Powieść Karola Dickensa Opowieść wigilijna była wielokrotnie ekranizowana. Zarówno w wersji aktorskiej, jak też animowanej. Jednak żadna adaptacja filmowa nie zastąpi lektury książki. Dla rozwoju fabuły mają znaczenie wszystkie wątki, a film cechuje pewna skrótowość przekazu. Powieść ukazała się po raz pierwszy prawie 180 lat temu, ale zawarte w niej przesłanie jest ciągle aktualne.

Obraz czy słowo?

Adaptacje filmowe mają tę zaletę, że doskonale zaaranżowana scenografia ukazuje obraz Londynu z I połowy XIX wieku. W książce liczy się warstwa słowna, która jest głównym nośnikiem przekazu. Czytanie uruchamia wyobraźnię oraz rozszerza słownictwo. Dlatego wybierając prezenty na boże narodzenie dobrze jest pomyśleć o podarunku książkowym. Opowieść wigilijna to lektura dla całej rodziny. Jej akcja rozgrywa się w przeddzień tego święta.

Dlaczego warto przeczytać?

Karol Dickens opisywał w swoich powieściach przywary współczesnego mu społeczeństwa. Opowieść wigilijna nakreśla je w sposób groteskowy, co bawi ale zmusza do refleksji. Główne walory książki to:

– napisana jest barwnym, obrazowym językiem,

– ma przejrzystą i poruszającą fabułę,

– zawiera ponadczasowe przesłanie.

Dobry czas na przemyślenia

Okres świąteczny szczególnie inspiruje do rozważań nad wartościami duchowymi. Dlatego dobrze jest gdy prezenty na Boże Narodzenie nawiązują do tej tematyki. Bohaterem Opowieści wigilijnej jest Ebenezer Scrooge. To stary, zgorzkniały skąpiec. Niewrażliwy na sytuację ludzi uboższych nie jest ogólnie lubiany, więc żyje w samotności. Nie docenia znaczenia rodziny. Krzywdzi swoich pracowników, gdyż skupia się jedynie na pomnażaniu własnego majątku.

Skrooge’a odwiedzają w dzień wigilii duchy, które uświadamiają mu jak wiele błędów popełnił w swoim życiu. Skłoniło go to do przemyśleń prowadzących do gruntownej przemiany wewnętrznej. Odtąd zmienia swoje postępowanie i staje się lepszym człowiekiem. Podejmuje działania aby naprawić wyrządzone innym krzywdy. Dopiero wtedy w jego sercu zagościła pogoda i radość życia.

Daniel