalazł się w koszyku miast "upośledzonych" czyli takich, które nie wytworzyły dla siebie nowych funkcji. Trend ten jest nadal podtrzymywany przez władze samorządowe w Łasku w XXI wieku. Dlatego, w znacznej części gminy Łask ulokowane lotnisko wojskowe jest stałym źródłem przychodu oraz dodatkowo z punktu marketingowego - wielu Polaków mogło się dowiedzieć, że istnieje taka miejscowość jak Łask na terenie województwa łódzkiego.

Wracając do historii lotniska wojskowego w Łasku to jego wybudowanie wymusiła na władzach ludowych ówczesna sytuacja wojskowa na świecie czyli naturalnie zimna wojna, w szczególności konflikt na Półwyspie Koreańskim. Efektem tego była rozbudowała sił powietrznych oraz infrastruktury technicznej. Dzięki temu w Łasku, a dokładnie na południe od miasta, wybudowano nowe lotnisko wojskowe. Prace budowlane zakończyły się w połowie lat 50. choć decyzja o jego lokalizacji zapadła jeszcze w 1950 roku. Pierwszym gospodarzem lotniska wojskowego w Łasku był od czerwca 1957 roku - 31 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego przebazowany tutaj z lotniska w Warszawie. Już w Łasku w 1958 roku został on przeformowany na 31 Pułk Szkolno-Bojowy Oficerskiej Szkoły Lotniczej.

To z tego okresu pochodzi lokalna pamiątka czyli samolot odrzutowy Lim-5, który osadzono na betonowym cokole przy trasie Łódź - Sieradz w 1980 roku. W 2008 roku został on ściągnięty i w zamian na pomniku osadzono samolot Ts-11 Iskra.

Z 31. Pułkiem Lotnictwa Myśliwskiego w Łasku wiąże się także inne szczególne wydarzenie. Jesienią 1957 roku do Szwecji uciekł (zdezerterował z LWP) por. Bogdan Kożuchowski z 31. PLM na samolocie Lim-2 (Mig-15bis) z oznaczeniem o numerze 1919 podczas rutynowego oblotu. W momencie kiedy pilot por. Bogdan Kożuchowski, zamiast wrócić na lotnisko w Łasku opuścił Polskę i zorientowano się o jego ucieczce, w pościg za nim wysłano trzy inne samoloty. Ten jednak bez większych problemów doleciał do Skandynawii i wylądował w okolicach szwedzkiej miejscowości Veddige na południe od Goteborga. Po wylądowaniu 7 listopada w Szwecji, polski pilot złożył wniosek o azyl polityczny, który otrzymał już w kilka dni później tj. 12 listopada 1957 roku. Dalsze losy pilota nie są znane, poza kilkoma epizodami. Wiele wiadomości na temat lądowania polskiego myśliwca Mig-15bis na polach w Szwecji można znaleźć w największych dziennikach, które opisały to wydarzenie i ukazały się po 7 listopada 1957 roku.

Powstanie lotniska wojskowego w Łasku wymusiło na władzach stworzenie także dodatkowej infrastury kolejowej. W 1961 roku wybudowano bocznicę kolejową w Maurycy, do której prowadziły tory od stacji PKP w Łasku. Zadaniem tej linii była obsługa obiektów wojskowych w celu ułatwienia transportów zaopatrzenia na lotnisko. Zachowała się ona do dnia dzisiejszego jako linia towarowa, jednak ruch na niej jest minimalny i obsługuje ona jedynie wspomniane lotnisko pod Łaskiem. W pewnym okresie linię tą przedłużono aż do Zelowa i obsługiwała ona większe zakłady produkcyjne ulokowane w jej okolicy. Ostatecznie po ich upadku została ona zdemontowana na odcinku od Teodorów do Zelowa. Do dnia dzisiejszego pozostał jedynie dość charakterystyczny nasyp.

Od 1963 roku na lotnisku wojskowym w Łasku w miejsce 31 Pułku Szkolno-Bojowego stacjonował 2 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego, następnie przemianowany na 10 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego w 1967 roku. W swojej długiej historii bazowania w Łasku, 10 PŁM miał na stanie prawie wszystkie rodzaje samolotów szkolno - bojowych, które służyły w polskich Siłach Powietrznych.

Z ostatnim dniem grudnia 2000 roku powołano do życia 32 Bazę Lotniczą i 10 Eskadrę lotnictwa taktycznego co było wynikiem reorganizacji wojska polskiego po wejściu naszego kraju w struktury NATO. W tym czasie jednostka wojskowa w Łasku miała do dyspozycji samoloty Mig-21 oraz samoloty Ts-11 Iskra. Największym sukcesem było wylądowanie w 2008 roku nowoczesnych myśliwców F-16, które pozostały na stałe w Łasku. Kolejna formalna zmiana nastąpiła w 2010 roku, kiedy 1 stycznia przeformowano dotychczasowe jednostki w 32 Bazę Lotnictwa Taktycznego.

W latach 70. a potem na początku lat 90. XX wieku planowano na bazie pasów startowych na lotnisku wojskowym w Łasku stowrzyć duży cywilny port lotniczy w tym miejscu, który obsługiwał by region centralnej Polski w trójkącie Sieradz - Łódź - Piotrków Trybunalski z liczbą kilkuset tysięcy pasażerów. Projekt stworzenia lotniska cywilnego w Łasku był na dość zaawansowanym etapie zwłaszcza przy drugim podejściu, ponieważ jeszcze wtedy Port Lotniczy na Lublinku nie funkcjonował w takiej skali jak obecnie. Ostatecznie realizacja tego pomysłu nie doszła do skutku, zainwestowano w Lublinek dla lotów pasażerskich a w Łasku postawiono na dalszy rozwój lotnictwa wojskowego.

Dzień Otwarty 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku - Piknik Lotniczy Łask 2019


Rozpoczęcie dyżurów bojowych pary F-16 z lotniska wojskowego w Łasku było naturalnym krokiem w jego codziennym funkcjonowaniu w ramach obrony powietrznej Polski oraz działań w NATO. Z tego powodu okazję do świętowania będą mieli także mieszkańcy Łasku oraz inne osoby interesujące się lotnictwem i siłami powietrznymi RP. 21 września 2019 roku odbyło się Święto 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku i jednocześnie dzień otwarty koszar. Jest to już dobrze znany Piknik Lotniczy w Łasku, który co roku przyciąga tłumy osób. W tym roku, przewiduje się, że na lotnisko wojskowe do Łasku ściągnie około 40 tysięcy gości z całej Polski. Więcej szczegółów o tym wydarzeniu w artykułach prasowych Piknik Lotniczy w Łasku 2019: Dzień Otwarty i Święto 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Tak naprawdę jest to jedyna okazja, aby na żywo zobaczyć z bliska te najnowocześniejsze samoloty w Polskich Siłach Powietrznych. Dlatego co roku Pokazy Lotnicze w Łasku cieszą się bardzo dużą popularnością, do tego stopnia że w dniu pikniku lotniczego na terenie 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego, wszystkie drogi dojazdowe są zablokowane. Tak było w 2015 roku, kiedy wiele osób obeszło się smakiem i nie zdążyło dotrzeć na lotnisko na czas.

Zdjęcie główne:
Na zdjęciu głównym do tego artykułu znajduje się myśliwiec F-16 Fighting Falcon z 510. Eskadry Myśliwskiej USAF wylatujący z bazy lotniczej Aviano we Włoszech na lotnisko wojskowe do Łasku w ramach Aviation Detachment 16-3 w 2016 roku. Zdjęcie pochodzi z zasobów amerykańskiego lotnictwa/starszy lotnik Krystal Ardrey.

TAGI
Blog Biznes Przyczepy lask600 święto 32 bazy lotnictwa taktycznego w łasku 2020 piknik lotniczy 2020 łask łask pokazy lotnicze 2020 piknik w łasku 2020 piknik lotniczy 2020 łask program piknik lotniczy 2020 łask parking piknik lotniczy 2020 łask dojazd piknik lotniczy łask parking pokazy lotnicze piknik lotniczy modelarstwo pokazy lotnicze kalendarz imprezy lotnicze w polsce pokazy samolotowe kalendarz imprez lotniczych co na piknik imprezy lotnicze festyn lotniczy na piknik pokaz samolotów piknik lotniczy lotniczy samoloty imprezy lotnicze piknik pokazy samolotów aeroklub lotnicze swieto lotnictwa akrobacje lotnicze pokazy lotnicze w polsce muzeum lotnictwa polskiego kraków pokazy lotnictwa kalendarz pokazów lotniczych festyn lotniczy kalendarz imprez lotniczych samoloty pokazy zawody lotnicze piknik lotniczy łask program dni lotnictwa pokazy lotnicze zdjęcia samolotów zdjęcia z pokazów lotniczych piknik na lotnisku rodzaje samolotów lotnicze pokazy łódzki piknik lotniczy piknik lotniczy łask parking dyspozytor lotniczy łask loty widowiskowe impreza na lotnisku pojazdy lotnicze dworzec lotniczy baza lotnictwa taktycznego piknik pokazy lotnicze łask krzesiny pokazy lotnicze gdzie na piknik w łask weekend lotniczy pokazy lotnicze polska piotrków pokazy lotnicze lotnictwo pokazy lotnicze lask lotnisko muzeum lotnictwa łask pokazy lotnicze lotnisko łask imprezy piknik lotniczy lask muzeum lotnicze piknik lotniczy pokaz lotniczy poznań plan pikniku lotniczego łask program pokazów air show pokazy lotnicze piotrkow pokazy lotnicze łódź piknik lotniczy pl dni lotnictwa łask dojazd na łask lask pokazy lotnicze port lotniczy łask festyn lotniczy łask pokazy lotnicze air show łask piknik lotniczy piknik lotniczy lublinek bilety air show piknik lotniczy łask międzynarodowe pokazy lotnicze air show lotnisko łask imprezy łask air show piknik lotniczy łódź air show dojazd pokazy lotnicze w polsce 32 blt lotnisko łask lotnisko wojskowe święto bazy łask łódzkie sieradz łódź f16 usaf aviation amerykanie USA łask łódzkie buczek polska lotnisko wojskowe f16 mon błaszczak minister dyżur bojowy lotnictwo siłypowietrzne wojsko armia lotnictwo siłypowietrzne dowództwo misja irak kuwejt f16 myśliwce amerykanie usa
OPINIE
Napisz opinię do artykułu tylko jako zalogowany użytkownik!
Wcześniej możesz Założyć konto i Zalogować się
POPULARNE
›  Przyczepa samochodowa resorowana z amortyzatorem czy osi skrętnej?
›  Jak zarejestrować przyczepę samochodową i tanio ubezpieczyć?
›  Zlot motocyklowy Gwiaździsty Częstochowa 2020: termin i program
›  Jarmark Łaski 2020 Program Dni Łasku i Kto Wystąpi na Scenie?
›  Gdzie kupić viaTOLL do przyczep samochodowych i kempingowych?
›  Czym odtworzyć plik filmowy DAV? Jak przerobić konwerter na AVI?
›  VI Krajowe Święto Truskawki Buczek 2020: kto wystąpi, program!
›  Zasady Poruszania się z przyczepą samochodową po drogach publicznych
›  Czy można ciągnąć przyczepę dwuosiową na kat. B prawa jazdy?
›  Przyczepy Niewiadów: Kultowa przyczepa kempingowa z Polski
›  Łask wiadomości lokalne onlej budżet kredyty gotówkowe i pożyczki
›  Lidl w Łasku: Kiedy otwarcie sklepu spożywczego w Vendo Park?
›  Urodziny Łodzi 2020: Program koncerty i rozrywka na Dni Łodzi
›  Tema: Przyczepy Samochodowe ze Świdnika i Wasze Opinie o Modelach
›  [DEPESZA] W kryzysie milczenie nie jest złotem
›  Przyczepa kempingowa Adria Astella: nowa luksusowa linia sezon 2020
›   Holowanie przyczepki samochodowej 2020: Prawo jazdy B, B96, B+E
›  Przyczepy do samochodów osobowych: gdzie kupić i jak konserwować?
›  Przyczepy podłodziowe Neptun do transportu łodzi i skuterów wodnych
›  Dni Bełchatowa 2020, MCK PGE Giganci Mocy i Dzień Energetyka 2020
›  [DEPESZA] Sprzedaż bezpośrednia przechodzi w całości do internetu
›  Dni Pabianic 2020 i Dni Powiatu Pabianickiego 2020 info dnia
›  Zachodnia obwodnica Łodzi S-14: przebieg i realizacja ekspresówki
›  Tylko 30% zmian wdrażanych przez firmy kończy się sukcesem
›  Piknik Lotniczy w Łasku 2020: Dzień Otwarty i Święto 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego
›  Hamulec najazdowy AL-KO w nowych przyczepach samochodowych Neptun
›  Przyczepa motocyklowa Neptun Moto2 i Moto3 do transportu motorów
›  Jaką przyczepę samochodową kupić marki Neptun w 2020 roku?
›  Gdzie na wakacje w 2020 roku kamperem lub przyczepą kempingową?
›  [DEPESZA] Coraz bardziej zaawansowane prace nad szczepionką na SARS-CoV-2
›  Jak kupić tanio przyczepę kempingową? Podróżowanie przyczepą
›  Przyczepa platforma niskopodwoziowa pod ule quady mini samochody
›  Motocykle Harley - Davidson na targach Poznań Motory Show 2020
›  Opracowano pierwszą na świecie metodę odzyskiwania sadzy z opon
›  Tunel średnicowy Łódź: Budowa i przebieg pod centrum miasta
›  Jaka przyczepa na budowę? Prace budowlane dla początkujących
›  Andora - maleńkie państwo między Francją a Hiszpanią
›  Technologie szansą na odbicie gospodarcze w czasie kryzysu
›  Turystyczne targi caravaningowe Camper Caravan Show Warszawa 2020
›  Kampery Adria Sonic, Coral, Matrix, Coral XL i Compact sezon 2020
›  Wypożyczalnia Sklep Przyczep Samochodowych do 750 KG w Łasku
›  Pasy transportowe rodzaje, gdzie kupić? Sprawdź teraz ofertę
›  Przyczepy samochodowe lekkie Neptun skrzyniowe do transportu
›  Dni Sieradza 2020 kiedy: Program i plakat z koncertami wydarzenia
›  Na rynek trafia pierwszy inteligentny zegarek dla cukrzyków
›  W kryzysie milczenie nie jest złotem
›  Prezes UOKiK: Nieuczciwi przedsiębiorcy próbują w tym czasie drenować portfele konsumentów
›  [DEPESZA] Koronawirus stał się pożywką dla oszustów i internetowych trolli
›  Święto Truskawki Buczek 2019: kto wystąpi, program, atrakcje!
›  Koronawirus ogranicza emisje CO2
ŁódźŁaskZduńska WolaZelów Widawa SzadekSieradzPiotrków TrybunalskiTomaszów Mazowiecki

PabianiceBiałystok Bydgoszcz Gdańsk Gorzów Wielkopolski Katowice Kielce Kraków Lublin Olsztyn

Opole Poznań Rzeszów Szczecin Toruń Warszawa Wrocław Zielona Góra

Przyczepy Ranking przyczep Ubezpieczenia OC/AC Wydarzenia Prawo jazdy Sklep budowlany Samochody Blog

Polityka prywatności Regulamin serwisu Mapa serwisu Kontakt

YouTube Facebook Twitter Kolumna24

© 2020 PrzyczepyMarter.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone!

Sklep PrzyczepyMarter.pl
95-082 Przygoń, Łąkowa 3, gmina Dobroń, Łódzkie
Telefon: +48 696 426 746  •  E-mail: blog@przyczepymarter.pl
PrzyczepyMart
er
Konto @  Menu ☈