PRZYCZEPY KEMPINGOWE//BLOG

Wakacje: Jazda z przyczepą kempingową technika i bezpieczeństwo!

Marcin Jankowski  •  26/Czerwiec/2018 (22:57), aktualizacja 1/Sierpień/2018 (13:25)
Wyjeżdżasz po raz pierwszy w życiu na wakacje przyczepą kempingową albo kamperem? Nie wiesz jak to ugryźć? Przeczytaj abc caravaningu, w którym znajdziesz podstawy podstaw! Dowiesz się co ze sobą zabrać i jak się przygotować na wyjazd, żeby bezstresowo spędzić kilkanaście dni wolnego ze swoją rodziną czy znajomymi. Mimo wszystko pamiętaj o tym, że jest to zabawa zero jedynkowa. Jadąc pierwszy raz przyczepą, albo Ci się spodoba ten sposób spędzania wolnego czasu albo nie, i nigdy więcej już nie wsiądziesz do kampera lub przyczepy. Karawaning to możliwość bycia blisko natury i organizowania całego wyjazdu samemu od A do Z, co nie wszystkim może przypaść do gustu, zwłaszcza tym, którzy wyjeżdżali dotychczas na wakacje zorganizowane z biur podróży... Po drugie wszystko to co tutaj przeczytasz może się dla Ciebie okazać mało wartościowe ponieważ to każdy samemu dostosowuje swoje warunki, tak aby czuł się dobrze. Wielu rzeczy uczysz się po prostu wyjeżdżając i podpatrując innych na takich wyjazdach.
PrzyczepyMarter.pl Wakacje: Jazda z przyczepą kempingową technika i bezpieczeństwo!

Przegląd przyczepy kempingowej przed wyjazdem na wakacje


Nie wiem jak dużo czasu zostało Ci do wyjazdu, ale ostatnie dwa tygodnie poświęć na jego przygotowanie. Holując wadliwą przyczepę kempingową możesz narazić siebie i inne osoby na drodze oraz zafundować sobie nie udane wakacje. Bezpieczeństwo jazdy jest najważniejsze! Dlatego zawczasu dokonaj więc podstawowego przeglądu pojazdu jeszcze będąc w domu. Warto więc sprawdzić na spokojnie czy wszystko działa bez zarzutu.

Podłącz przyczepę kempingową lub kampera do prądu. Sprawdź czy posiadasz odpowiednie przejściówki do tego. Zaopatrz się także w długi przewód, ponieważ źródła prądu na kempingach rozstawione są w różnych miejscach i być może będziesz zmuszony do korzystania ze skrzynki elektrycznej na dłuższym dystansie. Nieraz wystarcza krótki przewód 3-5 metrów, a czasem potrzeba z 10 metrów... Po podłączeniu przyczepy do zasilania włącz w niej światło i sprawdź czy działają wszystkie krany oraz pompka do wody. Często zdarza się, zwłaszcza w używanych pojazdach, że spalone są jakieś bezpieczniki, pompka do wody lub cały kranik od wody jest do wymiany. W takim przypadku trzeba wszystko sprawdzać metodą prób i błędów. Głównych bezpieczników należy szukać w szafie w okolicach wtyczki głównej zasilającej przyczepę. W większości przypadków znajdziesz tam skrzynkę z wszystkimi bezpiecznikami. W starszych modelach przyczep kempingowych, bezpieczniki zlokalizowane są w różnych dziwnych miejscach - w szafce od kuchenki lub schowkach pod siedziskami.

Czasem zdarza się, że mimo podłączenia prądu i wszystkich sprawnych bezpiecznikach nie działa pompka wody w zbiorniku i nie działa podgrzewacz ciepłej wody. Należy znaleźć wtedy przełącznik główny. Zazwyczaj jest on umiejscowiony w jakimś łatwo dostępnym miejscu - przy wejściu lub pod siedziskiem... W ostateczności należy skorzystać z pomocy elektryka, który swoim urządzeniem sprawdzi każdy przewód po kolei czy wszystko jest sprawne. Po nalaniu czystej wody do zbiornika głównego i rozprowadzeniu jej po wężykach zaobserwuj czy czasem nie ma gdzieś wycieku. Czasem zdarza się, że właściciel zapomniał spuścić wodę z obiegu na zimę i w czasie mrozów puściły łączenia i popękały różne urządzenia wodne, zwłaszcza podgrzewacz do ciepłej wody. Może będzie trzeba odpowietrzyć układ wodny...

Na dwutygodniowy wyjazd przyczepą kempingową lub kamperem na wakacje wystarczy jeśli zabierzesz standardową 11 kilogramową butlę z gazem. Dla swojej wygody najlepiej brać tą bez kołnierza. Nawet przy częstym gotowaniu posiłków taki rozmiar w zupełności wystarczy. Innym newralgicznym elementem przyczepy i często wykorzystywanym jest właśnie płyta gazowa do gotowania. Włączanie kuchenki gazowej odbywa się dwustopniowo. W szufladzie pod płytą lub w szafce znajdują się zawory, które trzeba otworzyć, aby dopływał do niej gaz. Następnie odkręcamy butlę. Samo włączanie paleniska odbywa się pokrętłami na płycie paleniskowej. Przytrzymanie pokrętła w odpowiedniej pozycji powoduje, że płomień nie gaśnie. Jeśli tak się nie dzieje, oznacza to, że jest jakiś problem z iskrownikiem. Drugim urządzeniem zasilanym na gaz jest piecyk do ogrzewania powietrza. Tutaj również jego załączanie może sprawić pewien problem. Należy wybadać go metodą prób i błędów, ponieważ jego załączanie zależy od konkretnego modelu.

Nie zapomnij także zajrzeć do lodówki. Tutaj możemy ją zasilać aż na trzy sposoby. Prądem, gazem i akumulatorem z samochodu. Jeśli posiadasz w swojej przyczepie nową lodówkę zapewne nie będziesz miał żadnego problemu. W starszych modelach, po jej włączeniu należy odczekać trochę czasu aby zaczęła chłodzić i zamrażać. Jeśli tak się nie dzieje należy oddać ją na przegląd do specjalistycznej firmy. Od razu zaznaczam, że jest to dość kosztowne ponieważ nie wszystkie firmy zajmujące się naprawą lodówek podejmą się tego wyzwania.

Jeśli wewnątrz przyczepy dokonaliśmy przeglądu czas wyjść na zewnątrz. Jednym z najważniejszych elementów jest hamulec najazdowy. Występuje on we wszystkich przyczepach ciężkich, czyli z dopuszczalną masą całkowitą powyżej 750 kilogramów. Jego awaria może mieć katastrofalne skutki na drodze. Spokojnie jego podstawowy przegląd możesz dokonać samemu. Podnieś przyczepę kempingową na stopkach do góry, tak aby koła były uniesione i nie dotykały podłoża. Sprawdź czy występuje luz na śrubach mocujących urządzenie najazdowe do dyszla. Jeśli tego nie zniwelujesz może on podczas jazdy się urwać. Następnie sprawdź czy działają hamulce na kołach. Przy jednoczesnym kręceniu kołem dociskaj najazd. Jeśli koła stają w miejscu wszystko jest w porządku.

Sprawdź także oświetlenie w przyczepie kempingowej - światła jazdy, stopu i migacze. Jeśli nie działają sprawdź czy żarówki nie są spalone. Możesz także sprawdzić styki wewnątrz obudowy. Podczas zimowego postoju mogły zaśniedzieć. Wtyczka zasilająca do elektryki oświetlenia jazdy zazwyczaj jest 7-pinowa. W samochodzie może okazać się natomiast, że masz gniazdo 13-pinowe. Wtedy potrzebna jest odpowiednia przejściówka z 7 na 13 pinów, którą kupisz w specjalistycznym sklepie lub sklepie motoryzacyjnym.

Do większości przyczep kempingowych lub kampera, dostępna jest markiza lub namiot zewnętrzny, który możesz założyć podczas dłuższych pobytów w jednym miejscu. Z rozłożeniem markizy nie będzie większego problemu. Natomiast mając namiot zalecam jego wcześniejsze rozłożenie jeszcze w domu. Osoby, które robią to po raz pierwszy tracą zazwyczaj 2-4 godziny ze swoich wakacji na dopasowaniu poszczególnych elementów do siebie. Fajną rzeczą jest zabranie gumowej maty na ziemię, którą rozłożysz przed wejściem i w miejscu odpoczynku. Sprawdza się ona w 100% na kempingach piaszczystych. Zabierz ze sobą mały plastikowy schodek do wchodzenia do środka pojazdu, krzesła turystyczne dla wszystkich osób i stół turystyczny. Są to nieodzowne elementy wyjazdu przyczepą kempingową i kamperem. Możesz zabrać ze sobą małą drabinkę dwustopniową, konewkę do przynoszenia czystej wody oraz pojemnik na brudną wodę z kranu kuchennego. Na różnych kempingach odprowadzenie brudnej wody wygląda różnie.

Podczas pakowania bagaży do przyczepy i kampera staraj się rozłożyć równomiernie ciężar na całej powierzchni. Ciężkie rzeczy kładź do schowków na przód, natomiast lżejsze rzeczy na tył. Również nie kładź ciężkich przedmiotów do górnych szafek. Tam staraj się zapakować lekkie rzeczy.

Kwestie związane z poruszaniem się po drogach po Polsce i Europie. Jak zachować się na kempingu?


Zaczniemy od najbardziej oklepanej kwestii jaką jest holowanie przyczepy kempingowej samochodem osobowym. W przypadku kampera omówienie jest zbędne z wiadomych przyczyn. Kwestię tę szczegółowo opisałem w artykule Holowanie przyczepki samochodowej 2018: Prawo jazdy B, B96, B+E. Tutaj nadmienię, że jadąc zestawem z sumą DMC do 3500 kg wystarczy nam prawo jazdy z kategorią B. Dla zestawu do 4250 kg musimy już mieć kategorię B96. Natomiast do 7000 kg już B+E. Jadąc także zestawem powyżej 3,5 tony musimy dodatkowo wykupić viaToll czyli elektroniczne urządzenie, które automatycznie będzie pobierało opłaty na bramkach rozstawionych na płatnych odcinkach dróg w Polsce. Podobne urządzenia znajdują się w innych państwach Europy.

Jeśli chodzi o limity prędkości jazdy kamperem czy samochodem z przyczepą kempingową to w większości państw są one podobne do siebie. W terenie zabudowanym poruszamy się 50 km/h, poza nim 70 km/h. Natomiast na autostradach i drogach ekspresowych jadąc z przyczepą możemy jechać maksymalnie 80 km/h. Jak sam zobaczysz ta prędkość okaże się w praktyce najrozsądniejsza. Szybsza jazda może doprowadzić przyczepę kempingową do niestabilnej jazdy, a w konsekwencji do wypadku. Bardziej doświadczeni kierowcy mogą pokusić się o szybszą jazdę, ale oczywiście na własne ryzyko. Drugą ważną sprawą wyjeżdżając za granicę to zaopatrzenie się w odpowiednie opłaty drogowe za płatne odcinki dróg. Przykładowo w Polsce, Francji, Portugalii i we Włoszech, za autostrady płacimy na bramkach ustawionych na drogach. Na Słowacji, w Austrii czy Czechach należy wykupić specjalną winietkę.

Na wyjazd turystyczny za granicę, wykup także dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. W zależności od państwa, które odwiedzisz, leczenie w nim może być bardzo kosztowne. Przygotuj się więc na każdą ewentualność. Sprawdź także czy masz obowiązkowe ubezpieczenie OC i ważny przegląd techniczny samochodu, przyczepy kempingowej i kampera.

Jeśli chodzi o styl jazdy z przyczepą kempingową musisz przejechać z 50 km aby nabrać małego doświadczenia i wprawy. Pamiętaj, że jedziesz długim zestawem i zwłaszcza przy wyprzedzaniu musisz być ostrożny. Dodatkowo wyposaż się w kolejną parę lusterek zakładanych na standardowe lusterka samochodowe. Komplet długich lusterek jest bardzo praktycznym rozwiązaniem i zalecane jest ich używanie. We Włoszech na przykład jest to obowiązkowy komplet wyposażenia wraz z kamizelkami odblaskowymi dla wszystkich pasażerów. Również w czasie jazdy samochodem z przyczepą musisz liczyć się z większym spalaniem. Średnio można przyjąć, że będzie to od 2 do 3 litrów więcej na 100 km/h. Wszystko też zależy od stylu jazdy kierowcy. Im spokojniejsza jazda i bardziej płynna tym spalanie będzie mniejsze. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wadach i zaletach podróżowania turystycznego przyczepą kempingową i kamperem przeczytaj artykuł Przyczepy kempingowe i kampery. Wady czy zalety podróżowania?.

Jestem na wyjeździe. Jak zachować się na kempingu? Jadąc na wakacje przyczepą kempingową czy dużym kamperem musisz nabrać pewnych nawyków. Musisz wyrobić sobie nawyk szukania dużych miejsc parkingowych w czasie postoju. Dla początkujących cenną uwagą będzie to, aby zwracali uwagę na to jak poruszają się duże ciężarówki. Na wielu parkingach będziesz miał oznaczenia gdzie parkować samochody z przyczepami i kampery. Jeśli chodzi o robienie zakupów najlepiej będzie wybierać duże markety, gdzie jest dużo wolnych miejsc parkingowych. Musisz się liczyć z tym, że jadąc z przyczepką będziesz zajmował dwa miejsca.

Na kempingu wybierz najlepsze miejsce wedle własnego uznania. Teoretycznie zwracaj uwagę na to skąd pada słońce, aby nie świeciło ostro w szyby. W czasie odpoczynku przyda się także trochę cienia. Jednak moim zdaniem jest to sprawa drugorzędna. Jeśli masz zamiar korzystać z anteny satelitarnej - zewnętrznej, rozstawianej samemu, bądź na stałe zamontowanej na dachu przyczepy kempingowej bądź kampera, zwróć uwagę na to czy sygnał nie będzie zakłócany przez wysokie drzewa. Zapoznaj się wcześniej w jaki region Europy jedziesz i mniej więcej pod jakim kątem musisz ją ustawić. Nastrojenie anteny jest lekko problematyczne przy tego typu antenach, ponieważ nawet najmniejszy ruch powoduje utratę sygnału. Antenę satelitarną podłączasz zazwyczaj bezpośrednio do wyjścia zewnętrznego na ścianach przyczepy bądź kamperze. W zależności od modelu pojazdu wtyczki szukaj pod klapką przy wyjściu gniazda elektrycznego lub w innym podobnym miejscu.

Jeśli chodzi o nocowanie na kempingu to cena za dobę obejmuje opłatę za ilość osób, samochód, przyczepę i prąd. Na niektórych kempingach jest stała opłata za dobę ze wszystkimi dodatkami wliczonymi, niezależna od ilości osób (częściej za granicą!). Klimat każdego miejsca noclegowego jest zróżnicowany. Jedne są ciekawsze inne mniej. To czy kemping do nocowania z przyczepą kempingową, który wybierzemy jest fajny jest pojęciem względnym. Jedni lubią ciszę i spokój, inni za to potrzebują dodatkowej rozrywki.

Będąc na kempingu i opuszczając nasz dobytek - na dłuższy wyjazd do sklepu, jadąc na zwiedzanie okolicy czy idąc na plażę, warto się upewnić, że mamy pozamykane wszystkie okna. To samo tyczy się wszystkich przedmiotów luźno pozostawionych na zewnątrz. Warto mieć na uwadze, że pogoda potrafi być bardzo zmienna i w każdym momencie może przyjść ulewny deszcz lub burza z silnym wiatrem.

Przyczepy kempingowe i kampery. Wady czy zalety podróżowania? Polacy chętnie podróżują także kamperami po Europie


Na polskich drogach, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, co raz częściej możemy zauważyć podróżujących z przyczepami kempingowymi. W Polsce nie wszyscy decydują się na kupno własnej przyczepy lub kampera na co wpływają ceny pojazdów, a to z kolei prowadzi do traktowania caravaningu jako niszowy styl spędzania wolnego czasu. Mimo to ten rodzaj podróżowania samochodem z przyczepą kempingową będzie częściej wybierany przez Europejczyków. W samej Europie doskonałym miejscem do jazdy kamperem czy przyczepą kempingową jest Skandynawia - bardzo dobrej jakości drogi, liczne miejsca do biwakowania i ogromne przestrzenie. Tego na pewno nie zabraknie Wam w Szwecji, Norwegii i Finlandii. Kolejnymi kierunkami rozwoju turystyki motoryzacyjnej to Australia i Ameryka Północna, gdzie natężenie ruchu jest o wiele mniejsze niż w Europie kontynentalnej... Jeszcze większym zainteresowaniem niż przyczepy cieszą się kampery, za sprawę łatwiejszej obsługi i niskich cenach noclegu.

Minusem podróżowania przyczepami kempingowymi po drogach Europy to rosnące natężenie ruchu samochodów osobowych, które może być utrudnieniem i sporym dyskomfortem dla przemieszczających się turystów. Właściciele przyczep kempingowych muszą sobie także zazwyczaj szukać wcześniej dogodnych miejsc do parkowania, wjeżdżając szczególnie do dużych miast. W przeciwieństwie do Polaków, podróżowanie z przyczepą kempingową lub samochodem kempingowym jest szczególnie popularne wśród Skandynawów, Holendrów, Niemców oraz Brytyjczyków. Trzeba stwierdzić, że to wygodny sposób, bo nie trzeba szukać noclegu i ponosić kosztów z tym związanych. Jednak ceny paliwa oraz zatrzymania przyczepy na polu kempingowym powodują, że cały koszt wyjazdu nie będzie dużo niższy od tradycyjnej podróży.

Podróżować przyczepą kempingową można wszędzie jednak najlepiej sprawdzają się miejsca, gdzie dostępna jest duża przestrzeń i małej gęstości zaludnienia. To rodzaj wyprawy gdzie posiłki przygotowywujemy sami co jest pewnego rodzaju zaletą, tak samo jak posiadanie samochodu przez co jesteśmy bardziej niezależni. Jazda z przyczepą samochodową pozwala na podejmowanie własnych decyzji, gdzie się udajemy i gdzie spędzamy czas po całodziennej podróży.

W Europie najlepsza do takich podróży jest Skandynawia. Wynika to przede wszystkim z rzadkiej zabudowy oraz prawa, które umożliwia postój i zatrzymanie się na noc, także poza wyznaczonymi kempingami. Na przykład w Norwegii można bez ograniczeń i za darmo nocować w przyczepach i samochodach kempingowych, o ile tylko w promieniu 150 metrów nie znajduje się żadna zamieszkała posesja. Mniej optymistyczne jest to, że nawet na krótki postój zaparkowanie samochodu kempingowego w dużych miastach może być problemem ze względu na sporą liczbę samochodów w sezonie turystycznym. Parkowanie takiego auta na noc jest w miastach zabronione. Utrudniałoby to życie mieszkańcom, ale ponadto mogłyby się pojawić problemy z zachowaniem czystości.

Wśród turystów w Polsce o dziwo dużą popularnością cieszą się również kampery, które są łatwiejsze w obsłudze i wygodniejsze niż przyczepy kempingowe ale za to koszty zakupu takiego pojazdu to nawet kilkaset tysięcy złotych. Dużym plusem podróżowania w stylu caravaning mogą być niskie wydatki na nocleg - a w niektórych przypadkach nawet darmowym noclegom. Tak samo jak w przypadku przyczep kempingowych, za podróżowaniem kamperem przemawia możliwość swobodnego przemieszczania się i kontaktu z przyrodą oraz nocowania w ciekawych miejscach. Jest to mimo wszystko najtańszy rodzaj turystyki, zarówno w Polsce, jak i na świecie, bo ceny na kempingach są niższe niż w hotelach.

Jeszcze kiedyś, kilkanaście lat temu, bardzo modne było nocowanie w namiotach na kempingach. Potem przyszedł czas na przyczepy kempingowe, które sprowadzane były w bardzo dużej ilości z Europy Zachodniej. Obecnie ten prym przejmują pomału kampery. Co odróżnia je od przyczep holowanych samochodem, to za pewne możliwość przebywania w ich środku w czasie jazdy. Należy podkreślić, że przebywanie w przyczepie kempingowej poza postojem jest zabronione, a na pewno niebezpieczne. Kamperem łatwiej jest też kierować ze względu na mniejsze gabaryty. Zakup takiego pojazdu wiąże się jednak z dużym kosztem. Nowoczesny kamper może kosztować kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy złotych, w zależności od zastosowanych udogodnień i rozmiarów.

Ceny noclegu na kempingach są niższe niż w hotelach, a posiadając własną przyczepę kempingową lub kamper, turyści mogą czasem wogóle nie płacić. Postój na noc jest możliwy np. przy większych stacjach benzynowych lub w miejscach obsługi podróżnych przy autostradach, a w krajach skandynawskich można bez problemu zatrzymać się w dowolnym miejscu przy drodze. Jednak nocowanie poza wyznaczonymi kempingami może być ryzykowne. Dlatego do kosztów karawaningu trzeba doliczyć wydatki związane z odpowiednimi ubezpieczeniem i przygotowaniem pojazdu. Warto wyposażyć się w dodatkowe lusterka zakładane na lusterka samochodu. W niektórych krajach są one wymagane pod rygorem mandatu. Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC warto także wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.

Holowanie ciężkiej przyczepy: to musisz wiedzieć!


Jazda z przyczepą jest dla kierowcy trudniejsza, powoduje dodatkowe obciążenie nadwozia, silnika i układu przeniesienia napędu. Kierowanie takim zestawem może być sporym wyzwaniem, bo auto gorzej hamuje i wolniej się rozpędza, a przyczepa zachodzi na zakrętach i wymaga odpowiedniej taktyki manewrowania. Na tym nie koniec. Jeśli chcemy przewieźć coś naprawdę dużego i ciężkiego, np. jacht – musimy mieć prawo jazdy kat. B96 lub B+E, uprawniające do kierowania samochodem z przyczepą, której dopuszczalna masa całkowita (DMC) nie przekracza 3,5 tony, i pamiętać o konieczności dokonania opłat w systemie viaTOLL.

Bez względu na to, czy chcemy poruszać się z tzw. przyczepą lekką bez hamulca (o DMC do 750 kg) czy większą (o DMC do 3,5 t), zaopatrzoną we własny układ hamulcowy (tzw. hamulec najazdowy), musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących techniki jazdy. Taki zespół pojazdów zajmuje więcej miejsca na drodze – zwłaszcza ciężka przyczepa, która często jest szersza niż holujący ją samochód. Jeśli przewozimy jacht, mamy do czynienia z naprawdę długim ładunkiem – w przypadku przyczepy załadowanej jest to aż 6,3 m. Konieczne jest dokładne ustawienie lusterek, abyśmy wiedzieli jak najwięcej o sytuacji z tyłu zestawu. Czasem fabryczne lusterka mogą się okazać niewystarczające i konieczne będzie zamontowanie dodatkowych, na wysięgnikach.

Szczególną ostrożność musimy zachować podczas skręcania, bo przyczepa ścina zakręty, a jej tył zachodzi – na zakrętach potrzebujemy o wiele więcej miejsca. Dlatego musimy je pokonywać jak najszerzej, zaczynając manewr od krawędzi przeciwnej do kierunku zakrętu. Przyczepa podąża ciaśniejszym torem jazdy, niż samochód. Podczas cofania skręca w przeciwnym kierunku do przedniej osi auta. Gdy kręcimy kierownicą w lewo - przyczepa zacznie skręcać w prawo i odwrotnie. W najtrudniejszych sytuacjach warto poprosić o pomoc pasażera.

Cały zestaw jest bardzo ciężki – nawet w przypadku lekkiej przyczepy może to być 4250 kg. Będzie więc wolniej przyspieszać i dłużej hamować. Manewr wyprzedzania trzeba prowadzić bardzo delikatnie, by nie dopuścić do zarzucenia przyczepą. W jego trakcie, zwłaszcza gdy wyprzedzamy np. ciężarówkę, turbulencje powietrza wytwarzają siłę przyciągającą nasz zestaw do wyprzedzanego pojazdu. Jeśli przyczepa zaczyna tracić stabilność, sposobem na odzyskanie kontroli jest wyhamowanie zestawu. Na stromych zjazdach należy redukować biegi, by nie dopuścić do przegrzania hamulców. Bardzo ważne jest również wcześniejsze rozpoczynanie hamowania i planowanie manewrów z dużym wyprzedzeniem, bo przyspieszanie, a przede wszystkim hamowanie, odbywa się jak na zwolnionym filmie.

Dostosujmy prędkość. W terenie zabudowanym to 50 km/h, poza miastem 70 km, a na autostradzie, drodze ekspresowej lub dwujezdniowej mającej co najmniej dwa pasy ruchu, 80 km/h. Kto odpowiada za ewentualne szkody? Jeśli przyczepa była w ruchu, niezależnie od tego czy odłączyła się od auta czy pozostała połączona z pojazdem - odszkodowanie jest wypłacane z polisy OC samochodu (OC przyczepy działa tylko wówczas, gdy się nie przemieszcza).

Informację o DMC naszego auta znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym, to pozycja F.1. dowodu. O masie przyczepy, którą możemy ciągnąć, informują rubryki: O.1 (dla przyczepy z hamulcem) i O.2 (bez hamulca). Jak obliczyć masę przyczepy, ważącej powyżej 750 kg? Zgodnie z przepisami, stosunek DMC pojazdu do DMC przyczepy musi wynosić 1,33:1.

W przypadku np. samochodu Toyoty Land Cruiser 150 4.0 V6 o dopuszczanej masie całkowitej 2900 kg, musimy podzielić tę liczbę przez 1,33, co daje DMC przyczepy w wysokości 2180 kg. Pamiętajmy przy tym, że przyczepa nie powinna być cięższa od holującego ją samochodu. W przypadku terenowego Land Cruisera, dysponującego solidnym, odpornym na skręcanie nadwoziem, osadzonym na klasycznej, mocnej ramie, wyposażonym w benzynowy silnik o mocy 280 KM i maksymalnym momencie 385 Nm oraz stały napęd 4x4 z blokadą dyferencjału typu Torsen (o ograniczonym poślizgu) i skrzynią rozdzielczą, producent określił maksymalną masę holowanej przyczepy na całe 3000 kg.

Terenówkę Toyoty sprzężono z przyczepą o DMC 2000 kg, ładowności 1430 kg, długości 7,3 m i szerokości ponad 2,5 m, na której umieszczono łódź o masie 1370 kg. W tym przypadku nie wystarczy już prawo jazdy kategorii B. Trzeba mieć uprawnienia do jazdy z ciężką przyczepą o DMC do 3,5 t, czyli kategorię prawa jazdy B+E. Jeśli chcemy prowadzić samochód z przyczepą, mając dokument kategorii B – DMC całego zestawu (samochodu i przyczepy) nie może przekraczać 4250 kg w przypadku przyczepy lekkiej lub 3500 kg w przypadku innej, niż lekka. Trzecim sposobem na poruszanie się z ciężką przyczepą jest prawo jazdy kategorii B96. W tym przypadku niepotrzebny nam kurs, wystarczy zdać egzamin praktyczny, by uzyskać możliwość ciągnięcia ciężkich przyczep, ale z limitem DMC zestawu do 4250 kg. Pozwala ono holować np. dużą przyczepę kempingową samochodem osobowym.

Ostatnia, bardzo ważna informacja to konieczność opłacania "myta" za zestawy drogowe o masie powyżej 3,5 t. W każdym takim przypadku samochód trzeba wyposażyć w tzw. viaBOX - urządzenie automatycznie uiszczające opłaty systemu viaTOLL. Każda rozpoczęta doba jazdy z przyczepą "na gapę" oznacza 500 zł kary. Rejestracji w systemie można dokonać na terenie całej Polski, m. in. w punktach obsługi, na przejściach granicznych, a także niektórych stacjach benzynowych lub za pośrednictwem firm, oferujących karty paliwowe. Urządzenie działa w systemie pre-paid, trzeba więc na bieżąco kontrolować stan konta, by nie zapłacić kary. Pomoże w tym mobilna aplikacja. Systemy post-paid są dostępne głównie dla firm.

Kierowca za kierownicą Toyoty Hilux jest w podobnej sytuacji, co kierowca Land Cruisera z jachtem. Tyle że nieco trudniejszej. Ponieważ kieruje ciężkim zestawem, powinien mieć prawo jazdy kategorii B+E oraz zamontowanego w aucie viaBOX-a. Dopuszczalna masa przyczepy do przewozu tych zwierząt to zwykle ok. 2000 kg, a jej ładowność sięga 1250 kg. Nic dziwnego, koń wyścigowy może ważyć od ok. 500 do 700 kg. Koń pociągowy nawet ok. 1 tony.

Na szczęście Hilux o DMC 2170 kg jest samochodem stworzonym do takich właśnie zadań. Tu również mamy konstrukcję opartą na solidnej, podłużnicowej ramie, dodatkowo wzmocnioną, która umożliwia holowanie rekordowo ciężkich przyczep – o masie do 3200 kg. Pod maską pracuje 150-konny silnik Diesla o pokaźnym, maksymalnym momencie 400 Nm, przenoszonym na tylne lub wszystkie koła, w zależności od wybranego przez kierowcę trybu pracy napędu. Dzięki tym parametrom przewiezienie konia nie jest trudne. Przynajmniej od strony technicznej.

Od strony prawnej, kierowca musi jednak spełnić wiele innych warunków. Jeśli trasa będzie dłuższa niż 50 km i przekroczy granicę gminy, w której mieszka właściciel, oprócz odpowiedniego prawa jazdy i przyczepy, będziemy także potrzebować zaświadczenia o ukończeniu kursu przewoźnika/konwojenta koni (koszt kursu to ok. 150 zł). Konieczne jest też posiadanie świadectwa zatwierdzenia środka transportu drogowego (przyczepy), jak również paszportu hodowlanego.via

Przekraczając granicę na terenie UE, dodatkowo trzeba mieć świadectwo zdrowia konia i poświadczenie przeprowadzenia dezynfekcji środka transportu od Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz dokumenty ewidencyjne zwierzęcia. Gdy podróż trwa powyżej 8 godzin, wymagany jest plan trasy przewozu, w tym czas i miejsca przeznaczone na postój oraz karmienie zwierząt. Zadbanie o wodę i paszę jest oczywistością. Do tego niezbędna jest wprawna i delikatna technika jazdy, by nie doprowadzić do kontuzji zwierzęcia. Bardzo pomocna może okazać się w tym – płynnie zmieniająca przełożenia – automatyczna, 6-biegowa skrzynia Hiluxa.

Przyczepy i opłaty viaToll: Jak działa viaToll, dla kogo i gdzie kupisz urządzenie viaBox do elektronicznych rozliczeń?


viaToll jest elektronicznym systemem poboru opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg państwowych w Polsce zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Musisz uważać, ponieważ system viaToll obowiązuje nie tylko na autostradach, ale także na drogach ekspresowych oraz wybranych odcinkach dróg krajowych. Na prywatnych autostradach, właściciele samochodów, muszą dokonywać dodatkowych opłat w bramkach rozstawionych w wybranych punktach. Szczegółowa sieć płatnych odcinków dróg została opublikowana na oficjalnej stronie informacyjnej systemu viaToll, a w tym artykule wymienione zostały numery dróg gdzie rozstawione są bramownice. Obowiązek posiadania urządzenia viaBox dla systemu viaToll mają wszystkie pojazdy oraz pojazdy z przyczepami, których dopuszczalna masa całkowita jest większa niż 3,5 tony ( DMC > 3,5 t).

Kto musi posiadać viaBox i płacić opłaty viaToll? Wszystkie pojazdy oraz zestawy pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita jest większa niż 3,5 tony oraz autobusy, niezależnie od ich wielkości DMC: samochody ciężarowe (zarówno dwu-, jak i trzyosiowe) oraz samochody ciężarowe z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony - autobusy z liczbą miejsc siedzących powyżej 9, niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej - ciągnik siodłowy oraz ciągnik siodłowy z naczepą i/lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony - samochody osobowe z przyczepą o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu i przyczepy powyżej 3,5 tony.

Przykładowo jeśli poruszasz się samochodem osobowych z przyczepą kempingową lub przyczepką samochodową lekką, ale cały zestaw przekracza dopuszczalną masę całkowitą 3500 kg to musisz posiadać już urządzenie viaBox poruszając się oczywiście po płatnych odcinkach, na których ustawione są specjalne bramownice pobierające automatyczną opłatę z Twojego konta.

Jak działa system viaToll? Pierw musisz udać się do dowolnego punktu dystrybucyjnego systemu viaToll (aktualną listę punktów znajdziesz poniżej na tej stronie oraz na stronie www viaToll). Następnie musisz wykupić urządzenie viaBox, które zostanie przypisane do Twojego samochodu. W zależności od wybranej formy zasilania konta pieniędzmi, możesz od razu je zasilić wybraną kwotą lub rozliczać się przelewami lub debetowo. Stawki opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg uzależnione są od rodzaju pojazdu i jego klasy emisji spalin, a także od rodzaju drogi jaką się poruszamy. Przedział opłat za przejazd 1 kilometra to od 0,16 groszy do 0,53 groszy. Im młodszy pojazd i mniejszy, tym opłaty będą niższe. Jeśli wszystkie formalności z wykupieniem urządzenia viaBox przebiegły poprawnie, wybierając się w trasę przyczepiasz je do szyby. Zapoznaj się z instrukcją urządzenia, ale poprawnie działające w momencie przejazdu przez bramownicę zadzaiałaniu łączności bezprzewodowej i pobraniu opłaty, wyda odpowiedni sygnał dźwiękowy.

Uwaga! Za przejazd na drogach objętych systemem viaToll bez tego urządzenia pojazdami o DMC wyższym niż 3,5 tony, naliczane są bardzo wysokie mandaty. Drogi objęte opłatami viaToll na czerwiec 2018 roku: A1, A2, A4, A6, A8, A18, S1, S1, S2, S3, S5, S6, S7, S8, S10, S11, S12, S14, S17, S19, S22, S52, S61, S74, S79, DK6, DK7, DK10, DK18, DK24, DK44, DK50, DK60, DK77, DK79, DK81, DK90, DK91, DK92, DK94.

Urządzenie viaBox i jego rejestracji dokonasz w Punktach Dystrybucji zlokalizowanych przy drogach objętych opłatą za przejazd oraz przy głównych drogach dojazdowych do sieci dróg objętych obowiązkiem opłat za przejazd. Generalnie takie punkty dostępne są na stacjach benzynowych BP, Lotos, Shell, Circle K oraz PKN Orlen.

Pełna lista znajduje się na stronie www systemu viaToll oraz poniżej:

Województwo | Stacja | Adres | Droga | Godziny otwarcia | Lokalizacja GPS

dolnośląskie | PKN Orlen | Kuziennicza 2, 59-400 Jawór | A4 | Całodobowo | 51,055789 | 16,210657

dolnośląskie | PKN Orlen | Kostomłoty, 55-311 Kostomłoty | A4 | Całodobowo | 51,037079 | 16,584099

dolnośląskie | PKN Orlen | Rawicka 2, 54-041 Wrocław | DK94 | Całodobowo | 51,144249 | 16,882843

dolnośląskie | PKN Orlen | Wrocławska 14, 55-112 Trzebnica | DK5 | Całodobowo | 51,30057 | 17,05899

dolnośląskie | PKN Orlen | Nowy Dwór, 56-500 Syców | DK8 | Całodobowo | 51,30096 | 17,693198

dolnośląskie | PKN Orlen | Autostrada A4, 55-075 Bielany Wroclawskie | A4 | Całodobowo | 51,05026 | 16,96975

dolnośląskie | PKN Orlen | Smardzów 30A, 56-400 Smardzów | DK8 | Całodobowo | 51,19977 | 17,31455

dolnośląskie | BP | Okmiany 1B, 59-225 Okmiany | DK4 | Całodobowo | 51,27341 | 15,78618

dolnośląskie | BP | Karkonoska 63, 53-015 Wrocław | DK2 | Całodobowo | 51,06111 | 16,99385

dolnośląskie | BP | Ks. J. Popiełuszki, 55-080 Kąty Wrocławskie | A4 | Całodobowo | 51,0196 | 16,75396

dolnośląskie | BP | Żarska Wieś 2, 59-900 Zgorzelec | DK4 | Całodobowo | 51,20601 | 15,121675

dolnośląskie | Lotos | Oleśnica Mała 72, 55-200 Oleśnica Mała | A4 | Całodobowo | 50,845917 | 17,253853

dolnośląskie | Lotos | 57-120 Kalinowa (Witowice) | A4 kierunek Katowice | Całodobowo | 50,844184 | 17,25339

dolnośląskie | BP | Żarska Wieś 9, 59-900 Zgorzelec | A4 | Całodobowo | 51,189328 | 15,111457

dolnośląskie | BP | Dębno 1A, 55-140 Żmigród | x | Całodobowo | 51,561011 | 16,880517

dolnośląskie | Shell | Nowa Wieś Legnicka, 59-241 Legnickie Pole | x | Całodobowo | 51,15863 | 16,171859

dolnośląskie | Circle K | ul. Słone 131A, 57-350 Kudowa Zdrój | x | Całodobowo | 50,433778 | 16,207072

kujawsko - pomorskie | PKN Orlen | Łódzka 83-85, 87-100 Toruń | DK1 | Całodobowo | 52,99243 | 18,63454

kujawsko - pomorskie | PKN Orlen | Obrowo, 87-126 Obrowo | S10 | Całodobowo | 52,97293 | 18,87724

kujawsko - pomorskie | PKN Orlen | Pawłówek, 86-014 Pawłówek | DK1 | Całodobowo | 53,1549 | 17,8883

kujawsko - pomorskie | PKN Orlen | Kruszyn Krajeński 43, 86-005 Kruszyn Krajeński | DK5 | Całodobowo | 53,0797 | 17,8619

kujawsko - pomorskie | PKN Orlen | Chełmińska 173, 86-300 Grudziądz | DK91 | Całodobowo | 53,46396 | 18,74155

kujawsko - pomorskie | PKN Orlen | Toruńska 282, 87-805 Włocławek | DK1/A1 | Całodobowo | 52,70005 | 18,964263

kujawsko - pomorskie | PKN Orlen | 19-go Stycznia 24, 87-840 Lubień Kujawski | x | Całodobowo | 52,396877 | 19,17116

kujawsko - pomorskie | PKN Orlen | Morsk 25, 86-100 Morsk | x | Całodobowo | 53,418705 | 18,475246

lubelskie | BP | Sierskowola 130, 08-500 Sierskowola | DK1 | Całodobowo | 51,589972 | 21,984201

lubelskie | PKN Orlen | Warszawska 38A, 21-002 Jastków | DK17/S17 | Całodobowo | 51,304552 | 22,432193

lubelskie | Lotos | Aleja Przyjaźni 5, 22-100 Chełm | x | Całodobowo | 51,144087 | 23,475294

lubelskie | BP | Włostowicka 70, 24-100 Puławy | x | Całodobowo | 51,394345 | 21,973724

lubelskie | PKN Orlen | Sitaniec Błonie 463A, 22-400 Sitaniec k. Zamościa | x | Całodobowo | 50,780191 | 23,219489

lubelskie | BP | Dorohucza, 21-044 Dorohucza | x | Całodobowo | 51,1633333 | 23,02778

lubelskie | PKN Orlen | Al. Kraśnicka 116A, 20-718 Lublin | x | Całodobowo | 51,2347029 | 22,49086976

lubuskie | PKN Orlen | Sulechowska, 65-119 Zielona Góra | S3 | Całodobowo | 51,95722 | 15,52274

lubuskie | PKN Orlen | Podmiejska 15a, 66-400 Gorzów Wielkopolski | DK3 | Całodobowo | 52,740328 | 15,263332

lubuskie | PKN Orlen | Wojska Polskiego, 66-200 Świebodzin | DK3 | Całodobowo | 52,260708 | 15,533921

lubuskie | BP | Szosa Bytomska 2, 67-124 Nowe Miasteczko | DK3 | Całodobowo | 51,69284 | 15,7338

lubuskie | Lotos | Katowicka 32, 68-200 Żary | DK1 | Całodobowo | 51,634968 | 15,118725

lubuskie | PKN Orlen | Pamiątkowa 2, 66-300 Międzyrzecz | DK3 | Całodobowo | 52,443738 | 15,588319

lubuskie | PKN Orlen | Międzyrzecka 1A, 66-440 Skwierzyna | x | Całodobowo | 52,598554 | 15,506112

lubuskie | Shell | Kolonia Poręby, 66-235 Torzym | x | Całodobowo | 52,317655 | 15,04142

lubuskie | BP | Rogoziniec 11A, 66-210 Zbąszynek | x | Całodobowo | 52,3126363 | 15,783266

lubuskie | PKN Orlen | Poźrzadło 6D, 66-220 Łagów | x | Całodobowo | 52,2984542 | 15,251984

łódzkie | BP | Wojska Polskiego 100, 97-300 Piotrków Trybunalski | DK1 | Całodobowo | 51,41471 | 19,677752

łódzkie | BP | Sierpów 1A, 95-035 Ozorków | DK1 | Całodobowo | 52,02444 | 19,22656

łódzkie | BP | Wiaderno 389, 97-200 Tomaszów Mazowiecki | DK8 | Całodobowo | 51,51481 | 19,90561

łódzkie | Lotos | Tuszyn, 97-315 Głuchów | DK1 | Całodobowo | 51,556288 | 19,592193

łódzkie | BP | Poznańska, 99-400 Łowicz | DK92 | Całodobowo | 52,118049 | 19,967372

łódzkie | BP | Sklęczkowska, 99-300 Kutno | DK92 | Całodobowo | 52,219439 | 19,390891

łódzkie | BP | Nowe Studzianki 34, 97-216 Czerniewice | S8 | Całodobowo | 51,657400 | 20,152367

łódzkie | PKN Orlen | 96-200 Podlas | S8 | Całodobowo | 51,734618 | 20,232101

łódzkie | BP | Objazdowa 8, 98-100 Łask | x | Całodobowo | 51,595559 | 19,131030

łódzkie | PKN Orlen | Rzgowska 276, 95-200 Pabianice | x | Całodobowo | 51,663123 | 19,404777

łódzkie | BP | Henryka Sienkiewicza 15, 98-200 Sieradz | x | Całodobowo | 51,601345 | 18,783501

łódzkie | PKN Orlen | Długa 177, 95-100 Zgierz | DK 71 | Całodobowo | 51,85105 | 19,44362

łódzkie | Shell | Nowostawy Dolne 140, 95-061 Dmosin | x | Całodobowo | 51,898198 | 19,705812

łódzkie | Shell | Nowostawy Dolne 141, 95-061 Dmosin | x | Całodobowo | 51,89931 | 19,705168

łódzkie | Circle K | Al. Włókniarzy 202, 91-073 Łódź | x | Całodobowo | 51,771303 | 19,424042

łódzkie | Circle K | ul. Głowackiego 34, 98-300 Wieluń | x | Całodobowo | 51,225558 | 18,562914

łódzkie | BP | Częstochowska 53A, 98-320 Osjaków | x | Całodobowo | 51,281969 | 18,792831

małopolskie | PKN Orlen | Jasnogórska 2b, 30-138 Kraków | DK7 | Całodobowo | 50,08985 | 19,89317

małopolskie | PKN Orlen | 32-700 Gorzków" | DK75 | Całodobowo | 49,97633 | 20,48318

małopolskie | PKN Orlen | Zakopiańska 58, 30-418 Kraków | DK7 | Całodobowo | 50,017886 | 19,932571

małopolskie | PKN Orlen | Brzeska, 32-005 Niepołomice | DK75 | Całodobowo | 50,044435 | 20,217594

małopolskie | BP | Słowackiego 75B, 32-400 Myślenice | Droga 967 | Całodobowo | 49,836882 | 19,957725

małopolskie | BP | Kroczymiech, 32-500 Chrzanów | DK 79 / 7 / 4 | Całodobowo | 50,12486 | 19,367242

małopolskie | PKN Orlen | Podhalańska 37, 34-480 Jabłonka | x | Całodobowo | 49,479440 | 19,711970

małopolskie | Circle K | ul. Sławkowska 32, 32-300 Olkusz | x | Całodobowo | 50,283250 | 19,551400

małopolskie | BP | Raba Wyżna, 34-721 Raba Wyżna | x | Całodobowo | 49,55818 | 19,87999

małopolskie | Circle K | Al. Matki Bożej Fatimskiej 103, 33-100 Tarnów | DK73/A4 | Całodobowo | 50,027264 | 20,997534

małopolskie | PKN Orlen | Brzezie 376, 32-014 Brzezie | x | Całodobowo | 49,9828 | 20,22938

mazowieckie | PKN Orlen | Krakowska 51, 02-183 Warszawa | DK7 | Całodobowo | 52,170009 | 20,936433

mazowieckie | PKN Orlen | Pułkowa/Heroldów, 01-969 Warszawa | x | Całodobowo | 52,305136 | 20,932508

mazowieckie | PKN Orlen | Al. Krakowska 17, 05-090 Falenty | DK8, DK7 | Całodobowo | 52,13838 | 20,90132

mazowieckie | PKN Orlen | Mszczonowska 44, 05-600 Grójec | DK7 | Całodobowo | 51,86845 | 20,852097

mazowieckie | PKN Orlen | Węgrowska 2, 07-130 Łochów | x | Całodobowo | 52,530240 | 21,681490

mazowieckie | PKN Orlen | Dreglin 39, 06-450 Glinojeck | DK7 | Całodobowo | 52,82155 | 20,26105

mazowieckie | PKN Orlen | Warszawska 78A, 09-100 Płońsk | DK7 | Całodobowo | 52,613657 | 20,386709

mazowieckie | PKN Orlen | Warszawska 57, 05-310 Kałuszyn | x | Całodobowo | 52,20585 | 21,807006

mazowieckie | PKN Orlen | Gen. Thome, 05-102 Nowy Dwór Mazowiecki | DK62 | Całodobowo | 52,44769 | 20,69224

mazowieckie | PKN Orlen | Połczyńska - Mory 121, 01-304 Warszawa | DK2 | Całodobowo | 52,21605 | 20,88077

mazowieckie | PKN Orlen | Radzymińska/Bystra, 03-694 Warszawa | DK54 | Całodobowo | 52,29273 | 21,07918

mazowieckie | PKN Orlen | Lubiejewska 143, 07-300 Ostrów Mazowiecka | S8 | Całodobowo | 52,829438 | 21,875928

mazowieckie | BP | Skurów 84, 05-600 Grójec | S7 | Całodobowo | 51,83485 | 20,87849

mazowieckie | Lotos | Warszawska 81, 26-660 Wielogóra (Jedlińsk) | DK7 | Całodobowo | 51,47563 | 21,13057

mazowieckie | BP | Obwodnica 15, 05-840 Brwinów | x | Całodobowo | 52,13316 | 20,73724

mazowieckie | BP | Łomna Las 17, 05-152 Czosnów | DK7 | Całodobowo | 52,36647 | 20,80609

mazowieckie | BP | Trakt Brzeski 97, 05-077 Stara Miłosna | x | Całodobowo | 52,223581 | 21,244911

mazowieckie | BP | Grójecka 15, 05-650 Chynów | DK50 | Całodobowo | 51,920121 | 21,102226

mazowieckie | Lotos | Al. Jana Pawla II 195, 05-250 Radzymin | S8 | Całodobowo | 52,39722222 | 21,16694444

mazowieckie | BP | Radziejowice Parcela, 96-325 Radziejowice | S8 | Całodobowo | 51,993889 | 20,546231

mazowieckie | BP | Siedlecka, 08-103 Nowe Iganie | DK2 | Całodobowo | 52,170907 | 22,222593

mazowieckie | Lotos | Pepłowo 88A, 06-513 Wieczfnia Kościelna | DK7 | Całodobowo | 53,200686 | 20,436158

mazowieckie | BP | 96-325 Radziejowice Słabomierz | DK50/A2/S8 | Całodobowo | 51,999414 | 20,494898

mazowieckie | PKN Orlen | Puławska 554, 02-844 Warszawa | x | Całodobowo | 52,10774 | 21,01778

mazowieckie | Shell | Trakt Lwowski 160, 08-410 Garwolin | x | Całodobowo | 51,912282 | 21,601183

mazowieckie | BP | Łódzka 40, 05-870 Błonie | x | Całodobowo | 52,2047222 | 20,5130555

mazowieckie | Circle K | Al. 600-lecia 41, 96-500 Sochaczew | x | Całodobowo | 52,237787 | 20,248033

mazowieckie | PKN Orlen | ul. Gen. Jana Skrzyneckiego, 05-307 Dobre | x | Całodobowo | 52,3195500 | 21,66340827

mazowieckie | PKN Orlen | ul. Grójecka 52A, 05-530 Góra Kalwaria | x | Całodobowo | 51,9723769 | 21,1988300

mazowieckie | BP | 96-320 Wymysłów | S8 | Całodobowo | 51,950673 | 20,49178

mazowieckie | Lotos | Warszawska, 26-600 Radom | S7 | Całodobowo | 51,430682 | 21,149518

opolskie | PKN Orlen | Prudnicka, 47-300 Krapkowice | DK45 | Całodobowo | 50,4695 | 17,9543

opolskie | PKN Orlen | Toszecka, 47-100 Strzelce Opolskie | A4 | Całodobowo | 50,50632 | 18,3152

opolskie | PKN Orlen | Opolska 33, 49-100 Niemodlin | A4 | Całodobowo | 50,64463 | 17,64049

opolskie | Shell | poczta Niemodlin 216 km autostrady A4 kierunek Wrocław, 49-100 Młyński Staw | A4 | Całodobowo | 50,676337 | 17,656574

podkarpackie | PKN Orlen | Słowackiego 25, 37-550 Radymno | DK77 | Całodobowo | 49,96012 | 22,8017

podkarpackie | PKN Orlen | Kościuszki 91, 37-100 Łańcut | DK4 | Całodobowo | 50,0757 | 22,2549

podkarpackie | PKN Orlen | Łancucka 46, 37-200 Przeworsk | DK4 | Całodobowo | 50,061375 | 22,473516

podkarpackie | PKN Orlen | Podkarpacka 45, 35-082 Rzeszów | DK9 | Całodobowo | 50,01377 | 21,971626

podkarpackie | BP | Stobierna, 36-002 Jasionka | DK1 | Całodobowo | 50,16502 | 22,08502

podkarpackie | BP | Wierzbna 1, 37-500 Jarosław | DK4 | Całodobowo | 50,02919 | 22,61438

podkarpackie | PKN Orlen | ul. Zboiska 99, 38-450 Dukla | DK9 | Całodobowo | 49,565617 | 21,691284

podkarpackie | PKN Orlen | Armii Krajowej 2, 37-700 Przemyśl | DK77 | Całodobowo | 49,80562 | 22,76635

podkarpackie | BP | 23 Sierpnia 1, 39-200 Dębica | x | Całodobowo | 50,033066 | 21,397882

podlaskie | PKN Orlen | ul. Bolesława Podedwornego 21A, 18-305 Szumowo | DK8 | Całodobowo | 52,9085 | 22,09304

podlaskie | Lotos | Gosie Małe 29A, 18-315 Kołaki Kościelne | x | Calodobowo | 53,0397035 | 22,3556542

podlaskie | Lotos | Produkcyjna 97C, 15-691 Białystok | S8 | Całodobowo | 53,158795 | 23,094354

podlaskie | PKN Orlen | Wojska Polskiego 179, 18-400 Łomża | x | Całodobowo | 53,172296 | 22,018973

podlaskie | PKN Orlen | Szosa do Zambrowa, 16-080 Jeżewo | x | Całodobowo | 53,135823 | 22,750387

podlaskie | Shell | Wojska Polskiego 74, 16-300 Augustów | x | Całodobowo | 53,827737 | 22,949817

podlaskie | Shell | Pułaskiego 28, 16-400 Suwałki | x | Całodobowo | 54,118596 | 22,938691

podlaskie | PKN Orlen | ul. Ostrowska 31 18-300 Zambrów | x | Całodobowo | 52,978898 | 22,2303631

pomorskie | PKN Orlen | Warszawska 2, 82-100 Nowy Dwór Gdański | DK7 | Całodobowo | 54,21281 | 19,10635

pomorskie | Lotos | Grunwaldzka 111, 83-000 Pruszcz Gdański | DK1 | Całodobowo | 54,243261 | 18,631917

pomorskie | Lotos | Kontenerowa 2, 81-155 Gdynia - Obłuże | x | Całodobowo | 54,549011 | 18,499861

pomorskie | Lotos | Wejherowska 3, 84-240 Reda | DK6 | Całodobowo | 54,605086 | 18,34275

pomorskie | Lotos | Miszewko 19A, 82-209 Chwaszczyno | DK22 | Całodobowo | 54,413533 | 18,372322

pomorskie | Lotos | Wojska Polskiego, 82-200 Malbork | DK22 | Całodobowo | 54,037818 | 19,074296

pomorskie | Lotos | Krasickiego 11, 83-140 Gniew | DK91 | Całodobowo | 53,846463 | 18,809881

pomorskie | Lotos | Trakt Św. Wojciecha 115/117, 80-462 Gdańsk | DK91 | Całodobowo | 54,326735 | 18,633714

pomorskie | PKN Orlen | Mickiewicza 11c, 83-200 Starogard Gdański | DK22 | Całodobowo | 53,971237 | 18,543623

pomorskie | Lotos | Malborska 145, 82-500 Kwidzyn | x | Całodobowo | 53,754028 | 18,939162

pomorskie | Shell | Słupska 26, 84-300 Lębork | x | Całodobowo | 54,526645 | 17,738049

pomorskie | BP | Kopytkowo 48, 83-230 Kopytkowo | x | Całodobowo | 53,741321 | 18,639198

śląskie | PKN Orlen | Pszczyńska 318, 44-100 Gliwice | A2 | Całodobowo | 50,26627 | 18,71306

śląskie | PKN Orlen | Murckowska 22, 40-266 Katowice | A4 | Całodobowo | 50,254315 | 19,047516

śląskie | PKN Orlen | ul. Murckowska 5, 40-266 Katowice | x | Całodobowo | 50,252503 | 19,048826

śląskie | PKN Orlen | Gliwicka 3, 44-120 Pyskowice | DK94 | Całodobowo | 50,396029 | 18,63525

śląskie | PKN Orlen | Bytomska 67, 42-470 Siewierz | DK1 | Całodobowo | 50,465642 | 19,229613

śląskie | PKN Orlen | Rybnicka 30, 44-300 Wodzisław Śląski | DK78 | Całodobowo | 50,012044 | 18,475376

śląskie | BP | Rybnicka 31, 44-122 Gliwice | DK78 | Całodobowo | 50,28319 | 18,66362

śląskie | BP | Bytomska 50, 41-940 Piekary Śląskie | A4 | Całodobowo | 50,369771 | 18,944914

śląskie | BP | Braci Mieroszewskich 2H, 41-219 Sosnowiec | S1 | Całodobowo | 50,29239 | 19,18271

śląskie | BP | Krakowska 6C, 43-600 Jaworzno | A4 | Całodobowo | 50,19032 | 19,28489

śląskie | BP | Marszałka Józefa Piłsudskiego, 34-300 Żywiec | S69 | Całodobowo | 49,689874 | 19,206531

śląskie | Lotos | Gliwicka 245, 43-190 Mikołów | DK44 | Całodobowo | 50,219821 | 18,827395

śląskie | Lotos | Stawowa 7, 44-156 Rachowice | A4 | Całodobowo | 50,311183 | 18,549961

śląskie | Lotos | Żywiecka 63, 43-300 Bielsko-Biała | DK69 | Całodobowo | 49,810705 | 19,056341

śląskie | Lotos | Centralna 1, 43-180 Orzesze Zawiść | DK81 | Całodobowo | 50,120783 | 18,814017

śląskie | Lotos | Stawowa 5, 44-156 Kozłów | A4 kierunek Wrocław | Całodobowo | 50,310064 | 18,551874

śląskie | PKN Orlen | Bogumińska 254, 47-460 Chałupki | x | Całodobowo | 49,922858 | 18,320871

śląskie | Shell | Spacerowa 1d, 41-253 Czeladź | x | Całodobowo | 50,303115 | 19,118072

śląskie | Shell | Aleja Piastów Śląskich 11, 41-706 Ruda Śląska | x | Całodobowo | 50,251609 | 18,880713

śląskie | Shell | Rybnicka 159, 44-100 Gliwice | x | Całodobowo | 50,273106 | 18,661695

śląskie | Shell | Beskidzka 101, 43-100 Tychy | x | Całodobowo | 50,088201 | 19,006063

śląskie | Circle K | ul. Katowicka 1, 44-240 Żory | x | Całodobowo | 50,043416 | 18,698612

śląskie | Circle K | ul. Bardowskiego 64-68, 42-216 Częstochowa | x | Całodobowo | 50,791350 | 19,138300

śląskie | Circle K | ul. Hutnicza 27, 41-908 Bytom | x | Całodobowo | 50,353342 | 18,863186

świętokrzyskie | PKN Orlen | Sobków 139, 28-305 Brzegi | S7 | Całodobowo | 50,72332 | 20,38838

świętokrzyskie | BP | Górno-Parcele 3A, 26-008 Górno | DK74 | Całodobowo | 50,85001 | 20,84288

świętokrzyskie | BP | Potok Mały 50, 28-300 Potok Mały | DK 7 | Całodobowo | 50,597 | 20,25427

świętokrzyskie | Lotos | 1 Maja 191, 25-665 Kielce | x | Całodobowo | 50,897390 | 20,601687

świętokrzyskie | Circle K | ul. Krakowska 144C, 26-110 Skarżysko Kamienna | x | Całodobowo | 51,116772 | 20,849456

warmińsko - mazurskie | Lotos | Bohaterów Westerplatte 45b, 14-400 Pasłek | DK7 | Całodobowo | 54,044422 | 19,661336

warmińsko - mazurskie | PKN Orlen | 14-330 Sople | S7 | Całodobowo | 53,890238 | 19,734691

warmińsko - mazurskie | PKN Orlen | 14-331 Sople | S7 | Całodobowo | 53,882708 | 19,732834

warmińsko - mazurskie | PKN Orlen | Szosa Elbląska 2, 14-100 Ostróda | DK7 | Pon - Nd: 06:00-22:00 | 53,716834 | 19,950558

warmińsko - mazurskie | PKN Orlen | Ostródzka 11, 11-015 Olsztynek | S7 | Pon - Nd: 06:00-22:00 | 53,58409 | 20,27825

warmińsko - mazurskie | Circle K | Kazimierzowo 7C, 82-310 Elbląg | x | Całodobowo | 54,166500 | 19,357369

wielkopolskie | PKN Orlen | Kolska 4, 62-604 Kościelec | DK2 | Całodobowo | 52,175351 | 18,577676

wielkopolskie | PKN Orlen | Poznańska 99, 62-818 Kalisz | DK12 | Całodobowo | 51,76418 | 18,06262

wielkopolskie | PKN Orlen | Krzyżowniki, 63-005 Krzyżowniki | A2 | Całodobowo | 52,327524 | 17,093182

wielkopolskie | PKN Orlen | Zalesie, 64-550 Zalesie | A2 | Całodobowo | 52,3867 | 16,47548

wielkopolskie | PKN Orlen | Osiecza Pierwsza 41C, 62-586 Osieczna | A2 | Całodobowo | 52,179384 | 18,120333

wielkopolskie | PKN Orlen | Poznańska 76, 68-400 Ostrów Wielkopolski | DK1 | Całodobowo | 51,667284 | 17,801294

wielkopolskie | PKN Orlen | Bukowska, 62-600 Steszew | DK5 | Całodobowo | 52,278695 | 16,687784

wielkopolskie | PKN Orlen | Wojska Polskiego, 63-200 Jarocin | DK12 | Całodobowo | 51,95555 | 17,518955

wielkopolskie | BP | Przyłęk 125A, 64-300 Tomyśl | DK2 | Całodobowo | 52,33894 | 16,10819

wielkopolskie | BP | Dąbrowskiego 543, 60-451 Poznań | DK92 | Całodobowo | 52,43383 | 16,80104

wielkopolskie | BP | Miąskowo 26A, 63-023 Sulęcinek | DK1 | Całodobowo | 52,16381 | 17,37926

wielkopolskie | BP | Lwówecka 22, 62-045 Pniewy | DK2 | Całodobowo | 52,501249 | 16,244318

wielkopolskie | BP | Solidarności 26, 63-600 Kępno | DK8 | Całodobowo | 51,2886 | 17,99392

wielkopolskie | Lotos | Kąty 110, 62-400 Słupca | A2 | Całodobowo | 52,254592 | 17,826636

wielkopolskie | PKN Orlen | Kard. Wyszyńskiego, 62-650 Kłodawa | DK92 | Całodobowo | 52,251397 | 18,926621

wielkopolskie | Lotos | Police Mostowe 19, 62-604 Kościelec | A2 Kierunek Poznań | Całodobowo | 52,13607 | 18,631793

wielkopolskie | Lotos | Police Mostowe 20, 62-604 Kościelec | A2 Kierunek Łódź | Całodobowo | 52,133784 | 18,63822

wielkopolskie | BP | Torowa 26, 62-510 Konin | DK25 | Całodobowo | 52,235833 | 18,269507

wielkopolskie | PKN Orlen | Poznańska 110, 62-200 Gniezno | DK5/S5 | Całodobowo | 52,53215 | 17,55284

wielkopolskie | Lotos | Szosa Poznańska 25, 62-001 Chludowo | x | Całodobowo | 52,562620 | 16,834276

wielkopolskie | Lotos | Poznańska 7, 64-100 Leszno | x | Całodobowo | 51,862256 | 16,573450

wielkopolskie | Shell | B. Krzywoustego 309, 61-144 Poznań | x | Całodobowo | 52,356824 | 16,994423

wielkopolskie | Shell | Wrocławska 1 a, 62-300 Września | x | Całodobowo | 52,321006 | 17,561173

wielkopolskie | PKN Orlen | ul. Poznańska 3, 64-400 Międzychód | x | Całodobowo | 52,5924512 | 15,8944594

zachodniopomorskie | PKN Orlen | Babigoszcz 22, 72-122 Babigoszcz | DK3 | Całodobowo | 53,67836 | 14,812

zachodniopomorskie | PKN Orlen | Kliniska Wielkie, 72-123 Kliniska Wielkie | S3 | Całodobowo | 53,4645 | 14,7871

zachodniopomorskie | PKN Orlen | Profesora Ludwika Janiszewskiego, 71-004 Szczecin | x | Całodobowo | 53,40642 | 14,5035

zachodniopomorskie | PKN Orlen | Bydgoska 97, 73-100 Stargard Szczeciński | S10 | Całodobowo | 53,33048 | 15,06464

zachodniopomorskie | BP | Renice B, 74-300 Myślibórz | DK3 | Całodobowo | 52,94417 | 14,95392

zachodniopomorskie | PKN Orlen | Barnisław, 72-001 Barnisław | A6 | Całodobowo | 53,338422 | 14,423621

zachodniopomorskie | Lotos | Szosa Stargardzka 20-21, 70-893 Szczecin | DK1 | Całodobowo | 53,36174 | 14,741575

zachodniopomorskie | BP | Starogardzka 25, 72-300 Gryfice | x | Całodobowo | 53,905406 | 15,202151

Jeśli ktoś z czytelników był na wyjeździe przyczepą kempingową po raz pierwszy i chciałby podzielić się własnymi doświadczeniami, zachęcam go do podzielenia się własnymi doświadczeniami i opublikowania ich w komentarzu do tego artykułu. Nie wszystkie osoby wyjeżdżające przyczepą kempingową czy kamperem wiedzą jak się zorganizować od praktycznej strony, aby wszystko się udało! Zachęcam także, do obserwowania profili PrzyczepyMarter na Facebook oraz Twitter.

Źródło: (c) Newseria/Redakcja/ViaToll Polska
TAGI
camper przyczepa kempingowa kamper kemping przyczepki samochodowe przyczepy kempingowe przyczepka neptun przyczepa tandem przyczepa lekka kamper sprzedam przyczepa oś do przyczepki przyczepa niewiadów kampery otomoto campery przyczepy kempingowe przyczepa podłodziowa olx kampery auto camper olx przyczepa kempingowa przyczepa dwuosiowa kampery wypożyczalnia kamperów wynajem kampera wynajem kamperów wypożyczalnia przyczep kempingowych samochody kempingowe kamper wynajem camper wynajem gniazdo przyczepy pola kempingowe przyczepa do bel wynajem przyczep kempingowych przyczepy holenderskie viatoll viabox opłaty autostrady drogi ekspresowe drogi krajowe gddkia polska przyczepy samochody autobusy viatoll viatoll kontakt viatoll gdzie kupić viatoll opłaty viatoll infolinia pomoc prawna czas pracy kierowców viatoll cena viatoll doładowanie doładowanie viatoll gdzie kupić viatoll viatoll cennik opłaty viatoll viatoll telefon viatoll kary gdzie kupić viatoll dla samochodów camper przyczepa kempingowa kamper kemping przyczepki samochodowe przyczepy kempingowe przyczepka neptun przyczepa tandem przyczepa lekka kamper sprzedam przyczepa oś do przyczepki przyczepa niewiadów kampery otomoto campery przyczepy kempingowe przyczepa podłodziowa olx kampery auto camper olx przyczepa kempingowa przyczepa dwuosiowa kampery wypożyczalnia kamperów wynajem kampera wynajem kamperów wypożyczalnia przyczep kempingowych samochody kempingowe kamper wynajem camper wynajem gniazdo przyczepy pola kempingowe przyczepa do bel wynajem przyczep kempingowych przyczepy holenderskie
OPINIE
Napisz Opinię:*
Opinię dodajesz jako anonimowy użytkownik! Możesz Założyć Konto oraz Zalogować się
Administratorem powierzonych danych osobowych jest Marter Marcin Jankowski z siedzibą w Łask, ul. Kasztanowa 6. Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu wykonania wybranej poprzez akceptację regulaminu Usługi. W serwisie informacyjnym UniMarter.com wszystkie dane podajesz dobrowolnie. Ich nie podanie będzie wiązało się jednak z odmową wykonania Usługi. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce Prywatności.
POPULARNE
›  Jak zarejestrować przyczepę samochodową i tanio ubezpieczyć?
›  Przyczepa lekka na resorach z amortyzatorem do samochodu osobowego
›   Holowanie przyczepki samochodowej 2018: Prawo jazdy B, B96, B+E
›  Przyczepy Kempingowe: Jak kupić tanio? Podróżowanie przyczepą
›  Łask - Pabianice: Wypożyczalnia przyczep i sprzętu ogrodniczego
›  Jaka przyczepa na budowę? Prace budowlane dla początkujących
›  Przyczepa podłodziowa Neptun do transportu łodzi i skuterów wodnych
›  Włochy przyczepą kempingową: Podróżowanie, Koszty, Atrakcje
›  Przyczepy do samochodów osobowych: gdzie kupić i jak konserwować?
›  Części przyczepki samochodowe Neptun. Hamulec najazdowy AL-KO
›  Wakacje: Jazda z przyczepą kempingową technika i bezpieczeństwo!
›  Jak wypromowałem stronę internetową PrzyczepyMarter.pl w Google?
›  Ubezpieczenia OC Online: Jak Płacić Niskie Składki za Samochód?
›  Udane wakacje rodzinne z przyczepą kempingową przez Słowację!
›  Przyczepy Niewiadów: Kultowa przyczepa kempingowa z Polski
PRZYCZEPY
Wybierz przyczepki do samochodu osobowego w Łasku - Łodzi - Warszawie?
PrzyczepyMarter Przyczepa Samochodowa Platforma N13-305 multi
NEPTUN PRZYCZEPY PLATFORMY//SKLEP

Przyczepa Samochodowa Platforma N13-305 multi [GN155]

  Cena 5000.00 zł z VAT
  2 produkty dostępne
PrzyczepyMarter Przyczepa Samochodowa Neptun N07-253 bois
NEPTUN PRZYCZEPY TRAILWOOD//SKLEP

Przyczepa Samochodowa Neptun N07-253 bois [GN197]

  Cena 4200.00 zł z VAT
  1 produkt dostępny
PrzyczepyMarter Przyczepa Podłodziowa Neptun N7-17 navy
NEPTUN PRZYCZEPY PODŁODZIOWE//SKLEP

Przyczepa Podłodziowa Neptun N7-17 navy [GN034]

  Cena 3100.00 zł z VAT
  1 produkt dostępny
PrzyczepyMarter Przyczepa Samochodowa Neptun N7-253 tw
NEPTUN PRZYCZEPY TRAILWOOD//SKLEP

Przyczepa Samochodowa Neptun N7-253 tw [GN115]

  Cena 3000.00 zł z VAT
  1 produkt dostępny
PrzyczepyMarter Przyczepa Samochodowa Neptun N7-263 rt
NEPTUN PRZYCZEPY RUSTIK//SKLEP

Przyczepa Samochodowa Neptun N7-263 rt [GN158]

  Cena 2500.00 zł z VAT
  1 produkt dostępny
PrzyczepyMarter Przyczepa Samochodowa Dwuosiowa N07-263 2 pro
NEPTUN PRZYCZEPY PRO//SKLEP

Przyczepa Samochodowa Dwuosiowa N07-263 2 pro [GN203]

  Cena 5550.00 zł z VAT
  1 produkt dostępny
PrzyczepyMarter Przyczepa Samochodowa Neptun N5-146 city
NEPTUN PRZYCZEPY CITY//SKLEP

Przyczepa Samochodowa Neptun N5-146 city [GN047]

  Cena 1530.00 zł z VAT
  Produkt na zamówienie
PrzyczepyMarter Przyczepa Samochodowa Neptun N7-202 ptr resor
NEPTUN PRZYCZEPY PRATIK//SKLEP

Przyczepa Samochodowa Neptun N7-202 ptr resor [GN166]

  Cena 2100.00 zł z VAT
  Produkt na zamówienie
OPINIE
›  Przyczepy Niewiadów: Kultowa przyczepa kempingowa z Polski przez przyczepymarter
›  Przyczepy Niewiadów: Kultowa przyczepa kempingowa z Polski przez anonimowy
›  Udane wakacje rodzinne z przyczepą kempingową przez Słowację! przez anonimowy
›  Ekonomiczna jazda z przyczepą kempingową na wakacjach po Europie! przez anonimowy
›  Czy można ciągnąć przyczepę dwuosiową na kat. B prawa jazdy? przez anonimowy
›   Holowanie przyczepki samochodowej 2018: Prawo jazdy B, B96, B+E przez przyczepymarter
›   Holowanie przyczepki samochodowej 2018: Prawo jazdy B, B96, B+E przez anonimowy
O serwisie Polityka prywatności Regulamin serwisu Mapa serwisu Kontakt Ubezpieczenia
YouTube Facebook Twitter
Polski English
© 2018 PrzyczepyMarter.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Sklep PrzyczepyMarter.pl
95-082 Przygoń, Łąkowa 3, gmina Dobroń, Łódzkie
Telefon: +48 696 426 746 • E-mail: blog@przyczepymarter.pl
PrzyczepyMar
ter