LOKALNE//PRZYCZEPYMARTER

Jarmark Łaski 2020 Program Dni Łasku i Kto Wystąpi na Scenie?

Marcin Jankowski  •  17/Kwiecień/2019 (23:07), aktualizacja 25/Luty/2020 (12:56)
Od kilku poprzednich lat przyjęło się już na dobre, że Jarmark Łaski organizowany jest w formie dwudniowych koncertów i występów na scenach w Łasku. Kolejna już edycja lokalnych Dni Łasku odbędzie się w dniach 6 - 7 czerwiec 2020 roku. Więcej szczegółowych informacji o 24. Jarmarku Łaskim 2020 zostanie opublikowanych w najbliższym czasie. Szczegółowy program oraz plakat wydarzenia dla mieszkańców Łasku pojawi się w momencie, kiedy zostanie on oficjalnie zatwierdzony i upubliczniony przez organizatora lokalnego Jarmarku czyli Łaski Dom Kultury. Póki co, w dalszej części artykułu każdy zainteresowany może zapoznać się z archiwalnymi informacjami o poprzednich edycjach Jarmarku Łaskiego, z historią Łasku oraz rodowodem średniowiecznych jarmarków handlowych w naszym regionie.
PrzyczepyMarter.pl Jarmark Łaski 2020 Program Dni Łasku i Kto Wystąpi na Scenie?

24. Jarmark Łaski 2020: Program i plakat dni Łasku - dwa dni zabawy i koncertów


Jarmark Łaski 2020 to oprócz Buczkowskiej Truskawki oraz Pikniku na lotnisku wojskowym jedno z ciekawszych rozrywkowych wydarzeń lokalnych w okolicach Łasku. Od momentu, kiedy Dni Łasku organizowane są przez Łaski Dom Kultury (ŁDK) są to dwa dni koncertów w różnych nurtach muzycznych.

Mamy pierwsze szczegóły Jarmarku Łaskiego 2020, który zostanie zorganizowany w ramach promocji dni miasta Łasku, położonego w centralnej części województwa łódzkiego. Wydarzenie organizowane jest przez zespół osób z Łaskiego Domu Kultury (ŁDK) przy współudziale gminy Łask. Poniżej zaprezentowane zostały pierwsze informacje przedstawione w publicznym vlogu przez dyrektora ŁDK - Adama Łoniewskiego i jego zespół. Jednocześnie warto śledzić także nasz portal informacyjny, gdzie na bieżąco aktualizujemy publikacje o ważnych lokalnych wydarzeniach w naszym regionie!

Może nie będzie to chronologicznie przedstawione, ale na sam koniec vloga Łaskiego Domu Kultury pojawiła się bardzo ciekawa wiadomość, że organizatorzy dążą do tego, aby Jarmark Łaski w ciągu kilku najbliższych lat, oczywiście bez żadnych precyzyjnych dat, stał się wydarzeniem kilkudniowym z rzeszą stałych bywalców. Ogólnie mówiąc chodzi o to, aby stał się swego rodzaju letnim festiwalem muzycznym z rozpoznawalną marką w całym województwie, a może nawet w całym kraju. Trudnym, aczkolwiek nie niemożliwym jest, aby Jarmark Łaski w przyszłości zawitał także do samej Kolumny. Być może kiedyś uda się postawić kolejną scenę bezpośrednio w samej Kolumnie w czasie trwania dni Łasku, która byłaby integralną częścią Jarmarku Łaskiego snuł o przyszłości Adam Łoniewski.

Czy w ramach Jarmarku Łaskiego 2020 zostanie zorganizowany dzień dziecka?

Jak przedstawił to w publicznym vlogu Adam Łoniewski, dyrektor Łaskiego Domu Kultury, w tym roku również zostanie przygotowany event dla najmłodszych. Cykl zabaw dla dzieci przewidziany jest na sobotę i potrwa do godziny 1600 na rynku w centrum Łasku. Co do samych atrakcji, które pojawią na Słońcobraniu - bo taką nazwę przyjęto dla tej formuły - na razie jest ciężko przedstawić. Jednak zespół osób pracujących nad Jarmarkiem Łaskim 2020 nadal intensywnie kreuje koncepcje atrakcji, jak to powiedziano "nietuzinkowych zabaw dla dzieci"...

Czy na Jarmarku Łaski 2020 pojawią się po raz kolejny food trucki?

Bardzo obrazowo przedstawił tą sprawę Adam Łoniewski, który zwrócił uwagę, że zorganizowanie dużego zlotu food trucków wymaga dużego nakładu sił i nie jest to sprawą prostą, ale bardziej z przyczyn niezależnych od organizatora. Jak sam przyznał dyrektor Łaskiego Domu Kultury, dotychczasowe zloty food trucków były sukcesem połowicznym. Jednoznacznie jednak zapowiedział, że organizatorzy Jarmarku Łaskiego pracują nad tym, aby tych food trucków na zlocie w 2020 było o wiele więcej niż rok wcześniej i były one bardziej urozmaicone! Ważne będzie, aby pojawiły się na Jarmarku Łaskim 2020 różnorodne food trucki, tak aby zaprezentować przysmaki z różnych stron świata...

Jaki artystów/muzyków można spodziewać się na Jarmarku Łaskim 2020 czyli w Dni Łasku?

W dość humorystyczny sposób została przedstawiona plejada gwiazd tegorocznych dni Łasku czyli wciąż rozwijającego się Jarmarku Łaskiego 2020 - mieszkańcy Łasku mogą spodziewać się topowych gwiazd polskiej sceny muzycznej... A tak na poważnie, póki co organizatorzy nie chcą zdradzać szczegółów całego harmonogramu koncertów, zostawiając sobie prezentację przysłowiowej wisienki na torcie, na kilka chwil przed głównymi wydarzeniami w mieście! Tak jak w poprzednim roku, tak na najbliższe Dni Łasku 2020 w pierwszy dzień, czyli w sobotę 6 czerwca 2020 roku na evencie Wniebogłosy pojawią się nie tylko znane zespoły muzyczne, ale również te, które mają w swojej twórczości pewien aspekt edukacyjno - społeczny. Bardzo ładnie ujął to we vlogu Adam Łoniewski mówiąc - że pojawią się zespoły muzyczne, które mają coś ciekawego do przekazania na temat życia i otaczającej nas rzeczywistości. Natomiast drugi dzień Jarmarku Łaskiego 2020 (7 czerwca) to festiwal z muzyką w nurcie hip hop. Jak podkreślił dyrektor Łaskiego Domu Kultury, jest to jedyny tak duży festiwal hip-hop w okolicy!

Oprócz głównej sceny, która zostanie ustawiona przy kościele św. Ducha w Łasku (w okolicach starej zajezdni PKS), na scenie w rynku w Łasku zostanie ustawiona druga scena. Tak jak to wspomniano na początku, pierwszy dzień będzie należał do najmłodszych mieszkańców Łasku, natomiast w drugim dniu Jarmarku Łaskiego 2020 w niedzielę, na rynku w centrum Łasku zostanie zorganizowany piknik średniowieczny. Pojawi się wtedy także znakomity zespół grający muzykę średniowieczną / rekonstrukcyjną / folk.

Jaka idea przyświeca organizatorom Jarmarku Łaskiego 2020?

Jarmark Łaski 2020 ma łączyć to co dawne, z tym co współczesne! Z jednej strony ma nazwiązywać do tradycji Łasku, a z drugiej strony wydarzenia mają się nierozerwalnie łączyć i wybiegać w przyszłość. Jarmark Łaski 2020 ma pokazać, że miasto Łask to miasto mądre, miasto dla młodych, ale jest także miastem mocno zanużonym w tradycji z bogatą historią. Adam Łoniewski w zapowiedzi video podkreślił, że przecież pierwszy jarmark handlowy w Łasku został zorganizowany już w 1423 roku czyli rok później, po nadaniu praw miejskich.

Szczegółowy program 24. Jarmarku Łaskiego 2020 oraz plakat zostaną udostępnione w najbliższym czasie...

Dni Łasku 2019: Program i atrakcje Jarmarku Łaskiego dla mieszkańców!


Poniżej znajduje się program Jarmarku Łaskiego z 2019 roku oraz informacje o tym, kto wystąpił na scenie głównej oraz na placu 11 Listopada w Łasku w ubiegłym roku. Ubiegłoroczny Jarmark Łaski 2019 promowany był hasłem "Jarmark inny niż wszystkie", nawiązując tym samym do średniowiecznych jarmarków handlowych, z których słynął Łask w regionie. Dzisiaj Jarmark w Łasku przybrał formę corocznego wydarzenia kulturalno - rozrywkowego dla mieszkańców i gości promującego miasto. Podczas dwóch dni, w pierwszy weekend czerwca 2019 roku, w mieście odbywały się różne wydarzenia, przygotowane przez lokalne grupy artystyczne i zaproszonych artystów, w tym również grupy rekonstrukcyjne.

Na Jarmarku Łaskim nie mogło oczywiście zabraknąć nawiązań do średniowiecza, dlatego w sobotę i niedzielę pojawili się rycerze, rzemieślnicy, w trakcie wydarzenia organizowane były pokazowe walki i prezentacje uzbrojenia. Odwiedzający Jarmark Łaski mieli możliwość spróbowania średniowiecznej kuchni oraz zobaczenia na własne oczy jak wyglądał średniowieczny obóz rycerski.

Dzień Dziecka w Łasku - Słońcobranie - 23. Jarmark Łaski 2019 (1 czerwca 2019)

Na wszystkie dzieci w Łasku czekało Słońcobranie i liczne zabawy w ramach 23. Jarmarku Łaskiego 2019 roku. 1 czerwca w sobotę na Placu 11 Listopada przygotowano bogaty program artystyczny dla najmłodszych mieszkańców Łasku z okazji przypadającego Dnia Dziecka.

1030 Koncert Łaskiej Orkiestry Dętej i Mażoretek (ŁDK)
1100 Oficjalne otwarcie 23. Jarmarku Łaskiego 2019
1115 Wręczenie wyróżnień najlepszym sportowcom gminy Łask
1200 Występ iluzjonisty Pawła Szretera
1300 Spektakl dla dzieci, animacje, zabawy
1345 Pokaz Łaskiego Bractwa Thratlonu Sztuk Walki
1415 Koncert bębniarski - zespół Foliba
1515 Pokaz zespołów Łaskiego Domu Kultury (ŁDK)

Ponadto 1 czerwca 2019 roku (sobota) przewidziano inne atrakcje takie jak: Eksplozja Kolorów, Dźwięki Ziemi i Przestrzeni, Doskonali Animatorzy, Stoiska Wystawiennicze, Wesołe Miasteczko, II Jarmark Średniowieczny (Tak Daleko, Tak Blisko) Wioska Rycerska, Rowerowe Show - Pokaz Akrobacji, Zlot Foodtrucków, Freedom of Movement - Warsztaty Akrobatyczne, Atrakcje Biblioteki Publicznej w Łasku, Rękodzieło Szuflandia, Policja, OSP, Nadleśnictwo Kolumna, 32. BLT, ŁDK. Jak zapewniają organizatorzy czyli Łaski Dom Kultury i gmina Łask: Dobra Zabawa Gwarantowana!

Scena Plac 11 Listopada (01 czerwca, sobota) Jarmark Łaski 2019:

godzina 1415 - zespół Foliba
godzina 1500 - kapela Timingeriu
godzina 1530 - zespoły Łaskiego Domu Kultury
godzina 1700 - zespół Zwierzę

Scena główna (01 czerwca, sobota) Jarmark Łaski 2019:

godzina 1530 – koncert MITRA
godzina 1800 – Msza Rycerska
godzina 1900 – koncert Limboski
godzina 2030 – koncert Bitamina
godzina 2200 – koncert Lao Che
godzina 2330 – Fire Show

Scena główna (2 czerwca, Niedziela) Jarmark Łaski 2019:

1500 – supporty
1600 - koncert Mały x DJKRISS & Łaska Orkiestra Dęta
1630 – koncert 52 Dębiec
1745 – koncert Grubson
1930 – koncert Sarius
2100 – koncert Luxtorpeda

Program artystyczny 23. Jarmark Łaski 2019 (1 - 2 czerwca 2019)

W poprzednim roku, Jarmark Łaski odbył się w dniach 1 - 2 czerwca 2019 roku. Podobnie jak w latach poprzednih, kiedy zmieniła się jego formuła i za organizację odpowiada bezpośrednio Łaski Dom Kultury a nie Urząd Miasta, dwa dni zostały podzielone na kilka bloków tematycznych.

Dzień Dziecka "Słońcobranie" - odbył się 1 czerwca w sobotę na rynku miejskim, gdzie zorganizowane zostały liczne zabawy dla najmłodszych i występy grup artystycznych z Łaskiego Domu Kultury.

Ponadto w sobotę (1 czerwca 2019) na głównej scenie muzycznej przy ulicy Zielonej w Łasku, odbył się Festiwal Muzyki Ważnej "Wniebogłosy". Wśród gwiazd na scenie pojawili się Mitra, Bitamina, Limboski i Lao Che. Każdy mógł wsłuchać się w najciekawsze polskie zespoły sceny rockowej, które swoją twórczością artystyczną wyznaczały trendy i porywały wiele pokoleń.

Natomiast niedziela (2 czerwca 2019) zarezerwowana została na Hip-Hop Łask Festiwal "Pokolenia", który również połączył różne pokolenia - młodych twórców kontra legendy sceny hip - hop, które miały wpływ na budowanie tego nurtu muzycznego w Polsce. Wśród zaproszonych artystów znaleźli się 52 Dębiec, Sarius czy Grubson.

Punktem kulminacyjnym 23. Jarmarku Łaskiego 2019 był niedzielny koncert o godzinie 2100 zespołu Luxtorpeda.

W trakcie wydarzenia odbyły się także - Wielkie Śniadanie Łaskowian, Fire Show, Maraton Jastrzębi Łaskich.

Nowa lokalizacja Jarmarku Łaskiego 2019:

W przeciwieństwie do lat ubiegłych, ostatni 23. Jarmark Łaski 2019 odbył się w nowej lokalizacji, na dotychczas nieużywanych przestrzeniach centrum Łasku. Jak poinformował Łaski Dom Kultury, który od 2018 roku jest organizatorem Dni Łasku, stoiska wystawiennicze zostaną ustawione wzdłuż ulicy Żeromskiego, od Placu 11 Listopada, aż do skrzyżowania z ulicą Zieloną. W tej edycji Jarmarku Łaskiego 2019 główna scena zostanie ustawiona na terenie rekreacyjnym przy ulicy Zielonej obok zabytkowego Kościoła św. Ducha. Przeniesienie wydarzenia z placu rekreacyjnego przy ulicy Narutowicza (Łaski Dom Kultury) na ulicę Zieloną w Łasku podyktowane było ubiegłorocznymi skargami na niszczenie boiska sportowego, na którym swoje mecze rozgrywa lokalny klub piłkarski Korab Łask.

Pierwsze osady leśne za czasów Piastów i narodziny handlu czyli średniowieczne jarmarki handlowe


Gdy chodzicie po ulicach Waszego miasta czy wsi, zwykle myślicie o tym jak wyglądały dawniej miłe Waszemu sercu okolice. A przecież nie zawsze tak było, jak jest dzisiaj. Był na pewno czasu, kiedy nie było Waszego domu, ani szkoły, ani tej ulicy, która do niej prowadzi, ani tego miasta czy wioski, w której mieszkasz. Wszystko to powstało i zostąło stworzone pracą rąk ludzkich, nieraz w ciągu długich lat i wieków. W ciągu tych wieków, rozmnożyli się ludzie, jak piasek w morzu, a wraz z nimi powstawały setki i tysiące miast, miasteczek, wsi i osad.

Dzisiaj największym miastem w Polsce jest Warszawa nad Wisłą, w której mieszka przeszło 1 700 000 ludzi. Wznoszą się tam tysiące kamienic, wśród których biegną setki ulic w różne strony, przepełnione tysiącami śpieszących się ludzi, pędzących tramwajów i samochodów. Dzisiaj Warszawa jest stolicą kraju. Ale nie zawsze tak było. Pierwszą stolicą Polski za Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego był Poznań nad Wartą. Następnie, do 1600 roku stolicą Polski był Kraków, gdzie przez szereg wieków mieszkali nasi królowie na zamku wawelskim. Dopiero około 1600 roku Zygmunt III Waza przeniósł stolicę do Warszawy.

W tak bardzo od nas odległych czasach Mieszka i Chrobrego, Polska pokryta była gęstą szatą leśną, moczarami i trzęsawiskami. Mało było jeszcze dróg lądowych, które jeśli już to przebiegały przez owe puszcze, więc najlepszymi drogami były wtedy rzeki, nad którymi najchętniej osiedlała się ludność. Łatwiej było pływać po rzekach w łodziach, niż jeździć wozami po złych drogach lądowych. Zwłaszcza w tych miejscach nad rzekami, gdzie najłatwiej można było przeprawić się z jednego brzegu na drugi, powstawały liczne ludzkie osiedla. Taka wygodna przeprawa przez Wisłę była, gdzie dziś leży Warszawa. To tam właśnie osiadł osadnik imieniem Warsz, który trudnił się przeprowadzaniem podróżnych z jednego brzegu Wisły na drugi. Z biegiem lat rodzina Warsza rozrosła się, pobudowali oni własne chaty i powstała wieś. Zaczęto ją nazywać Warszową od pierwszej chaty Warsza. Podobnie było z nazwami innych miejscowości, które nazywano od przydomka właściciela pierwszej chaty, które również dały początek nazwiskom.

Inne wsie powstawały wśród lasów, gdzie chłopi prowadzili wyrąb lasów. Obok takich wsi i osad tylko gdzieniegdzie wznosiły się za pierwszych Piastów drewniane zamki. Takie obronne grody otoczone drewnianą palisadą były wówczas na Wawelu w Krakowie, w Poznaniu na wyspie otoczonej Wartą, w Gnieźnie, Kaliszu, Włocławku, Płocku, Wrocławiu i Głogowie. Obok drewnianego zamku wznosiły się w tych grodach kościoły i klasztory. Z czasem powstał również gród w Warszawie, gdy obok dawnej osady Warsza wzniesiono drewniany zamek otoczony rowem, wałem i płotem.

Ponieważ w grodzie często mieszkało rycerstwo, a równie często przebywał w nich podróżujący książę ze swym dworem, więc trzeba było to rycerstwo wyżywić, dać mu buty, odzież, tarcze i inne przedmioty. Radził sobie książę w ten sposób, że dookoła grodów osadzał wsie, w których ludność pełniła pewne ścieśle określone posługi. Były więc w okolicach grodów wsie, w których ludność trudniła się gotowaniem strawy dla grodu, w innych wypiekała chleb, w innych robiła buty, tarcze, wozy, sanie i inne przedmioty, potrzebne dla rycerstwa w grodzie.

Gdy jednak w Polsce za Piastów zaczęło powstawać coraz więcej wsi, zaczęła ludność wiejska przybywać w pewne dni w tygodniu stale do grodów i w takie dni wystawiała na sprzedaż swe towary. W ten sposób powstały i rozwinęły się pierwsze targi, który to zwyczaj przetrwał aż do dnia dzisiejszego. Z chwilą gdy ludność zaczęła stale przybywać na targ, wzmogło się znacznie życie i ruch w grodach. Skorzystali z tego najpierw różni wędrowni rzemieślnicy, którzy zaczęli osiedlać się na stale po grodach licząc na to, że ludność wiejska będzie od nich kupować ich wyroby.

Były jednak przedmioty, których nie można było kupić u tych rzemieślników w grodach: jak miecze, hełmy, ozdobne pasy, pierścienie z drogimi kamieniami, dywany, sukna. Te przedmioty kupowali rycerze u przyjezdnych kupców, którzy przybywali do Polski nieraz z bardzo dalekich krajów. Z biegiem czasu, Ci kupcy przybywający do Polski, przekonali się, że panują tutaj podobne stosunki jak w krajach zachodnich. Zauważyli, że w dni świąt swych patronów, do kościołów tłumnie ściąga duża liczba ludności z dalekich stron. Dla kupców była to doskonała sposobność do zarobków. Dlatego w takie dni, kupcy zaczęli tłumnie zjeżdżać się do grodu, aby przed kościołem ustawić swe kramy z najróżniejszymi towarami. W ten sposób, z czasem powstały targi roczne zwane jarmarkami.

Historia Łasku od średniowiecza po II wojnę światową...


Początki istnienia zamieszkałych osad na obszarze obecnego Łasku owiane są tajemnicą, ponieważ niewiele źródeł zachowało się do dnia dzisiejszego, które pozwoliło by odkryć dawne dzieje prehistoryczne. Uważa się jednak, że tereny te były zamieszkane już od końca epoki lodowcowej, a pierwsze odkryte przez naukowców ślady osadnictwa na ziemi łaskiej datowane są na epokę brązu. To co ściągało nowych mieszkańców do dzisiejszego Łasku to dogodne tereny zalewowe rzeki Grabi, ułatwiające przetrwanie w dawnych czasach. To dzięki temu tereny te były atrakcyjne dla osób szukających pożywienia. Ponadto obszar Łasku to obszar gdzie od wieków krzyżowały się liczne szlaki handlowe.

O faktycznych narodzinach Łasku jako osady możemy mówić od okresu około XI wieku. Dogodne tereny Grabi umożliwiły na rozwój rzemiosła i rolnictwa, i tym samym pozwoliły na dalszy rozwój osady mieszkalnej. W XIV wieku powstała już na tym terenie wieś Łask, której założycielami byli Wojciech oraz jego syn Jan herbu Korab. Uważa się, że przybyli oni na tereny z ziemi kaliskiej z miejscowości Krowica, choć niektórzy historycy nie są co do tego w 100% pewni. W 1366 roku pobudowali oni we wsi pierwszy kościół dla mieszkańców.

Założyciele Łasku byli bardzo dobrymi zarządcami, ponieważ już 2 września 1422 roku Łask otrzymał prawa miejskie z rąk króla Władysława Jagiełło, za sprawą Jana Łaskiego. Dzięki temu miasto miało prawo do do cotygodniowych targów w poniedziałki i corocznego jarmarku 4 października. Herbem miasta został Korab, który został prawdopodobnie zapożyczony z herbu ówczesnych właścicieli Łasku, a jego nadanie zostało potwierdzone w specjalnym akcie z 30 maja 1504 roku wydanym przez Aleksandra Jagiellończyka. W mieście wybudowano rynek a do Łasku ściągała licznie ludność napływowa z różnych rejonów Polski oraz Europy. Byli to głównie Polacy, Niemcy oraz Żydzi. Pozwoliło to rozwinąć miasto Łask pod względem rzemieślniczym na wielu płaszczyznach, a w 1486 roku wybudowano tu także młyn.

Na XVI wiek przypada okres największego rozkwitu Łasku na mapie Polski. Za jego rozwój odpowiadał prymas Jan Łaski. To właśnie w tamtych latach wzniesiono okazały, murowany kościół w stylu późnogotyckim, który budowany był od 1517 roku do 1523 roku. Umiejscowiony został on na miejscu pierwszego kościoła z 1366 roku. Konsekracja nowego kościoła odbyła się 6 lutego 1525 roku pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, oraz świętych: Michała Archanioła, Jana Chrzciciela, Anny i św. Doroty. Jeszcze tego samego roku uzyskał on status kolegiaty. Łask był miastem bardzo tolerancyjnym i dlatego wśród jego mieszkańców znajdowali się wyznawcy różnych religii - katolicyzmu, prawosławia i judaizmu.

Śmierć ostatniego członka rodu Łaskich, Jana Olbrachta oraz wojny prowadzone w XVII i XVIII wieku doprowadziły do upadku miasta. Łask trawiły kilkukrotnie wielkie pożary, które w 1749 roku zniszczyły kolegiatę. Została ona później odbudowana już w stylu barokowym. Na domiar złego w latach 1660–1661 ludność miasta zdziesiątkowała zaraza, która zabiła jedną czwartą ówczesnej populacji Łasku. Wszystko to wpłynęło na załamanie się łaskiego rzemiosła, które było podstawą funkcjonowania miasta. Po śmierci ostatniego z rodu Łaskich, w 1660 roku nowym właścicielem Łasku został Samuel Nadolski, którego żona przekazała ziemie z kolei Hieronimowi Wierzbowskiemu. Kolejne lata w historii miasta to liczne zmiany właścicieli. Łask przechodził także w zależności od okresu, a to pod zabór pruski bądź rosyjski.

Ostateczny upadek miasta nastąpił na początku XIX wieku, kiedy to w 1821 roku miasto strawił kolejny wielki pożar, niszcząc blisko 88% domów i warsztatów. W 1847 roku w Łasku wybuchł kolejny pożar, po którym miasto nawiedziła epidemia cholery. Kilka lat później również doszło do kolejnego dużego pożaru oraz kolejnej epidemii cholery. Jedynie emigracja Żydów z Rosji i ich osadnictwo w Łasku pozwoliło odbudować liczbę mieszkańców.

Na szczęście w wyniku I wojny światowej oraz II wojny światowej miasto nie zostało zbytnio zniszczone. Jedynym problemem dla mieszkańców było to, że zostało ono ograbione przez okupanta niemieckiego, a jego mieszkańcy cierpieli głód i nie dostatek. W czasie II wojny światowej, w Łasku utworzono getto dla Żydów, których następnie wywieziono z miasta do innych tego typu miejsc. W sumie w czasie II wojny światowej życie straciło około 90% Żydów zamieszkujących Łask.

Po wojnie, od 1945 roku rozpoczęto odbudowywanie miasta. Powstały szkoły i placówki kulturalne. Utworzono kilka zakładów. Mimo tych działań podejmowanych przez władze, nigdy nie udało się odbudować Łasku do najlepszych lat. Dzisiaj dużą część gospodarki stanowią prywatne przedsiębiorstwa.

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi o 24. Jarmarku Łaskim 2020


Jeśli masz inne pytania o 24. Jarmarku Łaskim 2020 i chcesz się dowiedzieć bardziej szczegółowych informacji napisz komentarz.Gdzie odbędzie się Jarmark Łaski 2020?
Tradycyjnie Jarmark Łaski 2020 to oficjalne dni miasta Łask. Wsyscy sympatycy miasta, goście oraz mieszkańcy Łasku oraz okolicznych miejscowości mogą wziąć aktywny udział w wydarzeniu, którego główna część artystyczna odbędzie się w centrum miasta oraz na wybranych ulicach miasta. Szczegóły Jarmarku Łaskiego 2020 oraz program rozrywkowy wydarzenia zostanie opublikowany w najbliższym czasie na stronie informacyjnej PrzyczepyMarter w wybranych publikacjach.Kto wystąpi na scenie na Jarmark Łaski 2020?
Jarmark Łaski 2020 to dwudniowy festiwal muzyki, nawiązujący do tradycji średniowiecznych jarmarków handlowych, z których znany był Łask. Dzisiaj przybrał on formę oficjalnych dni miasta Łask i z tego powodu w każdy pierwszy weekend czerwca organizowane są różne interesujące wydarzenia. Szczegółową listę zespołów i artystów znajdziesz w wybranych publikacjach na portalu informacyjnym PrzyczepyMarter w miarę udostępniania ich przez organizatora, czyli Łaski Dom Kultury (ŁDK).
1

Nowa wizualizacja na 24. Jarmark Łaski 2020 na Dni Łasku w łódzkim

Nowa wizualizacja na 24. Jarmark Łaski 2020 na Dni Łasku w łódzkim© Jarmark Łaski 2020/Łaski Dom KulturyŁaski Dom Kultury przygotował nową wizualizację dla 24. Jarmarku Łaskiego 2020, który odbędzie się w pierwszy weekend czerwca, a dokoładnie 6 i 7 czerwca 2020 roku w Łasku (województwo łódzkie)
SAMOCHODY
Przeglądaj naszą bazę samochodów osobowych online. Sprawdź charakterystykę dowolnego pojazdu i kup dla siebie najatrakcyjniejszą ofertę ubezpieczenia OC i AutoCasco przez internet, oszczędzając pieniądze!
TAGI
Blog Biznes Przyczepy lask600 jarmark łask łódzkie impreza czerwiec promocja miasto łódzkie biznes firmy muzyka historia jarmark łaski 2019 jarmark łaski 2018 jarmark bożonarodzeniowy łask 2018 jarmark łaski 2019 program jarmark łaski 2019 kto wystąpi jarmark łaski 2018 truskawka buczek 2019 jarmark spalski 2019 truskawka 2019 święto truskawki 2019 święto truskawki buczek 2019 jarmark łaski 2020 kto wystąpi muzyka koncerty jarmark łaski 2019 plakat jarmark łaski 2020 plakat łask online piknik lotniczy w łasku 2019 łask imprezy 2019 łask pokazy lotnicze 2019 łask imprezy 2020 jarmark łaski 2020 program jarmark łaski 2020 kto wystąpi
OPINIE
Napisz opinię do artykułu tylko jako zalogowany użytkownik!
Wcześniej możesz Założyć konto i Zalogować się
POPULARNE
›  Zlot motocyklowy Gwiaździsty Częstochowa 2020: termin i program
›  Przyczepa samochodowa resorowana z amortyzatorem czy osi skrętnej?
›  Jak zarejestrować przyczepę samochodową i tanio ubezpieczyć?
›  Gdzie kupić viaTOLL do przyczep samochodowych i kempingowych?
›  Czym odtworzyć plik filmowy DAV? Jak przerobić konwerter na AVI?
›  Jarmark Łaski 2020 Program Dni Łasku i Kto Wystąpi na Scenie?
›  VI Krajowe Święto Truskawki Buczek 2020: kto wystąpi, program!
›  Czy można ciągnąć przyczepę dwuosiową na kat. B prawa jazdy?
›  Przyczepy do samochodów osobowych: gdzie kupić i jak konserwować?
›  Przyczepa kempingowa Adria Astella: nowa luksusowa linia sezon 2020
›  Tema: Przyczepy Samochodowe ze Świdnika i Wasze Opinie o Modelach
›  Przyczepy Niewiadów: Kultowa przyczepa kempingowa z Polski
›  Urodziny Łodzi 2020: Program koncerty i rozrywka na Dni Łodzi
›  Łask wiadomości lokalne onlej budżet kredyty gotówkowe i pożyczki
›  Lidl w Łasku: Kiedy otwarcie sklepu spożywczego w Vendo Park?
›  Terytorialsi przechodzą chrzest bojowy
›  [DEPESZA] Pracownicy kolejnych branż obawiają się o swoje miejsca pracy
›  Żywności w Polsce nie zabraknie
›  Przyczepa platforma niskopodwoziowa pod ule quady mini samochody
›  Piknik Lotniczy w Łasku 2020: Dzień Otwarty i Święto 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego
›  Wypożyczalnia Sklep Przyczep Samochodowych do 750 KG w Łasku
›  Magda Gessler: otworzyłam sklep internetowy
›  Polskie wsie mogą mieć nowoczesne systemy oczyszczania ścieków
›  Przyczepy podłodziowe Neptun do transportu łodzi i skuterów wodnych
›  Podpis elektroniczny usprawni pracę firm oraz podmiotów administracji publicznej
›  Wypadek Łask policja z ostatniej chwili: wiadomości dnia onlej
›  Dni Bełchatowa 2020, MCK PGE Giganci Mocy i Dzień Energetyka 2020
›  S&P: Kryzys wywołany koronawirusem będzie mieć krótkotrwały charakter. Obniżki stóp procentowych mogą być mieczem obosiecznym w walce z recesją
›  Jak kupić tanio przyczepę kempingową? Podróżowanie przyczepą
›  Dni Pabianic 2020 i Dni Powiatu Pabianickiego 2020 info dnia
›  Zachodnia obwodnica Łodzi S-14: przebieg i realizacja ekspresówki
›  Prezydent Konfederacji Lewiatan: Kilka kolejnych miesięcy pod znakiem bardzo silnego spowolnienia gospodarczego
›  Tunel średnicowy Łódź: Budowa i przebieg pod centrum miasta
›  Ruch lotniczy w Polsce spadł o prawie 90 proc. Przed końcem maja większość przewoźników na świecie może ogłosić bankructwo
›  Turystyczne targi caravaningowe Camper Caravan Show Warszawa 2020
›  Polskie fintechy z rozwiązaniami na światowym poziomie
›   Holowanie przyczepki samochodowej 2020: Prawo jazdy B, B96, B+E
›  Gdzie na wakacje w 2020 roku kamperem lub przyczepą kempingową?
›  Galeriom handlowym grożą gigantyczne straty
›  Polska najszybciej rosnącym rynkiem biurowym w Europie Środkowo-Wschodniej
›  Jaka przyczepa na budowę? Prace budowlane dla początkujących
›  Targi motoryzacyjne Poznań Motor Show 2020 i elektromobilność
›  [DEPESZA] Ceny paliw będą nadal spadać
›  Koronawirus uderza w producentów elektroniki
›  Święto Truskawki Buczek 2019: kto wystąpi, program, atrakcje!
›  Polska branża PR sama wyznaczyła dla siebie standardy i normy etyczne
›  Praca zdalna to ogromne wyzwanie dla firm
›  Przyczepa motocyklowa Neptun Moto2 i Moto3 do transportu motorów
›  Ważna zmiana dla małych i średnich firm
›  Motocykle Harley - Davidson na targach Poznań Motory Show 2020
ŁódźŁaskZduńska WolaZelów Widawa SzadekSieradzPiotrków TrybunalskiTomaszów Mazowiecki

PabianiceBiałystok Bydgoszcz Gdańsk Gorzów Wielkopolski Katowice Kielce Kraków Lublin Olsztyn

Opole Poznań Rzeszów Szczecin Toruń Warszawa Wrocław Zielona Góra

Przyczepy Ranking przyczep Ubezpieczenia OC/AC Wydarzenia Prawo jazdy Sklep budowlany Samochody Blog

Polityka prywatności Regulamin serwisu Mapa serwisu Kontakt

YouTube Facebook UniMarter

© 2020 PrzyczepyMarter.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone!

Sklep PrzyczepyMarter.pl
95-082 Przygoń, Łąkowa 3, gmina Dobroń, Łódzkie
Telefon: +48 696 426 746  •  E-mail: blog@przyczepymarter.pl
PrzyczepyMart
er
Konto @  Menu ☈