MOTORYZACJA//PRZYCZEPYMARTER

Antyczna Andora: archeologiczne odkrycia w pirenejskim księstwie

Marcin Jankowski  •  28/Listopad/2019 (16:26), aktualizacja 4/Kwiecień/2020 (11:04)
Do dzisiaj naukowcy i archeolodzy odkrywają antyczne tajemnice ludów europejskich i prowadzą badania w różnych rejonach świata nad tym jak wyglądało pradawne życie i od kiedy zamieszkiwane są różne rejony świata. Podobnie jest w Andorze gdzie po części wiemy jak kiedyś i przez kogo były zamieszkane doliny Pirenejów w tym regionie, jednak nie ma co do tego stuprocentowej pewności. W zasadzie pewność mamy obecnie co do historii Andory od około X wieku kiedy pojawiły się już źródła pisane. Wcześniejsze czasy opieramy bardziej na domysłach i częściowo mają one pokrycie w badaniach archeologicznych prowadzonych na terenach Księstwa Andory oraz w rejonie Pirenejów na styku południowej Hiszpanii i północnej Francji.
PrzyczepyMarter.pl Antyczna Andora: archeologiczne odkrycia w pirenejskim księstwie

Czym może nas zaskoczyć antyczna Andora i jak się rozwijały te regiony na styku różnych kultur?


Jeśli interesuje Cię historia tego malowniczego zakątka skrytego w górskich szczytach Pirenejów, odkryj ją śledząc dalszą część artykułu poświęconą antycznej Andorze od czasów najdawniejszych wzbogaconą ciekawymi zdjęciami ilustrującymi miejsca gdzie były one zamieszkane i pozostały po nich pewne ślady. Postaram się w dość przystępny sposób dla przeciętnego czytelnika wprowadzić go do współczesnych dziejów Kraju Dolin, który nie ma pełnej płynności w temacie historii państw Morza Śródziemnego.

Przez tysiąclecia w czasach przed Chrystusem i kilka wieków po jego narodzinach, przez tereny Pirenejów przechodziły liczne grupy społeczności, które odcisnęły swoje piętno pozostawiając namacalne znaleziska odkrywane w trakcie badań archeologicznych. Czasy te są mniej lub bardziej znane naukowcom i historykom, jednak o faktycznym kształtowaniu się pierwszych zrębów państwowości Andory możemy mówić dopiero od przełomu IX i X wieku kiedy to pojawiły się pierwsze zapiski w dokumentach.

1

Grota Margineda w parafii Sant Julià de Lòria

Grota Margineda w parafii Sant Julià de Lòria© Creative CommonsProwadzone badania archeologiczne w Andorze potwierdziły, że grota Margineda to najstarsze zamieszkane miejsce na obszarze całego kraju. Naukowcy twierdzą, że grota ta była zamieszkana już 8 000 lat temu, a na dodatek w tym miejscu znaleziono szkielet kobiety, która żyła tam około 4 000 lat temu. Badania w Andorze potwierdziły, że społeczność zamieszkująca tutejsze doliny Pirenejów była na tyle rozwinięta, że wytwarzała własne naczynia ceramiczne z dekoracjami w postaci muszli oraz umieli robić narzędzia z kamienia i kości. Ponadto pradawna społeczność zamieszkująca dzisiejsze tereny Andory dokonywała także pochówku zmarłych.

Grota Margineda (Balma de la Margineda) znajdująca się w parafii Sant Julià de Lòria jest położona na wysokości 970 metrów n.p.m. Powstała ona w górze z łupków morfologicznych, a jej wyjście skierowane jest widokiem wprost na dolinę. Stanowisko archeologiczne Balma de la Margineda zostało odkryte przez Pere Canturri w 1959 roku i stało się jednym z najważniejszych zabytków prehistorii Andory i Pirenejów.
2

Antyczne dolmeny (kamienne grobowce) z okolic Sornas i Sorteny w Andorze

Antyczne dolmeny (kamienne grobowce) z okolic Sornas i Sorteny w Andorze© Vall de Sorteny (Ordino)/Angela Llop/WikipediaW okolicach Sornas i Sorteny w Andorze znajdziemy pozostałości kamiennych grobowców zwanych dolmenami, które świadczą o tym, że ludy wędrujące prawdopodobnie z północnej Afryki na północ miały już potrzebę grzebania zmarłych w ziemi. Wędrówki różnych społeczności po Półwyspie Iberyjskim około 2000 lat p.n.e. doprowadziły ich w okolice pasma górskiego Pirenejów ze względu na łatwy dostęp do pożywienia, którego nie brakowało w tych rejonach.

Przeważnie jak w całej Europie pierwsze osady budowano w okolicach rzek dlatego również w Andorze tereny wzdłuż rzeki Valkiri były dogodnym miejscem na tworzenie pierwszych skupisk ludzkich. Wykreowały one dość charakterystyczną kulturę tworząc unikalne naczynia ceramiczne w kształcie dzwonów. Zajmowali się oni obróbką różnego rodzaju metali, w początkowej fazie miedzi a potem brązu. Odkrycia w tych okolicach różnych specyficznych narzędzi świadczą o tym, że na te czasy przypada także rozwój rolnictwa. Dalszy szlak wędrówki prowadził te ludy do południowej Francji, gdzie również zakładali oni swoje stałe osady.
3

Malowidła naskalne El Roc de les Bruixes w Prats

Malowidła naskalne El Roc de les Bruixes w Prats© Boigandorra/Wikipedia/Creative CommonsNaskalne malowidła El Roc de les Bruixes (w tłumaczeniu Skała Czarownic) na południe od wioski Prats położonej w parafii Canillo w Andorze powstały prawdopodobnie w okresie epoki brązu. Badacze nie są pewni co one dokładnie przedstawiają, ale możliwe że jest to coś w rodzaju bitwy. Na wyrytych w kamieniu rysunkach można rozpoznać człowieka na koniu oraz inne zwierzęta. Autorami tych malowideł mogą być starożytne ludy, które przywędrowały na te tereny z innych zakątków świata. Odkrywcy interpretują El Roc de les Bruixes także jako sanktuarium grobowe epoki brązu a na pewno malowidła stanowią dowody na pierwsze formy piśmiennictwa w Andorze.

Ryciny te były przez długi czas zaniedbywane przez ludność małego kraju Pirenejów. Dopiero w 1962 roku rozpoczęto szczegółowe prace inwentaryzacyjne tego miejsca. Według legendy mieszkańców wioski Prats miejsce to symbolizuje ślady pozostawione przez demona, który wspierał czarownice z Canillo i siłą został wypędzony. Jest to żywa legenda ponieważ jeszcze w XIX wieku była wiara w czarownice.
4

Skalna osada Roc de l'Oral w parafii Encamp i ślady starożytności

Skalna osada Roc de l'Oral w parafii Encamp i ślady starożytności© Kościół Sant Romà de Vila, Encamp/Ferran LLorens/CC BY-SA 3.0W starożytnej osadzie skalnej Roc de l'Oral, która znajduje się na obszarze parafii Encamp powyżej wioski Vila odnaleziono różnego rodzaju naczynia i narzędzia, które świadczą o tym, że ludy po różnych stronach Pirenejów na okres około 2000 p.n.e - 1000 p.n.e miały już nawiązane wspólne kontakty. Osada skalna w kształcie wysuniętego cypla Roc de l'Oral miała cechy obronne, co podkreśla że czasy te były niespokojne i wymagały od koczowniczych ludów ibero-rzymskich dbania o swoje bezpieczeństwo. Ich charakterystyczną cechą była kremacja zmarłych przez spalenie a spopielone szczątki zamykano w glinianych naczyniach.

Podcza badań archeologicznych odkryto w tym miejscu naczynia ceramiczne kultury rzymskiej i iberyjskiej, wisiorki i amulety oraz narzędzia z brązu. Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku odkrytu u podnóża Roc de l'Oral malowidła ścienne oraz fragmenty naczyć ceramicznych. Miejsce to zostało opuszczone przez ich mieszkańców w pierwszym wieku naszej ery co pozwala zrozumieć, że ówczesna ludność Andory przestała być narażona na różnego rodzaju niebezpieczeństwa i nie potrzebowała już trudno dostępnego schronienia.

Od połowy 2003 roku starożytna osada skalna Roc de l'Oral na północ od wioski Vila w parafii Encamp znajduje się na chronionym obszarze archeologicznym.
5

Dolina Segre, w której zatrzymano wojska Hannibala

Dolina Segre, w której zatrzymano wojska Hannibala© WikipediaWedług rzymskiego historyka Polibiusza w dolinie Segre miały być zatrzymane wojska Hannibala, który w 218 roku p.n.e. szedł na Rzym. W swoich kronikach Polibiusz pisze, że pierwsi mieszkańcy dzisiejszej Andory mieli także dostęp do różnego rodzaju naczyń, które pochodziły z wybranych rejonów starożytnego Rzymu, w tym m. in. z dzisiejszych Włoch.
6

Starożytne monety znalezione w Sant Julià de Lòria

Starożytne monety znalezione w Sant Julià de Lòria© Sant Julia de Loria/Joan Valls/WikipediaOdkrycie dużej ilości monet w miejscowości Sant Julià de Lòria świadczą o tym, że w początkowych latach naszej ery tereny te były w mniejszych lub większym stopniu pod wpływem kultury Rzymskiej oraz rzekomo innych ludów iberyjskich, które pojawiły się na Półwyspie Iberyjskim. Starożytnym miejscowość ta była znana jako Lauredia.
7

Puig d'Enclar z pierwszymi budowlami z VIII wieku

Puig d'Enclar z pierwszymi budowlami z VIII wieku© Pireneje w Andorze/PixabayW południowo - zachodniej części Andory w miejscowości Puig d'Enclar odkryto ślady pierwszych budowli z VIII wieku. To ważna osada na mapie Andory ponieważ świadczą o tym inne odkrycia, jak znalezione tutaj zdobione naczynia ceramiczne różnymi wzorami i pierwsze naczynia szklane z końca epoki rzymskiej. Ponadto społeczność tej osady tworzyła pierwsze groby wykute w granitowej skale.
8

Czasy Saracenów - podbój Półwyspu Iberyjskiego przez Arabów

Czasy Saracenów - podbój Półwyspu Iberyjskiego przez Arabów© Karol Wielki/Wikipedia/domena publicznaW średniowieczu Saracenami nazywano wszystkich Arabów a nawet wyznawców Islamu. Podboje arabskie rozpoczęły się od początku VII wieku aż do upadku kalifatu czyli do około IX wieku. Wyruszyli oni z Półwyspu Arabskiego na wschód oraz zachów w kierunku północnej Afryki, a następnie od połowy VII wieku aż do VIII wieku skierowali się na Półwysep Iberyjski, zajmując tym samym dzisiejszą Portugalię i Hiszpanię. Arabowie nie poprzestali na tym i przeszli na północną stronę Pirenejów i dalej w drugiej połowie VIII wieku kontynuowali podbuj południowej Francji. Najbardziej znaną bitwą tego okresu był pojedynek pomiędzy Frankami a Arabami pod Poitiers w 732 roku. Była to bitwa wygrana przez króla Karola Młota, która jest uznawana przez część historyków jako najważniejszy pojedynek, który zachamował podbój całej Europy przez Arabów. Był to także punkt zwrotny, który ostatecznie pozwolił wyprzeć najeźdźców z południowej Francji do połowy VIII wieku oraz z Półwyspu Iberyjskiego w kolejnych latach.

Dla Andory były to czasy trudne, bo naturalne było, że zostali oni podbici przez Saracenów. Po ich klęsce we Francji, Karol Wielki wnuk Karola Młota miał osobiście odwiedzić Andorę i wyprzeć stąd Arabów. Na pamiątkę tych wydarzeń słowa hymnu tego małego kraju wychwalają z wdźięczności frankońskiego króla. TO nie był koniec problemów Andorczyków z Saracenami, ponieważ Ci ponownie powrócili na te tereny w IX wieku. Ostatecznie udało się ich pokonać i wyprzeć z pomocą Katalończyków i pomocy Karola Wielkiego.

To właśnie w tamtym okresie czasu czyli około 806 - 809 roku miało dojść do przekazania Andory hrabiom Urgell przez Karola Wielkiego. Mogło to być także w formie przywilejów, które nadano ówczesnym i przyszłym biskupom Urgell. Do dzisiaj nie zachował się żaden autentyczny dokument wskazujący na ten fakt. Wzmiankowana informacja ma bardziej charakter legendy, która ma przypominać o dziedzictwie Andory.
TAGI
Blog Biznes Przyczepy andora andora atrakcje andora waluta andora zakupy andora ciekawostki andora latem andora ceny andora zimą andora telefon półwysep pirenejski mapa pólwysep nad jakim morzem leży hiszpania półwysep kalabryjski kraj leżący w pirenejach języki w hiszpani hiszpania mapa europy opis hiszpanii caravaning
OPINIE
Napisz opinię do artykułu tylko jako zalogowany użytkownik!
Wcześniej możesz Założyć konto i Zalogować się
POPULARNE
›  Przyczepa samochodowa resorowana z amortyzatorem czy osi skrętnej?
›  Jak zarejestrować przyczepę samochodową i tanio ubezpieczyć?
›  Zlot motocyklowy Gwiaździsty Częstochowa 2020: termin i program
›  Jarmark Łaski 2020 Program Dni Łasku i Kto Wystąpi na Scenie?
›  Gdzie kupić viaTOLL do przyczep samochodowych i kempingowych?
›  Czym odtworzyć plik filmowy DAV? Jak przerobić konwerter na AVI?
›  VI Krajowe Święto Truskawki Buczek 2020: kto wystąpi, program!
›  Zasady Poruszania się z przyczepą samochodową po drogach publicznych
›  Czy można ciągnąć przyczepę dwuosiową na kat. B prawa jazdy?
›  Przyczepy Niewiadów: Kultowa przyczepa kempingowa z Polski
›  Łask wiadomości lokalne onlej budżet kredyty gotówkowe i pożyczki
›  Lidl w Łasku: Kiedy otwarcie sklepu spożywczego w Vendo Park?
›  Urodziny Łodzi 2020: Program koncerty i rozrywka na Dni Łodzi
›  Tema: Przyczepy Samochodowe ze Świdnika i Wasze Opinie o Modelach
›  [DEPESZA] W kryzysie milczenie nie jest złotem
›  Przyczepa kempingowa Adria Astella: nowa luksusowa linia sezon 2020
›   Holowanie przyczepki samochodowej 2020: Prawo jazdy B, B96, B+E
›  Przyczepy do samochodów osobowych: gdzie kupić i jak konserwować?
›  Dni Bełchatowa 2020, MCK PGE Giganci Mocy i Dzień Energetyka 2020
›  Przyczepy podłodziowe Neptun do transportu łodzi i skuterów wodnych
›  Dni Pabianic 2020 i Dni Powiatu Pabianickiego 2020 info dnia
›  [DEPESZA] Sprzedaż bezpośrednia przechodzi w całości do internetu
›  Zachodnia obwodnica Łodzi S-14: przebieg i realizacja ekspresówki
›  Piknik Lotniczy w Łasku 2020: Dzień Otwarty i Święto 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego
›  Tylko 30% zmian wdrażanych przez firmy kończy się sukcesem
›  Hamulec najazdowy AL-KO w nowych przyczepach samochodowych Neptun
›  Gdzie na wakacje w 2020 roku kamperem lub przyczepą kempingową?
›  Przyczepa motocyklowa Neptun Moto2 i Moto3 do transportu motorów
›  Jaką przyczepę samochodową kupić marki Neptun w 2020 roku?
›  [DEPESZA] Coraz bardziej zaawansowane prace nad szczepionką na SARS-CoV-2
›  Jak kupić tanio przyczepę kempingową? Podróżowanie przyczepą
›  Przyczepa platforma niskopodwoziowa pod ule quady mini samochody
›  Tunel średnicowy Łódź: Budowa i przebieg pod centrum miasta
›  Motocykle Harley - Davidson na targach Poznań Motory Show 2020
›  Opracowano pierwszą na świecie metodę odzyskiwania sadzy z opon
›  Andora - maleńkie państwo między Francją a Hiszpanią
›  Jaka przyczepa na budowę? Prace budowlane dla początkujących
›  Kampery Adria Sonic, Coral, Matrix, Coral XL i Compact sezon 2020
›  Technologie szansą na odbicie gospodarcze w czasie kryzysu
›  Turystyczne targi caravaningowe Camper Caravan Show Warszawa 2020
›  Wypożyczalnia Sklep Przyczep Samochodowych do 750 KG w Łasku
›  Pasy transportowe rodzaje, gdzie kupić? Sprawdź teraz ofertę
›  Dni Sieradza 2020 kiedy: Program i plakat z koncertami wydarzenia
›  Przyczepy samochodowe lekkie Neptun skrzyniowe do transportu
›  Na rynek trafia pierwszy inteligentny zegarek dla cukrzyków
›  W kryzysie milczenie nie jest złotem
›  Prezes UOKiK: Nieuczciwi przedsiębiorcy próbują w tym czasie drenować portfele konsumentów
›  [DEPESZA] Koronawirus stał się pożywką dla oszustów i internetowych trolli
›  Święto Truskawki Buczek 2019: kto wystąpi, program, atrakcje!
›  Koronawirus ogranicza emisje CO2
ŁódźŁaskZduńska WolaZelów Widawa SzadekSieradzPiotrków TrybunalskiTomaszów Mazowiecki

PabianiceBiałystok Bydgoszcz Gdańsk Gorzów Wielkopolski Katowice Kielce Kraków Lublin Olsztyn

Opole Poznań Rzeszów Szczecin Toruń Warszawa Wrocław Zielona Góra

Przyczepy Ranking przyczep Ubezpieczenia OC/AC Wydarzenia Prawo jazdy Sklep budowlany Samochody Blog

Polityka prywatności Regulamin serwisu Mapa serwisu Kontakt

YouTube Facebook Twitter Kolumna24

© 2020 PrzyczepyMarter.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone!

Sklep PrzyczepyMarter.pl
95-082 Przygoń, Łąkowa 3, gmina Dobroń, Łódzkie
Telefon: +48 696 426 746  •  E-mail: blog@przyczepymarter.pl
PrzyczepyMart
er
Konto @  Menu ☈