PRZYCZEPYMARTER//BLOG

Antyczna Andora: archeologiczne odkrycia w pirenejskim księstwie

Marcin Jankowski  •  28/Listopad/2019 (16:26)
Do dzisiaj naukowcy i archeolodzy odkrywają antyczne tajemnice ludów europejskich i prowadzą badania w różnych rejonach świata nad tym jak wyglądało pradawne życie i od kiedy zamieszkiwane są różne rejony świata. Podobnie jest w Andorze gdzie po części wiemy jak kiedyś i przez kogo były zamieszkane doliny Pirenejów w tym regionie, jednak nie ma co do tego stuprocentowej pewności. W zasadzie pewność mamy obecnie co do historii Andory od około X wieku kiedy pojawiły się już źródła pisane. Wcześniejsze czasy opieramy bardziej na domysłach i częściowo mają one pokrycie w badaniach archeologicznych prowadzonych na terenach Księstwa Andory oraz w rejonie Pirenejów na styku południowej Hiszpanii i północnej Francji.
PrzyczepyMarter.pl Antyczna Andora: archeologiczne odkrycia w pirenejskim księstwie

Czym może nas zaskoczyć antyczna Andora i jak się rozwijały te regiony na styku różnych kultur?


Jeśli interesuje Cię historia tego malowniczego zakątka skrytego w górskich szczytach Pirenejów, odkryj ją śledząc dalszą część artykułu poświęconą antycznej Andorze od czasów najdawniejszych wzbogaconą ciekawymi zdjęciami ilustrującymi miejsca gdzie były one zamieszkane i pozostały po nich pewne ślady. Postaram się w dość przystępny sposób dla przeciętnego czytelnika wprowadzić go do współczesnych dziejów Kraju Dolin, który nie ma pełnej płynności w temacie historii państw Morza Śródziemnego.

Przez tysiąclecia w czasach przed Chrystusem i kilka wieków po jego narodzinach, przez tereny Pirenejów przechodziły liczne grupy społeczności, które odcisnęły swoje piętno pozostawiając namacalne znaleziska odkrywane w trakcie badań archeologicznych. Czasy te są mniej lub bardziej znane naukowcom i historykom, jednak o faktycznym kształtowaniu się pierwszych zrębów państwowości Andory możemy mówić dopiero od przełomu IX i X wieku kiedy to pojawiły się pierwsze zapiski w dokumentach.
1

Grota Margineda w parafii Sant Julià de Lòria

Grota Margineda w parafii Sant Julià de Lòria© Creative Commons
Prowadzone badania archeologiczne w Andorze potwierdziły, że grota Margineda to najstarsze zamieszkane miejsce na obszarze całego kraju. Naukowcy twierdzą, że grota ta była zamieszkana już 8 000 lat temu, a na dodatek w tym miejscu znaleziono szkielet kobiety, która żyła tam około 4 000 lat temu. Badania w Andorze potwierdziły, że społeczność zamieszkująca tutejsze doliny Pirenejów była na tyle rozwinięta, że wytwarzała własne naczynia ceramiczne z dekoracjami w postaci muszli oraz umieli robić narzędzia z kamienia i kości. Ponadto pradawna społeczność zamieszkująca dzisiejsze tereny Andory dokonywała także pochówku zmarłych.

Grota Margineda (Balma de la Margineda) znajdująca się w parafii Sant Julià de Lòria jest położona na wysokości 970 metrów n.p.m. Powstała ona w górze z łupków morfologicznych, a jej wyjście skierowane jest widokiem wprost na dolinę. Stanowisko archeologiczne Balma de la Margineda zostało odkryte przez Pere Canturri w 1959 roku i stało się jednym z najważniejszych zabytków prehistorii Andory i Pirenejów.
2

Antyczne dolmeny (kamienne grobowce) z okolic Sornas i Sorteny w Andorze

Antyczne dolmeny (kamienne grobowce) z okolic Sornas i Sorteny w Andorze© Vall de Sorteny (Ordino)/Angela Llop/Wikipedia
W okolicach Sornas i Sorteny w Andorze znajdziemy pozostałości kamiennych grobowców zwanych dolmenami, które świadczą o tym, że ludy wędrujące prawdopodobnie z północnej Afryki na północ miały już potrzebę grzebania zmarłych w ziemi. Wędrówki różnych społeczności po Półwyspie Iberyjskim około 2000 lat p.n.e. doprowadziły ich w okolice pasma górskiego Pirenejów ze względu na łatwy dostęp do pożywienia, którego nie brakowało w tych rejonach.

Przeważnie jak w całej Europie pierwsze osady budowano w okolicach rzek dlatego również w Andorze tereny wzdłuż rzeki Valkiri były dogodnym miejscem na tworzenie pierwszych skupisk ludzkich. Wykreowały one dość charakterystyczną kulturę tworząc unikalne naczynia ceramiczne w kształcie dzwonów. Zajmowali się oni obróbką różnego rodzaju metali, w początkowej fazie miedzi a potem brązu. Odkrycia w tych okolicach różnych specyficznych narzędzi świadczą o tym, że na te czasy przypada także rozwój rolnictwa. Dalszy szlak wędrówki prowadził te ludy do południowej Francji, gdzie również zakładali oni swoje stałe osady.
3

Malowidła naskalne El Roc de les Bruixes w Prats

Malowidła naskalne El Roc de les Bruixes w Prats© Boigandorra/Wikipedia/Creative Commons
Naskalne malowidła El Roc de les Bruixes (w tłumaczeniu Skała Czarownic) na południe od wioski Prats położonej w parafii Canillo w Andorze powstały prawdopodobnie w okresie epoki brązu. Badacze nie są pewni co one dokładnie przedstawiają, ale możliwe że jest to coś w rodzaju bitwy. Na wyrytych w kamieniu rysunkach można rozpoznać człowieka na koniu oraz inne zwierzęta. Autorami tych malowideł mogą być starożytne ludy, które przywędrowały na te tereny z innych zakątków świata. Odkrywcy interpretują El Roc de les Bruixes także jako sanktuarium grobowe epoki brązu a na pewno malowidła stanowią dowody na pierwsze formy piśmiennictwa w Andorze.

Ryciny te były przez długi czas zaniedbywane przez ludność małego kraju Pirenejów. Dopiero w 1962 roku rozpoczęto szczegółowe prace inwentaryzacyjne tego miejsca. Według legendy mieszkańców wioski Prats miejsce to symbolizuje ślady pozostawione przez demona, który wspierał czarownice z Canillo i siłą został wypędzony. Jest to żywa legenda ponieważ jeszcze w XIX wieku była wiara w czarownice.
4

Skalna osada Roc de l'Oral w parafii Encamp i ślady starożytności

Skalna osada Roc de l'Oral w parafii Encamp i ślady starożytności© Kościół Sant Romà de Vila, Encamp/Ferran LLorens/CC BY-SA 3.0
W starożytnej osadzie skalnej Roc de l'Oral, która znajduje się na obszarze parafii Encamp powyżej wioski Vila odnaleziono różnego rodzaju naczynia i narzędzia, które świadczą o tym, że ludy po różnych stronach Pirenejów na okres około 2000 p.n.e - 1000 p.n.e miały już nawiązane wspólne kontakty. Osada skalna w kształcie wysuniętego cypla Roc de l'Oral miała cechy obronne, co podkreśla że czasy te były niespokojne i wymagały od koczowniczych ludów ibero-rzymskich dbania o swoje bezpieczeństwo. Ich charakterystyczną cechą była kremacja zmarłych przez spalenie a spopielone szczątki zamykano w glinianych naczyniach.

Podcza badań archeologicznych odkryto w tym miejscu naczynia ceramiczne kultury rzymskiej i iberyjskiej, wisiorki i amulety oraz narzędzia z brązu. Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku odkrytu u podnóża Roc de l'Oral malowidła ścienne oraz fragmenty naczyć ceramicznych. Miejsce to zostało opuszczone przez ich mieszkańców w pierwszym wieku naszej ery co pozwala zrozumieć, że ówczesna ludność Andory przestała być narażona na różnego rodzaju niebezpieczeństwa i nie potrzebowała już trudno dostępnego schronienia.

Od połowy 2003 roku starożytna osada skalna Roc de l'Oral na północ od wioski Vila w parafii Encamp znajduje się na chronionym obszarze archeologicznym.
5

Dolina Segre, w której zatrzymano wojska Hannibala

Dolina Segre, w której zatrzymano wojska Hannibala© Wikipedia
Według rzymskiego historyka Polibiusza w dolinie Segre miały być zatrzymane wojska Hannibala, który w 218 roku p.n.e. szedł na Rzym. W swoich kronikach Polibiusz pisze, że pierwsi mieszkańcy dzisiejszej Andory mieli także dostęp do różnego rodzaju naczyń, które pochodziły z wybranych rejonów starożytnego Rzymu, w tym m. in. z dzisiejszych Włoch.
6

Starożytne monety znalezione w Sant Julià de Lòria

Starożytne monety znalezione w Sant Julià de Lòria© Sant Julia de Loria/Joan Valls/Wikipedia
Odkrycie dużej ilości monet w miejscowości Sant Julià de Lòria świadczą o tym, że w początkowych latach naszej ery tereny te były w mniejszych lub większym stopniu pod wpływem kultury Rzymskiej oraz rzekomo innych ludów iberyjskich, które pojawiły się na Półwyspie Iberyjskim. Starożytnym miejscowość ta była znana jako Lauredia.
7

Puig d'Enclar z pierwszymi budowlami z VIII wieku

Puig d'Enclar z pierwszymi budowlami z VIII wieku© Pireneje w Andorze/Pixabay
W południowo - zachodniej części Andory w miejscowości Puig d'Enclar odkryto ślady pierwszych budowli z VIII wieku. To ważna osada na mapie Andory ponieważ świadczą o tym inne odkrycia, jak znalezione tutaj zdobione naczynia ceramiczne różnymi wzorami i pierwsze naczynia szklane z końca epoki rzymskiej. Ponadto społeczność tej osady tworzyła pierwsze groby wykute w granitowej skale.
8

Czasy Saracenów - podbój Półwyspu Iberyjskiego przez Arabów

Czasy Saracenów - podbój Półwyspu Iberyjskiego przez Arabów© Karol Wielki/Wikipedia/domena publiczna
W średniowieczu Saracenami nazywano wszystkich Arabów a nawet wyznawców Islamu. Podboje arabskie rozpoczęły się od początku VII wieku aż do upadku kalifatu czyli do około IX wieku. Wyruszyli oni z Półwyspu Arabskiego na wschód oraz zachów w kierunku północnej Afryki, a następnie od połowy VII wieku aż do VIII wieku skierowali się na Półwysep Iberyjski, zajmując tym samym dzisiejszą Portugalię i Hiszpanię. Arabowie nie poprzestali na tym i przeszli na północną stronę Pirenejów i dalej w drugiej połowie VIII wieku kontynuowali podbuj południowej Francji. Najbardziej znaną bitwą tego okresu był pojedynek pomiędzy Frankami a Arabami pod Poitiers w 732 roku. Była to bitwa wygrana przez króla Karola Młota, która jest uznawana przez część historyków jako najważniejszy pojedynek, który zachamował podbój całej Europy przez Arabów. Był to także punkt zwrotny, który ostatecznie pozwolił wyprzeć najeźdźców z południowej Francji do połowy VIII wieku oraz z Półwyspu Iberyjskiego w kolejnych latach.

Dla Andory były to czasy trudne, bo naturalne było, że zostali oni podbici przez Saracenów. Po ich klęsce we Francji, Karol Wielki wnuk Karola Młota miał osobiście odwiedzić Andorę i wyprzeć stąd Arabów. Na pamiątkę tych wydarzeń słowa hymnu tego małego kraju wychwalają z wdźięczności frankońskiego króla. TO nie był koniec problemów Andorczyków z Saracenami, ponieważ Ci ponownie powrócili na te tereny w IX wieku. Ostatecznie udało się ich pokonać i wyprzeć z pomocą Katalończyków i pomocy Karola Wielkiego.

To właśnie w tamtym okresie czasu czyli około 806 - 809 roku miało dojść do przekazania Andory hrabiom Urgell przez Karola Wielkiego. Mogło to być także w formie przywilejów, które nadano ówczesnym i przyszłym biskupom Urgell. Do dzisiaj nie zachował się żaden autentyczny dokument wskazujący na ten fakt. Wzmiankowana informacja ma bardziej charakter legendy, która ma przypominać o dziedzictwie Andory.
SUGEROWANE
Blog prowadzony o motoryzacji, transporcie oraz sklep z przyczepami samochodywymi dla klientów z Sieradza, Zduńskiej Woli, Łasku, Pabianic i Łodzi online. W najbliższym czasie uruchomiony zostanie także sklep z częściami samochodowymi pod tą samą marką PrzyczepyMarter!
TAGI
#Ubezpieczenia andora andora atrakcje andora waluta andora zakupy andora ciekawostki andora latem andora ceny andora zimą andora telefon półwysep pirenejski mapa pólwysep nad jakim morzem leży hiszpania półwysep kalabryjski kraj leżący w pirenejach języki w hiszpani hiszpania mapa europy opis hiszpanii caravaning
OPINIE
Napisz Opinię: Antyczna Andora: archeologiczne odkrycia w pirenejskim księstwie
Opinię dodajesz jako anonimowy użytkownik! Możesz Założyć Konto oraz Zalogować się
Administratorem powierzonych danych osobowych jest Marter Marcin Jankowski z siedzibą w Łask, ul. Kasztanowa 6. Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu wykonania wybranej poprzez akceptację regulaminu Usługi. W serwisie informacyjnym PrzyczepyMarter.pl wszystkie dane podajesz dobrowolnie. Ich nie podanie będzie wiązało się jednak z odmową wykonania Usługi. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce Prywatności.
POPULARNE
›  Jarmark Bożonarodzeniowy w Łodzi 2019: Koncert kolęd Golden Life
›  Stacja Benzynowa: Gdzie Kupić ViaToll dla Przyczep Samochodowych
›  Przyczepa lekka na resorach z amortyzatorem czy osi skrętnej?
›  Ochrona danych kluczowa z punktu widzenia rozwoju kolejnych technologii
›  Jak zarejestrować przyczepę samochodową i tanio ubezpieczyć?
›  Czy można ciągnąć przyczepę dwuosiową na kat. B prawa jazdy?
›  Przyczepy do samochodów osobowych: gdzie kupić i jak konserwować?
›  VI Krajowe Święto Truskawki Buczek 2020: kto wystąpi, program!
›  Jarmark Łaski 2019 Program Dni Łasku i Kto Wystąpi na Scenie?
›  Black Friday 2019: Co to jest i kiedy wypada? Lista sklepów!
›  Przyczepa platforma niskopodwoziowa pod ule quady mini samochody
›  Pasy transportowe rodzaje, gdzie kupić? Sprawdź teraz ofertę
›   Holowanie przyczepki samochodowej 2019: Prawo jazdy B, B96, B+E
›  Czym odtworzyć plik filmowy DAV? Jak przerobić plik na AVI?
›  Przyczepki samochodowe skrzyniowe lekkie Neptun N7-263 rt
›  Piknik Lotniczy w Łasku 2019: Dzień Otwarty i Święto 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego
›  Program Święto Niepodległości Polski: Sieradz - Pabianice - Łódź 2019
›  Przyczepy podłodziowe Neptun do transportu łodzi i skuterów wodnych
›  Andora - maleńkie państwo między Francją a Hiszpanią
›  Pociąg do Kolumny 2020: wrześniowe koncerty i promocja biznesu
›  Urodziny Łodzi 2020: Program koncerty i rozrywka dla mieszkańców
›  Antyczna Andora: archeologiczne odkrycia w pirenejskim księstwie
›  Łask wiadomości lokalne i kryminalne online kronika wydarzenia
›  Praktyczne informacje dla turystów odwiedzających Andorę
›  Święto Truskawki Buczek 2019: kto wystąpi, program, atrakcje!
›  Polacy nie mają podstawowej wiedzy o zakażeniu HIV
›  Tema: Przyczepy Samochodowe ze Świdnika i Wasze Opinie o Modelach
›  Wypożyczalnia Sklep Przyczep Samochodowych do 750 KG w Łasku
›  Pomyśl o logistyce i sprawnym transporcie prowadząc e-handel
›  81. Rocznica wybuchu II wojny światowej we wrześniu 2020
›  Tunel średnicowy Łódź: Budowa i przebieg pod centrum miasta
›  Przyczepy Niewiadów: Kultowa przyczepa kempingowa z Polski
›  Polska pozostanie wśród liderów Europy pod względem tempa wzrostu gospodarczego
›  Firmy powinny wdrażać rozwiązania Przemysłu 4
›  
›  Miasta odegrają kluczową rolę w realizacji celów klimatycznych
›  Roboty przejmują obowiązki operatorów kamery
›  Dobra kondycja kolei samorządowych
›  Blisko 200 mln euro trafi na transport kolejowy i paliwa alternatywne
›  Edukacja kulinarna najmłodszych pomoże zrewolucjonizować system żywnościowy w Polsce
›  
›  Supercienkie ultrabooki uruchamiają już najnowsze gry
›  Klienci niechętni udostępnianiu fintechom swoich danych transakcyjnych
›  Pasy transportowe z napinaczem do mocowania dużych ładunków
›  Jak kupić tanio przyczepę kempingową? Podróżowanie przyczepą
›  Do 2050 roku 5,8 mld ludzi będzie mieć krótkowzroczność
›  Hamulec najazdowy AL-KO w nowych przyczepach samochodowych Neptun
›  Słupsk chce przyciągać innowacyjny przemysł
›  Rośnie liczba przypadków nowotworu piersi wśród kobiet w ciąży
›  Burgerownie stają się bardziej eko i wprowadzają zamienniki mięsa
PRZYCZEPY
Popularne przyczepy samochodowe Neptun 9/Grudzień/2019 (17:42) w serwisie PrzyczepyMarter.pl
Neptun Przyczepa Samochodowa N13-263 2 kps PrzyczepyMarter
NEPTUN PRZYCZEPY NORDICA//SKLEP

Neptun Przyczepa Samochodowa N13-263 2 kps [GN156]

  Cena brutto (z VAT) 6280.00 PLN
  1 produkt dostępny
Neptun Przyczepa Samochodowa N7-263 rtr resor PrzyczepyMarter
NEPTUN PRZYCZEPY RUSTIK//SKLEP

Neptun Przyczepa Samochodowa N7-263 rtr resor [GN192]

  Cena brutto (z VAT) 3130.00 PLN
  2 produkty dostępne
Neptun Przyczepa Samochodowa N7-263 2 rt PrzyczepyMarter
NEPTUN PRZYCZEPY RUSTIK//SKLEP

Neptun Przyczepa Samochodowa N7-263 2 rt [GN149]

  Cena brutto (z VAT) 3550.00 PLN
  1 produkt dostępny
Neptun Przyczepa Samochodowa N7-210 rt PrzyczepyMarter
NEPTUN PRZYCZEPY RUSTIK//SKLEP

Neptun Przyczepa Samochodowa N7-210 rt [GN213]

  Cena brutto (z VAT) 2480.00 PLN
  2 produkty dostępne
Neptun Przyczepa Samochodowa N7-305 multi PrzyczepyMarter
NEPTUN PRZYCZEPY PLATFORMY//SKLEP

Neptun Przyczepa Samochodowa N7-305 multi [GN152]

  Cena brutto (z VAT) 3300.00 PLN
  1 produkt dostępny
Neptun Przyczepa Samochodowa N7-263 ptw PrzyczepyMarter
NEPTUN PRZYCZEPY PRATIK//SKLEP

Neptun Przyczepa Samochodowa N7-263 ptw [GN104]

  Cena brutto (z VAT) 2450.00 PLN
  Brak na stanie
Neptun Przyczepa Samochodowa N7-202 svw PrzyczepyMarter
NEPTUN PRZYCZEPY PRATIK//SKLEP

Neptun Przyczepa Samochodowa N7-202 svw [GN103]

  Cena brutto (z VAT) 1800.00 PLN
  Brak na stanie
Neptun Przyczepa Samochodowa N7-202 ptr resor PrzyczepyMarter
NEPTUN PRZYCZEPY PRATIK//SKLEP

Neptun Przyczepa Samochodowa N7-202 ptr resor [GN166]

  Cena brutto (z VAT) 2500.00 PLN
  Brak na stanie
Neptun Przyczepa Samochodowa N7-253 ptw PrzyczepyMarter
NEPTUN PRZYCZEPY PRATIK//SKLEP

Neptun Przyczepa Samochodowa N7-253 ptw [GN169]

  Cena brutto (z VAT) 2300.00 PLN
  Brak na stanie
Neptun Przyczepa Podłodziowa N13-20 navy PrzyczepyMarter
NEPTUN PRZYCZEPY PODŁODZIOWE//SKLEP

Neptun Przyczepa Podłodziowa N13-20 navy [GN231]

  Cena brutto (z VAT) 5950.00 PLN
  Brak na stanie
Przyczepy Auto Części Kampery Wydarzenia Biznes Prawo jazdy Forum motoryzacyjne Blog Turystyka Blog Finansowanie
English Deutsch Français Italiano Nederlands Český Svenska Română 中文 Türkçe
Polityka prywatności Regulamin serwisu Mapa serwisu Kontakt
YouTube Facebook PrzyczepyMarter
© 2019 PrzyczepyMarter.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Sklep PrzyczepyMarter.pl
95-082 Przygoń, Łąkowa 3, gmina Dobroń, Łódzkie
Telefon: +48 696 426 746 • E-mail: blog@przyczepymarter.pl

Sklep motoryzacyjny PrzyczepyMarter jest autoryzowanym dystrybutorem i dealerem przyczep samochodowych marki Neptun, Sorelpol produkowanych przez firmę Sorelpol Sp. z o.o. z głównym biurem w Warszawie. W punkcie handlowym w centralnej części województwa łódzkiego znajduje się cała gama lekkich i ciężkich przyczepek samochodowych jednoosiowych oraz dwuosiowych, o bardzo zróżnicowanej charakterystyce przystosowanej do codziennej pracy z ciężkimi i wielkogabarytowymi towarami. Blog i jednocześnie sklep PrzyczepyMarter.pl został opracowany na potrzeby klientów poszukujących dobrej i taniej przyczepki samochodowej. Serwis internetowy o przyczepkach, samochodach i przyczepach kempingowych zawiera szeroki zakres praktycznych informacji publikowanych w różnych wiadomościach online.
Przyczepy Samochodowe →
PrzyczepyMart
er
Konto @  Forum ⚒ Menu ☈