PRZYCZEPYMARTER//BLOG

Jarmark Łaski 2019 Program Dni Łasku i Kto Wystąpi na Scenie?

Marcin Jankowski  •  17/Kwiecień/2019 (23:07), aktualizacja 1/Czerwiec/2019 (08:41)
Poznaj szczegółowy program Jarmark Łaski 2019 na stronie i sprawdź kto wystąpi na scenie muzycznej na Dniach Łasku! Jakie zespoły będą koncertować podczas dwóch dni nie zapomnianej zabawy i tym samym uświetnią wspólną zabawę mieszkańców i gości. Tak samo jak w roku ubiegłym, również w tym Jarmark Łaski 2019 przybrał nową formę i zaprezentowane zostały w nowej - dwudniowej odsłonie - które nawiązywały do tradycji handlowych Łasku czyli średniowiecznych jarmarków kupieckich. Właśnie pojawiły się pierwsze informacje jak będzie wyglądał festiwal i czego można się spodziewać z przygotowanych atrakcji dla odwiedzających lokalny Jarmark Łaski 2019. Już teraz można się zapoznać z ogólnym programem Dni Łasku 2019 i zespołami jakie będzie można zobaczyć na scenie muzycznej w Łasku w dniach 1 - 2 czerwca 2019 roku.
PrzyczepyMarter.pl Jarmark Łaski 2019 Program Dni Łasku i Kto Wystąpi na Scenie?

Dni Łasku 2019: Program i atrakcje Jarmarku Łaskiego dla mieszkańców!


Poniżej znajdziesz szczegółowy program Jarmarku Łaskiego 2019 z informacjami kto wystąpi na scenie głównej oraz na placu 11 Listopada w Łasku. Ponadto przygotowana została relacja, gdzie możesz na bieżąco śledzić posty dotyczące Dni Łasku w specjalnym wydarzeniu Jarmark Łaski 2019 na Żywo: Program Koncerty Wydarzenia Dni Łasku.
1. Nowe przyczepy samochodowe
2. Porównaj ceny przyczep
3. Akcesoria do przyczep!
Katalog →

Kolejny już Jarmark Łaski 2019 promowany jest hasłem "Jarmark inny niż wszystkie" nawiązując tym samym do średniowiecznych jarmarków handlowych, z których słynął Łask w regionie. Dzisiaj Jarmark w Łasku przybrał formę corocznego wydarzenia kulturalno - rozrywkowego dla mieszkańców i gości promującego miasto. Podczas dwóch dni, w pierwszy weekend czerwca, w mieście odbywać się będą różne wydarzenia, przygotowane przez lokalne grupy artystyczne i zaproszonych artystów, w tym również grupy rekonstrukcyjne.

Na Jarmarku Łaskim nie może tym samym zabraknąć nawiązań do średniowiecza, dlatego w sobotę i niedzielę pojawią się rycerze, rzemieślnicy, w trakcie wydarzenia organizowane będą pokazowe walki i prezentacje uzbrojenia. Odwiedzający Jarmark Łasku będą mieli możliwość spróbowania średniowiecznej kuchni oraz zobaczenia na własne oczy jak wyglądał średniowieczny obóz rycerski.

Dzień Dziecka w Łasku - Słońcobranie - 23. Jarmark Łaski 2019 (1 czerwca 2019)

Na wszystkie dzieci w Łasku czeka Słońcobranie i liczne zabawy w ramach 23. Jarmarku Łaskiego 2019 roku. 1 czerwca w sobotę na Placu 11 Listopada przygotowano bogaty program artystyczny dla najmłodszych mieszkańców Łasku z okazji przypadającego Dnia Dziecka.

1030 Koncert Łaskiej Orkiestry Dętej i Mażoretek (ŁDK)
1100 Oficjalne otwarcie 23. Jarmarku Łaskiego 2019
1115 Wręczenie wyróżnień najlepszym sportowcom gminy Łask
1200 Występ iluzjonisty Pawła Szretera
1300 Spektakl dla dzieci, animacje, zabawy
1345 Pokaz Łaskiego Bractwa Thratlonu Sztuk Walki
1415 Koncert bębniarski - zespół Foliba
1515 Pokaz zespołów Łaskiego Domu Kultury (ŁDK)

Ponadto 1 czerwca 2019 roku (sobota) przewidziano inne atrakcje takie jak: Eksplozja Kolorów, Dźwięki Ziemi i Przestrzeni, Doskonali Animatorzy, Stoiska Wystawiennicze, Wesołe Miasteczko, II Jarmark Średniowieczny (Tak Daleko, Tak Blisko) Wioska Rycerska, Rowerowe Show - Pokaz Akrobacji, Zlot Foodtrucków, Freedom of Movement - Warsztaty Akrobatyczne, Atrakcje Biblioteki Publicznej w Łasku, Rękodzieło Szuflandia, Policja, OSP, Nadleśnictwo Kolumna, 32. BLT, ŁDK. Jak zapewniają organizatorzy czyli Łaski Dom Kultury i gmina Łask: Dobra Zabawa Gwarantowana!

Scena Plac 11 Listopada (01 czerwca, sobota) Jarmark Łaski 2019:

godzina 1415 - zespół Foliba
godzina 1500 - kapela Timingeriu
godzina 1530 - zespoły Łaskiego Domu Kultury
godzina 1700 - zespół Zwierzę

Scena główna (01 czerwca, sobota) Jarmark Łaski 2019:

godzina 1530 – koncert MITRA
godzina 1800 – Msza Rycerska
godzina 1900 – koncert Limboski
godzina 2030 – koncert Bitamina
godzina 2200 – koncert Lao Che
godzina 2330 – Fire Show

Scena główna (2 czerwca, Niedziela) Jarmark Łaski 2019:

1500 – supporty
1600 - koncert Mały x DJKRISS & Łaska Orkiestra Dęta
1630 – koncert 52 Dębiec
1745 – koncert Grubson
1930 – koncert Sarius
2100 – koncert Luxtorpeda

Program artystyczny 23. Jarmark Łaski 2019 (1 - 2 czerwca 2019)

W tym roku, Jarmark Łaski odbędzie się w dniach 1 - 2 czerwca 2019 roku. Podobnie jak w roku poprzednim, kiedy zmieniła się jego formuła i za organizację odpowiada bezpośrednio Łaski Dom Kultury a nie Urząd Miasta, dwa dni zostały podzielone na kilka bloków tematycznych.

Dzień Dziecka "Słońcobranie" - odbędzie się 1 czerwca w sobotę na rynku miejskim, gdzie zorganizowane zostaną liczne zabawy dla najmłodszych i występy grup artystycznych z Łaskiego Domu Kultury.

Ponadto w sobotę (1 czerwca 2019) na głównej scenie muzycznej przy ulicy Zielonej w Łasku, odbędzie się Festiwal Muzyki Ważnej "Wniebogłosy". Wśród gwiazd na scenie pojawią się Mitra, Bitamina, Limboski i Lao Che. Każdy będzie mógł wsłuchać się w najciekawsze polskie zespoły sceny rockowej, które swoją twórczością artystyczną wyznaczały trendy i porywały wiele pokoleń.

Natomiast niedziela (2 czerwca 2019) zarezerwowana została na Hip-Hop Łask Festiwal "Pokolenia", który również połączy różne pokolenia - młodych twórców kontra legendy sceny hip - hop, które miały wpływ na budowanie tego nurtu muzycznego w Polsce. Wśród zaproszonych artystów znajdą się 52 Dębiec, Sarius czy Grubson.

Punktem kulminacyjnym 23. Jarmarku Łaskiego 2019 będzie niedzielny koncert o godzinie 2100 zespołu Luxtorpeda.

W trakcie wydarzenia odbędą się także - Wielkie Śniadanie Łaskowian, Fire Show, Maraton Jastrzębi Łaskich. Więcej szczegółowych informacji o 23. Jarmarku Łaskim 2019 zostanie opublikowanych w najbliższym czasie. Szczegółowy program wydarzenia pojawi się w najbliższym czasie. Póki co w dalszej części artykułu każdy czytelnik może zapoznać się z archiwalnymi informacjami o poprzednich edycjach Jarmarku Łaskiego.

Nowa lokalizacja Jarmarku Łaskiego 2019:

W przeciwieństwie do lat ubiegłych, najbliższy 23. Jarmark Łaski 2019 odbędzie się w nowej lokalizacji, na dotychczas nieużywanych przestrzeniach centrum Łasku. Jak poinformował Łaski Dom Kultury, który od 2018 roku jest organizatorem Dni Łasku, stoiska wystawiennicze zostaną ustawione wzdłuż ulicy Żeromskiego, od Placu 11 Listopada, aż do skrzyżowania z ulicą Zieloną. W tej edycji Jarmarku Łaskiego 2019 główna scena zostanie ustawiona na terenie rekreacyjnym przy ulicy Zielonej obok zabytkowego Kościoła św. Ducha. Przeniesienie wydarzenia z placu rekreacyjnego przy ulicy Narutowicza (Łaski Dom Kultury) na ulicę Zieloną w Łasku podyktowane było ubiegłorocznymi skargami na niszczenie boiska sportowego, na którym swoje mecze rozgrywa lokalny klub piłkarski Korab Łask.

Więcej informacji o Grubsonie, który wystąpi w Łasku na Dniach Miasta przeczytasz w kolejnym artykule opublikowanym na stronie PrzyczepyMarter. Już teraz dowiesz się kilka ciekawostek czytając publikację Grubson: Na szczycie w Łasku czyli Jarmark Łaski już w czerwcu!.

Co się działo w czerwcu na 22. Jarmarku Łaskim 2018?


W tym roku, 22. Jarmark Łaski 2018 został zaprezentowany w nowej odsłonie, a za jego organizację w całości odpowiadał Łaski Dom Kultury. W przeciwieństwie do lat ubiegłych, tegoroczny festiwal miejski zaplanowano na dwa dni - tj. 9 czerwca i 10 czerwca 2018 roku. Ciekawą nowością w programie Jarmarku, w porównaniu do lat ubiegłych, była część poświęcona średniowiecznemu Łaskowi dla wystawców, rzemieślników i kupców. Nie zabrakło stoisk gastronomiczno - handlowych oraz wieczornych koncertów zaproszonych artystów.

Nowe wydarzenia i nowe atrakcje dla odwiedzających weekendowy festiwal miejski ukierunkowany na promocję Łasku i lokalnych przedsiębiorców! Wydarzenie odbywało się nie tylko wzdłuż ulicy Narutowicza, ale także na Placu 11 Listopada w centrum Łasku oraz w ogrodzie Łaskiego Domu Kultury. W czasie Jarmarku Łaskiego 2018 zagościli regionalni przedsiębiorcy, artyści, grupy artystyczne i lokalne stowarzyszenia.

Pod względem rozrywkowym mieszkańcy Łasku i okolicznych miejscowości z powiatu łaskiego mogli oglądać występy zaproszonych gwiazd, teatry uliczne, średniowieczne rekonstrukcje, biesiady rodzinne czy koncerty zespołów folkowych. Również w ramach miejskiej imprezy odbywał się Festiwal Kultury Ludowej i Tradycyjnej "LudLove", piknik rodzinny "Słońcobranie", festiwal hiphopowy "Spina" i doroczny Maraton Jastrzębi Łaskich.

Na festiwalu w ramach Jarmarku Łaskiego 2018 wystąpiły takie gwiazdy muzyki jak Dwa Sławy czy Quebonafide tworząc blok programowy "Spina Hip Hop Festival". Natomiast w pierwszym dniu Dni Łasku 2018 większy nacisk położono na występy historyczne. Odbył się turniej rycerski z inscenizacją bitwy, pokaz artyleryjski oraz spektakl teatru FormArt z Łodzi pt. Pieśń Ognia.

Jarmark Łaski "Przenikanie" Jarmark inny niż wszystkie to hasło dni Łasku w 2018 roku, wydarzenia które miało nawiązywać do wielowiekowej tradycji łaskich jarmarków - miejsc wymiany idei, towarów, usług i myśli.

Atrakcje 21. Jarmarku Łaskiego 2017: CLEO, Hyży i Schroeder wystąpili na scenie w Łasku


W poprzednich latach również było ciekawie i aktywnie. W 2017 roku nasza zapowiedź 21. odsłony rozrywkowo-promocyjnej imprezy dla mieszkańców Łasku w województwie łódzkim, spotkała się z dużym zainteresowaniem czytelników. 3 czerwca 2017 roku do wspólnego świętowania dni Łasku zaproszeni zostali m. in. znani artyści polskiej sceny muzycznej jak CLEO, Natalia Szroeder i Grzegorz Hyży oraz lokalni samorządowcy i działacze z regionu łódzkiego.

Od samego początku ciekawie zapowiadała się impreza plenerowa na ulicach Łasku w 2017, organizowana przez lokalny samorząd, która tak jak obecnie, miała charakter rozrywkowo - promocyjny dla miasta, regionu i mieszkańców. Jak każdego roku oprócz licznych stoisk z wystawcami na ulicy Narutowicza, każdy z przybyłych gości w pierwszy weekend czerwca mógł wziąć udział w otwartej części artystycznej do późnych godzin wieczornych. Podczas jednodniowych występów na scenie pojawiły się znane gwiazdy muzyki rozrywkowej jak CLEO, Grzegorz Hyży i Natalia Szroeder. Oprócz bogatego programu artystycznego na ulicach Łasku zorganizowano także równolegle jarmark handlowy, który był okazją do promocji lokalnych firm z regionu.

Przyznać trzeba, że największym zainteresowaniem cieszyła się piosenkarka CLEO, znana ze współpracy z producentem muzyki Donatanem oraz ich wspólnego występu na 59. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2014 roku. Mieszkańcy Łasku oraz goście, mieli okazję posłuchać i zobaczyć artystkę na żywo podczas imprezy plenerowej w Łasku. Oprócz niej na scenie pojawili się także: Natalia Szroeder oraz Grzegorz Hyży. Natalia i Grzegorz to również artyści, którzy niejednokrotnie brali udział z sukcesami w wielu programach rozrywkowych prezentowanych na kanałach stacji telewizyjnych Polsat czy TVN.

Wracając pamięcią do ubiegłego roku, program rozrywkowy przedstawiał się według poniższego harmonogramu. Impreza swój początek miała o godzinie 900 na deptaku wzdłuż ulicy Narutowicza, gdzie znajdowały się wszystkie stoiska wystawiennicze.

Mała scena (Łaski Dom Kultury)

1000 - Występy lokalnych zespołów
1100 - Koncert Orkiestry Dętej ŁDK
1200 - Uroczyste Otwarcie Jarmarku Łaskiego
1215 - Intronizacja Króla Kurkowego
1230 - Wręczenie odznaczeń i wyróżnień sportowcom
1300 - Pokaza karate Klubu Sztuk Walki PROYAMA
1330 - Kręci mnie bezpieczeństwo KP PSP Łask
1400 - Dance Show w wykonaniu ŁDK

Duża scena (teren rekreacyjny)

1730 - Koncert Cleo
2030 - Koncert Natalii Szroeder
2200 - Koncert Grzegorza Hyży
2315 - Pokaz sztucznych ogni

Jarmark Łaski to wydarzenie kulturalno - promocyjne miasta Łask


Jarmark Łaski jest najważniejszym i największym w regionie, lokalnym wydarzeniem kulturalnym. Po raz pierwszy Jarmark Łaski został zorganizowany w 1997 roku, który zapoczątkował spotkania społeczności Łasku i okolicznych miejscowości. Od tego czasu nieprzerwanie, co roku na wspólnym Jarmarku Łaskim mogą się promować lokalne firmy, przedsiębiorcy ze swoimi dokonaniami, ponadto jest to także doskonała okazja do promocji osiągnięć Łaskiego Domu Kultury oraz Biblioteki Publicznej. Jarmark Łaski to także bez wątpienia rodzinne święto wszystkich mieszkańców, którzy mogą korzystać z wszystkich udostępnionych atrakcji. Każdy Jarmark Łaski posiada także część artystyczną, której największą atrakcją są koncerty zaproszonych zespołów a także pokaz sztucznych ogni.

19. Jarmark Łaski był okazją do uroczystego otwarcia Muzeum Historii Łasku w nowo oddanej siedzibie na Placu 11 Listopada 7, które można odwiedzać codziennie od wtorku do piątku w godzinach 800 - 1700 natomiast w soboty w godzinach 900 - 1400. Muzeum Historii Łasku otwarte jest także w pierwszą niedzielę miesiąca w godzinach 1100 - 1500. Na ulicy Narutowicza wśród stoisk znalazło się prawie 100 wystawców ze swoją ofertą a na scenie wystąpił zespół Golec uOrkiestra, który wyśmienicie rozbawił zgromadzoną publiczność.

Podczas najbliższego Jarmarku Łaskiego 2018, każdy zainteresowany może wystawić swoje stoisku handlowo - promocyjne, na którym będzie prezentował swoją ofertę. Podmioty zainteresowane ustawieniem stoiska mogą zapoznać się ze szczegółowym regulaminem na stronie internetowej Urzędu Miasta Łask lub w samym Urzędzie miejskim.

Program i Atrakcje jubileuszowego 20. Jarmarku Łaskiego 2016


Oprócz licznych stoisk z wystawcami na ulicy Narutowicza, mogliśmy także wziąć udział w części artystycznej na scenie, na której wystąpiły takie zespoły jak Elektryczne Gitary, KaCeZet & Fundamenty oraz Ted Nemeth. Elektryczne Gitary to warszawski zespół rockowy, który został założony w 1989 roku przez Rafała Kwaśniewskiego, Piotra Łojka i Kubę Sienkiewicza. Zespół będziemy mogli zobaczyć na scenie od godziny 2100 do godziny 2230. Ted Nemeth to natomiast reprezentant łódzkiej sceny muzycznej z gatunku XX. Muzyka zespołu Ted Nemeth jest połączeniem różnych zainteresowań oraz inspiracji członków zespołu w jedną całość o charakterze gitarowym. W skład zespołu wchodzą Patryk Pietrzak ( gitarzysta, autor tekstów, głos ), Michał Gibki ( gitarzysta, głos ), Wojtall Wierzba ( gitarzysta basowy, korg, głos ) oraz Mateusz Dziworski grający na perkusji. KaCeZet & Fundamenty to wokalista Piotr Kozieradzki a także gitarzysta Jacek "Dżeksong" Onaszkiewicz, basista Alfred Laskowski i perkusista Beniamin Onaszkiewicz. Formacja prezentuje muzykę z gatunku reggae.

Już od godziny 900 można było zwiedzać stoiska wystawiennicze lokalnych firm na deptaku na ulicy Narutowicza. Na małej scenie przy Łaskim Domu Kultury o godzinie 1100 nastąpiło oficjalne otwarcie 20. Jarmarku Łaskiego.

Mała scena (Łaski Dom Kultury)
1100 - Oficjalne otwarcie 20. Jarmarku Łaskiego
1115 - Prezentacja Króla Kurkowego Łaskiego Bractwa Strzelców Kurkowych
1130 - Koncert Łaskiej Orkiestry Dętej
1200 - Blok artystyczny Łaskiego Domu Kultury
1300 - Pokaz karate Łaskiego Klubu Sztuk Walki PROYAMA
1330 - Występ łaskich zespołów muzycznych
1400 - Zielona Piosenka - występy przedszkolaków
1430 - Występy łaskich zespołów muzycznych

Duża scena (teren rekreacyjny)
1500 - Występ zespołu Vernissage
1700 - Koncert zespołu Ted Nemeth
1900 - Koncert zespołu KaCeZet & Fundamenty
2130 - Koncert zespołu Elektryczne Gitary
2300 - Pokaz sztucznych ogni

Atrakcje towarzyszące

4 czerwca 2016
900 - 1500 - Wystawa nowych samochodów Toyota
900 - 1600 - Wystawa samochodów Klub Volvo 480 Polska
900 - 2300 - Wesołe miasteczko
1000 - 1600 - Wielkie gotowanie z Mykogen
1300 - 1800 - Trial rowerowy w wykonaniu mistrzów Polski i Europy
1400 - 1800 - Widowisko plenerowe dla dzieci o tematyce ekologicznej Zielona Ekostrefa
1400 - Ogródek sportowy przygotowany przez CSiR Łask

5 czerwca 2016
Ogólnopolski Rajd Rowerowy Jastrzębie Łaskie - Wesołe miasteczko

Natomiast - 19. Jarmark Łaski 2015, obfitował w nie mniej interesujące atrakcje, które przyciągnęły tłumy mieszkańców z Łasku i okolic. 6 czerwca 2015 roku przy ulicy Narutowicza swoje koncerty zagrały zespoły muzyczne - Mesajah oraz Golec uOrkiestra. Zespół Golec uOrkiestra to wyjątkowe zjawisko na polskim rynku muzycznym. Powstał w 1999 roku, a jego liderami są Łukasz i Paweł Golcowie - "beskidzcy górale XXI wieku", jak pisał o nich Janusz Stokłosa - jeden z najwybitniejszych polskich pianistów i kompozytorów. Zespół zawojował muzyczną scenę niezwykle przebojową płytą zatytułowaną "Golec uOrkiestra 1" (1999 r.), która w oryginalny sposób połączyła elementy góralskiego folku z charakterystycznymi cechami muzyki pop, rock'n'rolla i jazzu. Jej siłą napędową okazały się wyraziste, pełne zdystansowanego humoru piosenki, min Lornetka, UFO, czy niezwykle elektryzująca Crazy is my live, do dziś rozgrzewające rzesze fanów na każdym z koncertów zespołu. Wierność własnym korzeniom oraz bezkompromisowość w tekstach i muzyce sprawiają, że Golec uOrkiestra jest wciąż jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych zespołów w Polsce.

Historia Łasku od średniowiecza po II wojnę światową...


Początki istnienia zamieszkałych osad na obszarze obecnego Łasku owiane są tajemnicą, ponieważ niewiele źródeł zachowało się do dnia dzisiejszego, które pozwoliło by odkryć dawne dzieje prehistoryczne. Uważa się jednak, że tereny te były zamieszkane już od końca epoki lodowcowej, a pierwsze odkryte przez naukowców ślady osadnictwa na ziemi łaskiej datowane są na epokę brązu. To co ściągało nowych mieszkańców do dzisiejszego Łasku to dogodne tereny zalewowe rzeki Grabi, ułatwiające przetrwanie w dawnych czasach. To dzięki temu tereny te były atrakcyjne dla osób szukających pożywienia. Ponadto obszar Łasku to obszar gdzie od wieków krzyżowały się liczne szlaki handlowe.

O faktycznych narodzinach Łasku jako osady możemy mówić od okresu około XI wieku. Dogodne tereny Grabi umożliwiły na rozwój rzemiosła i rolnictwa, i tym samym pozwoliły na dalszy rozwój osady mieszkalnej. W XIV wieku powstała już na tym terenie wieś Łask, której założycielami byli Wojciech oraz jego syn Jan herbu Korab. Uważa się, że przybyli oni na tereny z ziemi kaliskiej z miejscowości Krowica, choć niektórzy historycy nie są co do tego w 100% pewni. W 1366 roku pobudowali oni we wsi pierwszy kościół dla mieszkańców.

Założyciele Łasku byli bardzo dobrymi zarządcami, ponieważ już 2 września 1422 roku Łask otrzymał prawa miejskie z rąk króla Władysława Jagiełło, za sprawą Jana Łaskiego. Dzięki temu miasto miało prawo do do cotygodniowych targów w poniedziałki i corocznego jarmarku 4 października. Herbem miasta został Korab, który został prawdopodobnie zapożyczony z herbu ówczesnych właścicieli Łasku, a jego nadanie zostało potwierdzone w specjalnym akcie z 30 maja 1504 roku wydanym przez Aleksandra Jagiellończyka. W mieście wybudowano rynek a do Łasku ściągała licznie ludność napływowa z różnych rejonów Polski oraz Europy. Byli to głównie Polacy, Niemcy oraz Żydzi. Pozwoliło to rozwinąć miasto Łask pod względem rzemieślniczym na wielu płaszczyznach, a w 1486 roku wybudowano tu także młyn.

Na XVI wiek przypada okres największego rozkwitu Łasku na mapie Polski. Za jego rozwój odpowiadał prymas Jan Łaski. To właśnie w tamtych latach wzniesiono okazały, murowany kościół w stylu późnogotyckim, który budowany był od 1517 roku do 1523 roku. Umiejscowiony został on na miejscu pierwszego kościoła z 1366 roku. Konsekracja nowego kościoła odbyła się 6 lutego 1525 roku pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, oraz świętych: Michała Archanioła, Jana Chrzciciela, Anny i św. Doroty. Jeszcze tego samego roku uzyskał on status kolegiaty. Łask był miastem bardzo tolerancyjnym i dlatego wśród jego mieszkańców znajdowali się wyznawcy różnych religii - katolicyzmu, prawosławia i judaizmu.

Śmierć ostatniego członka rodu Łaskich, Jana Olbrachta oraz wojny prowadzone w XVII i XVIII wieku doprowadziły do upadku miasta. Łask trawiły kilkukrotnie wielkie pożary, które w 1749 roku zniszczyły kolegiatę. Została ona później odbudowana już w stylu barokowym. Na domiar złego w latach 1660–1661 ludność miasta zdziesiątkowała zaraza, która zabiła jedną czwartą ówczesnej populacji Łasku. Wszystko to wpłynęło na załamanie się łaskiego rzemiosła, które było podstawą funkcjonowania miasta. Po śmierci ostatniego z rodu Łaskich, w 1660 roku nowym właścicielem Łasku został Samuel Nadolski, którego żona przekazała ziemie z kolei Hieronimowi Wierzbowskiemu. Kolejne lata w historii miasta to liczne zmiany właścicieli. Łask przechodził także w zależności od okresu, a to pod zabór pruski bądź rosyjski.

Ostateczny upadek miasta nastąpił na początku XIX wieku, kiedy to w 1821 roku miasto strawił kolejny wielki pożar, niszcząc blisko 88% domów i warsztatów. W 1847 roku w Łasku wybuchł kolejny pożar, po którym miasto nawiedziła epidemia cholery. Kilka lat później również doszło do kolejnego dużego pożaru oraz kolejnej epidemii cholery. Jedynie emigracja Żydów z Rosji i ich osadnictwo w Łasku pozwoliło odbudować liczbę mieszkańców.

Na szczęście w wyniku I wojny światowej oraz II wojny światowej miasto nie zostało zbytnio zniszczone. Jedynym problemem dla mieszkańców było to, że zostało ono ograbione przez okupanta niemieckiego, a jego mieszkańcy cierpieli głód i nie dostatek. W czasie II wojny światowej, w Łasku utworzono getto dla Żydów, których następnie wywieziono z miasta do innych tego typu miejsc. W sumie w czasie II wojny światowej życie straciło około 90% Żydów zamieszkujących Łask.

Po wojnie, od 1945 roku rozpoczęto odbudowywanie miasta. Powstały szkoły i placówki kulturalne. Utworzono kilka zakładów. Mimo tych działań podejmowanych przez władze, nigdy nie udało się odbudować Łasku do najlepszych lat. Dzisiaj dużą część gospodarki stanowią prywatne przedsiębiorstwa.
Blog prowadzony o transporcie i promowania przyczep samochodywch w Sieradzu, Zduńskiej Woli, Łasku, Pabianicach i Łodzi online. Na stronie zapoznasz się z informacjami o sklepie motoryzacyjnym z przyczepkami oraz praktycznymi wiadomościami o transporcie towarów.
REKLAMA
1. Nowe przyczepy samochodowe
2. Porównaj ceny przyczep
3. Akcesoria do przyczep!
Katalog →
TAGI
#CyberBezpieczenstwo jarmark łask łódzkie impreza czerwiec promocja miasto łódzkie biznes firmy muzyka historia jarmark łaski 2019 jarmark łaski 2018 jarmark bożonarodzeniowy łask 2018 jarmark łaski 2019 program jarmark łaski 2019 kto wystąpi jarmark łaski 2018 truskawka buczek 2019 jarmark spalski 2019 truskawka 2019 święto truskawki 2019 święto truskawki buczek 2019
OPINIE
Napisz Opinię: Jarmark Łaski 2019 Program Dni Łasku i Kto Wystąpi na Scenie?
Opinię dodajesz jako anonimowy użytkownik! Możesz Założyć Konto oraz Zalogować się
Administratorem powierzonych danych osobowych jest Marter Marcin Jankowski z siedzibą w Łask, ul. Kasztanowa 6. Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu wykonania wybranej poprzez akceptację regulaminu Usługi. W serwisie informacyjnym PrzyczepyMarter.pl wszystkie dane podajesz dobrowolnie. Ich nie podanie będzie wiązało się jednak z odmową wykonania Usługi. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce Prywatności.
REKLAMA
Części do Przyczep
Oferta →
POPULARNE
›  Święto Truskawki Buczek 2019: kto wystąpi, program, atrakcje!
›  Stacja Benzynowa: Gdzie Kupić ViaToll dla Przyczep Samochodowych
›  Jak zarejestrować przyczepę samochodową i tanio ubezpieczyć?
›  Przyczepa lekka na resorach z amortyzatorem czy osi skrętnej?
›  Motocyklowy Zlot Gwiaździsty Częstochowa 2019 Jasna Góra
›  Tunel średnicowy Łódź: Budowa i przebieg pod centrum miasta
›  Jarmark Łaski 2019 Program Dni Łasku i Kto Wystąpi na Scenie?
›  Czy można ciągnąć przyczepę dwuosiową na kat. B prawa jazdy?
›  Jak kupić tanio przyczepę kempingową? Podróżowanie przyczepą
›  V Krajowe Święto Truskawki Buczek 2019: Program Buczkowskiej Truskawki
›  Tema: Przyczepy Samochodowe ze Świdnika i Wasze Opinie o Modelach
›  Przyczepy do samochodów osobowych: gdzie kupić i jak konserwować?
›  Przyczepy Niewiadów: Kultowa przyczepa kempingowa z Polski
›  Pasy transportowe rodzaje, gdzie kupić? Sprawdź teraz ofertę
›  Czym odtworzyć plik filmowy DAV? Jak przerobić plik na AVI?
›  Przyczepy podłodziowe Neptun do transportu łodzi i skuterów wodnych
›  Wypożyczalnia Sklep Przyczep Samochodowych do 750 KG w Łasku
›  Samochód terenowy Willys MB: Budowa i historia kultowego modelu
›  Łask: Zbiórka Odpadów Wielkogabarytowych Kwiecień 2019
›  Hamulec najazdowy AL-KO w nowych przyczepach samochodowych Neptun
›  Serwis Klimatyzacja Samochodowa Łask TopAuto: Dojazd do klienta
›  Jaka przyczepa na budowę? Prace budowlane dla początkujących
›   Holowanie przyczepki samochodowej 2019: Prawo jazdy B, B96, B+E
›  Przyczepa platforma niskopodwoziowa pod ule quady mini samochody
›  Historia światowej i polskiej motoryzacji opisana w kilku słowach
›  Jak Wybrać Ubezpieczenie OC lub AutoCasco w Porównywarce Polis Online?
›  Wakacje: Jazda z przyczepą kempingową technika i bezpieczeństwo!
›  Przyczepa motocyklowa Neptun Moto2 i Moto3 do transportu motorów
›  Na co zwrócić uwagę, kupując autocasco?
›  Włochy przyczepą kempingową: Podróżowanie, Koszty, Atrakcje
›  Przyczepki samochodowe skrzyniowe lekkie Neptun N7-263 rt
›  Pasy transportowe z napinaczem do mocowania dużych ładunków
›  Na wakacje wybiera się ponad 40% Polaków
›  Wioślarstwo cieszy się coraz większą popularnością
›  Przyczepą kempingową na Nordkapp: Atrakcje Szwecja i Norwegia
›  Gwiazdy sportu zachęcają młodzież do aktywności fizycznej
›  Pozycjonowanie stron portal motoryzacyjny PrzyczepyMarter w Google
›  Wkrótce na drogi wyjadą pierwsze polskie elektryczne samochody dostawcze
›  Obrazowanie rezonansem magnetycznym może zastąpić badanie histopatologiczne
›  Autonomiczne taksówki powietrzne zrewolucjonizują transport
›  Polska oddala się od najbogatszych krajów UE
›  Prestiżowe Grand Prix Monako Formuły 1: termin relacja tv program wyniki
›  Ekonomiczna jazda z przyczepą kempingową na wakacjach po Europie!
›  Toruń szykuje się do walki o nowe fundusze europejskie
›  Ubezpieczenia OC/AutoCasco/NNW przez internet! Kto może skorzystać?
›  Przyczepa Kempingowa: Wypożyczalnie świętokrzyskie. Oferty na wakacje!
›  Małym i średnim firmom trudno pozyskać pieniądze na rozwój
›  Państwowe instytucje i systemy na celowniku cybeprzestępców
›  Ceny na stacjach paliw wreszcie zaczęły spadać
›  Cyberprzestępcy sięgają po sztuczną inteligencję do łamania zabezpieczeń
PRZYCZEPY
Popularne przyczepy samochodowe Neptun 26/Czerwiec/2019 (13:25) w serwisie PrzyczepyMarter.pl
Neptun Przyczepa Motocyklowa N7-221 pm3 PrzyczepyMarter
NEPTUN PRZYCZEPY MOTOCYKLOWE//SKLEP

Neptun Przyczepa Motocyklowa N7-221 pm3 [GN202]

  Cena brutto (z VAT) 2180.00 PLN
  1 produkt dostępny
Neptun Przyczepa Samochodowa N7-263 2 rt PrzyczepyMarter
NEPTUN PRZYCZEPY RUSTIK//SKLEP

Neptun Przyczepa Samochodowa N7-263 2 rt [GN149]

  Cena brutto (z VAT) 3550.00 PLN
  3 produkty dostępne
Neptun Przyczepa Samochodowa N7-263 2 kps PrzyczepyMarter
NEPTUN PRZYCZEPY NORDICA//SKLEP

Neptun Przyczepa Samochodowa N7-263 2 kps [GN125]

  Cena brutto (z VAT) 4400.00 PLN
  1 produkt dostępny
Neptun Przyczepa Samochodowa N7-236 rt PrzyczepyMarter
NEPTUN PRZYCZEPY RUSTIK//SKLEP

Neptun Przyczepa Samochodowa N7-236 rt [GN099]

  Cena brutto (z VAT) 2580.00 PLN
  3 produkty dostępne
Neptun Przyczepa Samochodowa N7-236 rtr resor PrzyczepyMarter
NEPTUN PRZYCZEPY RUSTIK//SKLEP

Neptun Przyczepa Samochodowa N7-236 rtr resor [GN190]

  Cena brutto (z VAT) 2950.00 PLN
  2 produkty dostępne
Neptun Przyczepa Samochodowa N13-263 2 kps PrzyczepyMarter
NEPTUN PRZYCZEPY NORDICA//SKLEP

Neptun Przyczepa Samochodowa N13-263 2 kps [GN156]

  Cena brutto (z VAT) 6280.00 PLN
  1 produkt dostępny
Neptun Przyczepa Samochodowa N7-263 rtr resor PrzyczepyMarter
NEPTUN PRZYCZEPY RUSTIK//SKLEP

Neptun Przyczepa Samochodowa N7-263 rtr resor [GN192]

  Cena brutto (z VAT) 3130.00 PLN
  2 produkty dostępne
Neptun Przyczepa Samochodowa N7-210 rt PrzyczepyMarter
NEPTUN PRZYCZEPY RUSTIK//SKLEP

Neptun Przyczepa Samochodowa N7-210 rt [GN213]

  Cena brutto (z VAT) 2480.00 PLN
  2 produkty dostępne
Neptun Przyczepa Samochodowa N7-210 rt resor PrzyczepyMarter
NEPTUN PRZYCZEPY RUSTIK//SKLEP

Neptun Przyczepa Samochodowa N7-210 rt resor [GN215]

  Cena brutto (z VAT) 2780.00 PLN
  2 produkty dostępne
Neptun Przyczepa Motocyklowa N6-220 pm2 PrzyczepyMarter
NEPTUN PRZYCZEPY MOTOCYKLOWE//SKLEP

Neptun Przyczepa Motocyklowa N6-220 pm2 [GN064]

  Cena brutto (z VAT) 2030.00 PLN
  2 produkty dostępne
REKLAMA
Części do Przyczep
Oferta →
Formy dostawy Formy płatności Zwroty/Reklamacje Mój koszyk Moje zamówienia Pomoc
Przyczepy Nowe Opony Wydarzenia Biznes Black Friday Prawo jazdy Blog
Polityka prywatności Regulamin serwisu Mapa serwisu Kontakt
YouTube Facebook Twitter
© 2019 PrzyczepyMarter.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Sklep PrzyczepyMarter.pl
95-082 Przygoń, Łąkowa 3, gmina Dobroń, Łódzkie
Telefon: +48 696 426 746 • E-mail: blog@przyczepymarter.pl
Katalog Przyczep →
PrzyczepyMart
er
Konto @  Koszyk ❖ Menu ☈